Zaloguj
Reklama

Problem przetłuszczających się włosów

Mycie włosów w salonie fryzjerskim
Fot. Shutterstock
Mycie włosów w salonie fryzjerskim
(0)

Problem przetłuszczających się włosów jest efektem wielu czynników, począwszy od genetyki, przez czynniki zewnętrzne aż po stres. Nadprodukcja łoju skórnego, zwanego sebum, jest powodem tego, że włosy wyglądają na niezbadane, obciążone i brudne. Zalegająca warstwa sebum zatyka pory w skórze, prowadząc do poważniejeszych problemów, stąd bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o włosy, jak również dobór odpowiednich środków do pielęgnacji włosów, oraz skóry głowy

Reklama

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest odpowiednie rozpoznanie, a mianowicie, w zależności od rodzaju włosów, różnią się ich potrzeby, a co za tym idzie, sposoby i środki pielęgnacyjne. Należy jednak pamiętać, że pielęgnując włosy, dbamy nie tylko o nie, ale również powinniśmy mieć na uwadze fizjologię skóry głowy, na której jest szczególnie dużo gruczołów łojowych. Efektem działania tych gruczołów, jest specyficzna mieszanina substancji lipidowych, zwana sebum, które nawilża włosy i nawilża łodygi włosów, tworząc tym samym warstwę ochronną.

Po co wytwarzamy sebum?

Łój skórny, nazywany sebum, jest niezwykle istotnym elementem fizjologicznego funkcjonowania skóry głowy. Odpowiednia jego ilość jest niezbędna by chronić i konserwować nasze włosy, a przy odpowiednim nawilżeniu, włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci. Ponadto, sebum chroni włosy przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, nadaje im blask oraz zapobiega utracie wody, czyli wysuszaniu i osłabianiu włosa. Dodatkowo, sebum sprzyja elastyczności i sprężystości włosów, co przekłada się bezpośrednio na ich zdrowy wygląd. Jednak ochrona włosów to nie jedyny cel wytwarzania sebum. Jest to mieszkanka lipidowa, która chroni również nasza skórę głowy.

Wytwarzanie sebum w odpowiedniej ilości jest konieczne i niezbędne, jednak jego nadmiar, powoduje, że nasze włosy przestają wyglądać atrakcyjnie, świeżo a fryzura staje się mało trwała i nieestetyczna. Dodatkowo, włosy pokryte grubą warstwą płaszcza lipidowego przyciągają w dużej ilości wszelkie zabrudzenia, kurz, oraz mikropatogeny takie jak bakterie czy grzyby. Taka sytuacja bezpośrednio powoduje nieprzyjemne odczucia w postaci świądu i pieczenia, prowadząc w konsekwencji do rozwoju zaburzeń, problemów z włosami oraz chorób skóry głowy.

Produkcja sebum

Ilość wydzielanego sebum jest podyktowana pewnymi czynnikami, takimi jak czynniki genetyczne, które odziedziczyliśmy po najbliższych, płeć, a co za tym idzie hormony płciowe, wiek, gdyż okres dojrzewania można wskazać, jako szczególnie uciążliwy pod względem nadprodukcji sebum, dieta jak również czynniki zewnętrze w postaci nieodpowiedniej pielęgnacji, używanie kosmetyków, które nie są przeznaczone dla włosów.


fot. pantherstock

Wygląd włosów

Zdrowe włosy są elastyczne, sprężyste, puszyste, mają jedwabisty połysk jak również są łatwe w układaniu.

Problemem włosów przetłuszczających się, jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Wpływa to na zatkanie porów skóry głowy, przez co uniemożliwia jej oddychanie i sprawia, że włosy stają się obciążone. Zdarza się, że już w kilka godzin po umyciu włosów, stają się one tłuste, świecące i pozlepiane. Tracą puszystość, ich wygląd staje się nieestetyczny a same włosy wydają się być zaniedbane i brudne.

Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych, spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi, stresem, złą dietą, stosowaniem nieodpowiednich środków do pielęgnacji włosów, ale również schorzeniami ogólnoustrojowymi związanymi na przykład z zaburzeniami przemiany materii czy nadmiernym poceniem się.

Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja

Włosy przetłuszczające się wymagają częstego mycia, co niejednokrotnie oznacza, codzienne mycie włosów. Podstawą do dalszych działań jest, bowiem oczyszczenie włosów z nagromadzonego nadmiaru łoju. Ze względu na wysoką częstotliwość mycia, należy wybierać delikatne szampony, które w swoim działaniu mają zapobiegać przetłuszczaniu się włosów. Mają one wpływ nie tylko na usunięcie nadmiaru sebum, ale również przywracają równowagę w skórze głowy i oczyszczają zatkane pory. Dodatkami do szamponów, które korzystnie wpływają na wygląd włosów przetłuszczających się, są wyciągi z pokrzywy, czarnej rzepy, łopianu, mięty czy rumianku. Po umyciu głowy, warto pamiętać o przepłukaniu włosów chłodną wodą z dodatkiem soku z cytryny, gdyż posiada on właściwości ściągające gruczoły łojowe. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Rozpoznawanie uszkodzeń i chorób włosów”. Poradnik dla ucznia, E. Małek, Radom 2007
    [2] „Wykonywanie fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych”. Poradnik dla ucznia, I. Suligowska, Radom 2007
    [3] „Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej” M. Sekita-Pilch, K. Zielińska [w:] Kosmetologia Estetyczna 3 / 2015 / vol. 4

Reklama
(0)
Komentarze