Zaloguj
Reklama

Prądy d'Arsonvala

Dbanie o cerę
Fot. ojoimages
Dbanie o cerę
(3)

W kosmetyce swoje zastowanie znalazł równiez prąd. Zabiegi z wykorzystaniem prądu zmiennego o wielkiej częstotliwości, nazywane są dasronwalizacją. Jest to zabieg, który można wykonać ogólnie lub miejscowo, a jego działanie, wykorzystywane jest głównie w celu poprawy krążenia w skórze oraz terapii takich przypadłości jak świą, odmrożenia, łysienie, problemy w tłustą cerą, łojotok skóry twarzy i głowy czy słab odżywionej cery.

Reklama

Zabiegi z wykorzystaniem różnego rodzaju prądów są szeroko wykorzystywane w kosmetyce, między innymi prąd zmienny o wielkiej częstotliwości, nazywany prądami d’Adrsonvala.

Darsonwalizacja jest zabiegiem z wykorzystaniem właśnie takiego prądu, a sama nazwa zabiegu jak i aparatury, za pomocą której zabieg jest wykonywany, pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, fizjologa i fizyka, Jacqeus- Arsene d’Arsonvala.

Darsonwalizacja wykorzystuje prąd, mający przebieg fali o charakterze gasnącym i krótkim czasie trwania impulsu, po którym następuje 500 razy dłuższa przerwa. Dzięki tym właściwościom oraz zastosowaniu tak długiego czasu przerwy, w tkankach wytwarzana jest stosunkowo mała ilość ciepła, zabieg oddziałuje więc na naczynia krwionośne oraz na zakończenia nerwowe, nie powodując przy tym pobudzania ani nerwów, ani mięśni. Częstotliwość prądu wykorzystywanego do zabiegu sięga 300- 500 kHz.

Zabieg Darsonwalizacji można podzielić na ogólną oraz miejscową. Darsonwalizacja ogólna, zakłada oddziaływanie prądu na cały organizm człowieka. Zabiegi wykonuje się w seriach, zazwyczaj co dwa dni, a obejmują one od 15 do 20 powtórzeń. Darsonwalizacja ogólna sprawdza się w terapii bezsenności, stanów wyczerpania nerwowego oraz w nerwicach wegetatywnych. Jednak istnieją przeciwwskazania do jej wykonania, takie jak astma, padaczka, zapalenia zatok, choroby serca, stany zapalne skóry, infekcje, nowotwory, obrzęki, gorączka, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia czy rany na skórze a także wszelkie wszczepione metalowe implanty czy rozrusznik serca. Darsonwalizacja miejscowa, wykonywana jest za pomocą elektrod przypominających bańki, wypełnionych gazem, umieszczonych na określonym obszarze ciała. Zabieg stosuje się miejscowo w przypadkach nerwobóli, zaburzeń czucia, świądu, odmrożeń, łupieżu, problemów z tłustą cerą, łojotoku, trądziku, łysienia plackowatego, zwiotczałej skóry czy słabo odżywionej cery. Przeciwskazaniem do zastosowania zabiegu miejscowo są teleangiektazje, trądzik różowaty, alergie skórne, uszkodzenia skóry czy stany zapalne na skórze.

Zabieg darsonwalizacji jest możliwy do wykonania w gabinecie kosmetycznym, szczególnie jeśli chodzi o zabieg miejscowy. Nie zmienia to jednak faktu, iż przed jego wykonaniem niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu w kierunku przeciwskazań do jego wykonania. Należy pamiętać również o zasadach bezpieczeństwa podczas przeprowadzania zabiegu, choćby o takich jak umieszczanie elektrod na czystej i suchej skórze, zwłaszcza bez kontaktu z substancjami łatwopalnymi, takimi jak alkohol czy eter, ze względu na zagrożenie powstaniem iskier i oparzeniem skóry.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Prąd zmienny wielkiej częstotliwości – prądy d’Arsonvala” K. Chilicka- Jasionowska, M. Kurek [w:] „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów” pod red. I. Wróblewskiej, J. Maj, K. Chilickiej- Jasionowskiej, Opole 2013

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze