Zaloguj
Reklama

Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Kosmetyki
Fot. medforum
Kosmetyki
(0)

W ostatnich czasach mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem branży kosmetycznej. Kosmetyki ze swej natury powinny spełniać funkcje ochronne i pielęgnujące. Niestety stosowanie niektórych z nich może mieć negatywne konsekwencje.

Reklama

Najczęstszą niepożądaną reakcją jest kontaktowe zapalenie skóry. Wyprysk powstaje w wyniku kontaktu czynnika wywołującego ze skórą.

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia ma podłoże nieimmunologczne. Reakcja występuje na skutek jednorazowej lub wielokrotnej aplikacji substancji chemicznej. Zmiany można zaobserwować u większości osób, które miały kontakt z substancją drażniącą w odpowiednim stężeniu przez wystarczająco długi czas.

Rozwój stanu zapalnego zależny jest od wielu cech, takich jak właściwości substancji, warunki środowiska oraz indywidualne predyspozycje osoby narażonej. Substancje o działaniu drażniącym stosowane w kosmetykach to przede wszystkim laurylosiarczan sodu, kokamidopropylobetaina, glikol propylenowy, eter di etylowy, formaldehyd, disiarczek selenu, kwas salicylowy oraz aceton.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to choroba zapalna spowodowana kontaktem skóry z obcymi dla organizmu substancjami chemicznymi. Obejmuje fazę indukcji i wywoławczą. Faza indukcji występuje po pierwszym kontakcie z alergenem. Faza wywoławcza następuje po kolejnej ekspozycji na ten sam alergen. Reakcja zachodzi zazwyczaj po 1-2 dobach. Uczulenie utrzymuje się w większości przypadków przez całe życie.


Stosowanie kosmetyków, fot. panthermedia

Objawy ostrej reakcji to obrzęk, pęcherze, nadżerka oraz sączenia. Wykwity mogą rozprzestrzeniać się poza obszar skóry, który miał kontakt z alergenem. W przewlekłym wyprysku kontaktowym występuje nieostro odgraniczona lichenizacja.

Pokrzywka kontaktowa to niejednolity zespół chorobowy. Wyróżnia się pokrzywkę nieimmunologiczną i immunologiczną. Postać nieimmunologiczna to reakcja na działanie drażniące różnych związków. Mechanizm powstawania nie jest do końca poznany. Może być spowodowana działaniem takich substancji jak kwas benzoesowy, formaldehyd, kwas sorbowy, alkohol oraz aldehyd cynamonowy.

W przypadku pokrzywki immunologicznej obok zmian miejscowych mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, astma czy wstrząs anafilaktyczny. Ten rodzaj reakcji mogą powodować parabeny, mentol lub henna.

Odczyny fototoksyczne przypominają oparzenia słoneczne z rumieniem, obrzękiem i pęcherzami. Występuje w niedługim czasie od ekspozycji na światło. Wykwity ograniczają się do miejsca działania światła i substancji fototoksycznej. Zmiany barwnikowe są związane z nieprawidłowym wytwarzaniem melaniny lub w budowie i strukturze melanocytów. Mogą to być zarówno przebarwienia jak i odbarwienia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • J.Szybiak, D.Wiechuła - Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków [w:] Przegląd dermatologiczny

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze