Zaloguj
Reklama

Przytrzaśnięty palec i schodzący paznokieć - kiedy udać się do specjalisty?

Pilnik do paznokci
Fot. ojoimages
Pilnik do paznokci
(3)

O przytrzaśnięcie palca nie trudno – chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Zazwyczaj przytrzaśnięcia palca nie kończą się „zejściem” paznokcia. Jednak są sytuacje, kiedy paznokieć schodzi. Co wtedy zrobić?

Reklama

Spis treści:

  1. Przytrzaśnięty palec – co robić?
  2. Czarny paznokieć po przytrzaśnięciu
  3. Kiedy udać się do lekarza

Przytrzaśnięty palec – co robić? 

Jeśli przytrzaśniesz palec – szybko spróbuj ochłodzić bolące miejsce. Warto udać się pod kran z wodą i włożyć palec pod strumień zimnej wody. W ten sposób szybko obkurczymy naczynia krwionośne a przez to zniwelujemy powstający obrzęk. Jeśli palec boli i puchnie – nie czekaj, udaj się do lekarza. Możliwe, że jest złamany.

Czarny paznokieć po przytrzaśnięciu 

Czarny kolor paznokcia po przytrzaśnięciu to nic innego jak krwiak podpaznokciowy, czyli wylew krwi pod paznokciem. Na skutek uderzenia czy przytrzaśnięcia może również dojść do zmiany kształtu płytki paznokcia i tzw. onycholizy, czyli odklejenia płytki paznokciowej od łożyska. Duże krwiaki (np. po silnym uderzeniu czy przytrzaśnięciu drzwiami auta) warto pokazać lekarzowi. Być może konieczne będzie chirurgiczne usunięcie paznokcia, które może okazać się mniej bolesne niż proces samoistnego „schodzenia” paznokcia. Samoistne „schodzenie” paznokcia i zastąpienie go nowym to proces długotrwały – może trwać dłużej niż 2-3 miesiące.

Kiedy udać się do lekarza 

Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli:

  • Pod paznokciem tworzy się duży krwiak, palec puchnie i zbierają się płyny;
  • Jeśli nie możesz ruszyć palcem;
  • Jeśli palec ma nienaturalny kształt;
  • Jeśli płytka paznokcia przybrała dziwny kształt;
  • Jeśli przytrzaśnięcie palca dotyczy dziecka.

Przytrzaśnięty palec, fot. panthermedia

Pamiętajmy, że proces samoistnego zejścia paznokcia wraz z krwiakiem znajdującym się pod nim trwa kilka miesięcy. Powolny proces gojenia pozwala na zastąpienie uszkodzonego paznokcia nowym, który rośnie tuż pod uszkodzonym. Czasami, po doznaniu uszczerbku lepiej zgłosić się do chirurga aby chirurgicznie, w gabinecie usunął uszkodzony paznokieć wraz z krwiakiem. Zabieg przeprowadzony w znieczuleniu pozwoli na szybszą regenerację paznokcia i da większy komfort, dzięki pozbyciu się bolącego, nieestetycznego krwiaka. 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze