Zaloguj
Reklama

Q10 - czy faktycznie niszczy zmarszczki?

Krem
Fot. Pantherstock
Krem
(0)

Magiczny koenzym Q10- składnik wielu kremów, reklamowany jako cudowny eliksir młodości, przywracający jędrność skórze. Jak jest w rzeczywistości? Czy Q10 to panaceum na starzenie się skóry?

Reklama

Spis treści:

  1. Koenzym Q10
  2. Q10 i rola dla organizmu
  3. Używać czy nie używać?

Koenzym Q10 

Koenzym Q10 (Q10) jest tak naprawdę ubichinonem, związkiem zaliczanym do większej rodziny chinonów (nomenklatura IUPAC, towarzystwa chemicznego). Ubichinony pełnią istotną rolę w tzw. łańcuchu oddechowym, który znajduje się w mitochondriach komórkowych. Jego rola polega na „wychwytywaniu” i transportowaniu elektronów.

Okazuje się, że ze względu na swoje właściwości jest składnikiem wielu leków, które znajdują się w naszych domowych apteczkach - jak chociażby środkach leczących kardiomiopatie, choroby niedokrwienne serca czy nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo, ze względu na właściwości oksydoredukcyjne, utlenia ksenobiotyki, czyli obce związki mogące uszkadzać komórki. Niezwykle groźnymi dla organizmu są RFT (reaktywne formy tlenu), jak np. tlen singletowy. Są to pochodne tlenu, które ze względu na obecność wolnego elektronu mogą łatwo „atakować” nasze komórki, prowadząc do ich uszkodzenia. Q10 spełnia rolę „zmiatacza” reaktywnych form tlenu. Dodatkowo, zmiatając i unieczynniając RTF, Q10 stabilizuje błony komórkowe, ponieważ nie ulegają one zniszczeniu.


Koenzym Q10fot. panthermedia

Q10 i rola dla organizmu 

Obecność koenzymu Q10 jest dla organizmu istotna. Jak wskazują badania prowadzone przez jedną z amerykańskich firm kosmetycznych, przy spadku stężenia Q10 o 50% komórka ginie. Jak widać Q10 jest tak naprawdę niezbędny do życia komórek i ich funkcjonowania. Interesujący jest również fakt, że w organizmie ludzi starszych (>70r.ż) stężenie Q10 jest prawie dwukrotnie niższe niż u dwudziestolatków. Stanowiło to przesłankę, że Q10 może być „panaceum młodości”

Używać czy nie używać?  

Pierwszy spadek stężenia Q10 w organizmie obserwowany jest ok 30 r.ż. Dostarczanie enzymu zarówno z pożywieniem (np. w postaci świeżych owoców czy zielonych warzyw) oraz zewnętrznie w postaci kremu, na pewno nie pogorszy stanu naszych komórek. Kremy zawierające Q10 będą zabezpieczać naszą skórę przed wolnymi rodnikami i RTF, co powinno w znacznym stopniu opóźnić efekt starzenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nobuyoshi M. et al.: Biomedical and Clinical Aspects of Coenzyme Q10.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze