Reklama:

Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej i całej medycyny.

dr Andrzej Ignaciuk dr hab. Paweł Surowiak

Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej i całej medycyny.

medforum

Kobieta ze strzykawką

Pierwsza udokumentowana próba zastosowania tkanki pacjenta do korekcji defektu estetycznego została przeprowadzona już w roku 1893. Niemiecki lekarz Franz Neuber dokonał zabiegu transplantacji fragmentu tkanki tłuszczowej pobranej z ramienia pacjenta na jego twarz – konkretnie w miejsce zniekształcone gruźliczym zapaleniem kości.

Reklama:

Po tym drobnym i co za tym idzie niekłopotliwym zabiegu trzeba odczekać około trzech miesięcy, aby zdolne do regeneracji komórki macierzyste i fibroblasty mogły powielić się wystarczająco. Jak tylko osiągnięta zostanie wymagana liczba (tj. około 90 milionów komórek macierzystych i fibroblastów), przekazywane są one przez laboratorium lekarzowi, który w ramach dwóch zabiegów, w odstępie dwóch do trzech miesięcy, wprowadza strzykawką komórki bezpośrednio w skórę pacjenta - dokładnie tam, gdzie życzymy sobie jej odmłodzenia.

Wyjątkowość tej metody polega na użyciu własnych komórek do stymulacji procesu odmładzania i rewitalizacji skóry, a tym samym materiału najbezpieczniejszego biologicznie i nie stwarzającego ryzyka odrzucenia czy alergii. Efekt owej rewitalizacji jest bardzo naturalny, optymalnie zbliżony do odnowy na poziomie fizjologicznym.

Zaobserwowane efekty

Skóra pacjentek, u których rok temu wykonałem zabieg pobrania, namnożenia i przeszczepienia komórek macierzystych i fibroblastów jest zdecydowanie gładsza, grubsza i delikatnie naciągnięta.” - mówi o swoich doświadczeniach dr Andrzej Ignaciuk - „Zaznaczam jednak, że prowadziłem dotąd doświadczenia głównie z namnażaniem fibroblastów, w których wystąpiła relatywnie mała ilość komórek macierzystych (tj. 7-8 mln.). W tej chwili przygotowuję się do doświadczenia z 90-100 mln komórek i wtedy moje doniesienia będą dokładniejsze. Znany mi osobiście dr Roland Ney ze Szwajcarii, wykonał już ok. 100 tych zabiegów i podzielił się ze mną swoimi wynikami badań. I muszę przyznać, że u niektórych pacjentek były to zmiany spektakularne.” (1)

(1) Doktor Ignaciuk mówi o swoich doświadczeniach z fibroblastami, w których jest naturalna domieszka komórek macierzystych, wspomniany w jego wypowiedzi doktor Ney stosuje metodę ze zwiększanym odsetkiem komórek macierzystych.

Wnioski z dotychczasowych badań nad „odmładzającymi” komórkami

Wszystkie zabiegi z przeszczepianiem własnych komórek są nieskomplikowane i w pełni komfortowe dla pacjenta.

fot. ojoimages

Przykładowy zabieg składa się z następujących etapów:

  • pobranie małego fragmentu skóry pacjenta (tj. 2-4 mm)
  • przesłanie materiału do laboratorium hodowli komórek
  • namnożenie in vitro fibroblastów (komórek skóry odpowiedzialnych za jej kondycję) i/lub komórek macierzystych. W zasadzie we wszystkich próbkach oprócz fibroblastów występują komórki macierzyste tkanki łącznej (MSC, mesenchymal stem cells). Zastosowanie odpowiednich procedur hodowli komórek może istotnie ten odsetek zwiększać. (2)
  • przesłanie komórek do lekarza wykonującego zabieg
  •  wstrzyknięcie w skórę pacjenta, po trzech miesiącach namnażania, w znieczuleniu miejscowym roztworu komórek
  • po około 2 miesiącach przeprowadzany jest ponowny zabieg wstrzyknięcia komórek w skórę.


(2) Komórki macierzyste posiadają wyższy potencjał od fibroblastów. Jednak ich odsetek jest uzależniony od metod hodowli – stosowania selektywnych mediów, metod separacji, itp. W Polsce były dotąd prowadzone doświadczenia głównie z namnażaniem i przeszczepem fibroblastów. Obecnie dr Andrzej Ignaciuk oraz dr Paweł Surowiak - przygotowują się do doświadczeń analogicznych do przytaczanego powyżej dra Ney'a – ze zwiększonym odsetkiem komórek macierzystych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Kamyczek pod skórą
Dzień dobry, niedawno znalazłam na skórze ciemne przebarwienie, jakby coś było podejść spodem. Jednak nie dało się tego wycisnąć, ani to coś nie wystawało. Nacięłam w tym miejscu skórę, żeby się tego...
Krosta na palcu
Dziś zauważyłam taką krostkę na kciuku. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co to jest? Czy udać się z tym do dermatologa? Pozdrawiam
Czerwona kropka
Witam, od 4 dni mam taką kropkę na penisie, gdy ja dotykam jest twarda w środku, nie boli i nie przedskadza w życiu codziennym. Proszę o pomoc
Taka krosta na mosznie??
Co to jest? (Zdjecie jest powiekszone)czarna czy poprostu ciemna kostka na mosznie co to może być?
Co to jest
Miesiąc temu mi się to pojawiło może mi ktoś powiedzieć co to
CZERWONE NIEREGURALNE PLAMY NA DEKOLCIE (znikają i wracają)
Hej 23.03 będąc na szlaku w górach ( pogoda igła słońce, śnieg - miałam okazję się zgrzać ) odczuwałam ból połykając ślinę, sądziłam, że to przez brak wody, która nam się skończyła 40 min przed końce...
Reklama:
Reklama: