Zaloguj
Reklama

Popękana skóra na dłoniach i stopach – jak sobie z nią radzić?

Swędzenie o podłożu alergicznym
Fot. panthermedia
Swędzenie o podłożu alergicznym
(0)

Popękania na skórze dłoni i stóp najczęściej widoczne są zimą. Wynika to z suchego powietrza, które negatywnie wpływa na kondycję skóry. Nie jest to jednak regułą, ponieważ istnieje szereg innych powodów, m.in. choroby skórne, przez które ten efekt utrzymuje się stale. W poniższym artykule przedstawiono najczęstsze przyczyny tego stanu.

Reklama

Spis treści:

 1. Kontaktowe zapalenie skóry
 2. Łuszczyca
 3. Grzybica stóp
 4. Sposoby leczenia pękania skóry
 5. Odpowiednia higiena

Popękana skóra to widoczne nacięcia występujące najczęściej na dłoniach i stopach, przez które osoba borykająca się z tym problemem może odczuwać dyskomfort w postaci swędzenia, a nawet krwawienia. W niektórych przypadkach nieprzyjemne uczucie pojawia się podczas nakładania na skórę środka nawilżającego. Skóra staje się niezwykle wrażliwa na temperaturę wody oraz na środki czyszczące.

Do najczęstszych powodów występowania popękanej skóry należy łuszczyca oraz kontakt z substancją o właściwościach drażniących. Przypadłość dotyka również osoby, które cierpią na cukrzycę, ale nie tylko.

Kontaktowe zapalenie skóry  

Kontaktowe zapalenie skóry objawia się suchą wysypką, która powoduje swędzenia. Pojawia się w momencie, gdy dana osoba ma styczność z substancją drażniącą lub taką, na którą chory ma alergię.

Przykładem alergii jest lateks, na który uczulone jest wiele osób. Do zapalenia skóry może dojść podczas noszenia rękawiczek wykonanych z tego materiału. Suchość dłoni może pojawić się w przypadku częstego mycia rąk, co może być zauważalne szczególnie teraz – podczas trwania pandemii COVID-19.

Łuszczyca 

Łuszczyca to chorobą autoimmunologiczna, na tę chwilę niestety nadal nieuleczalna. Osoby cierpiące na to schorzenie mają na swojej skórze suche plamy, najczęściej umiejscowione na skórze głowy, w okolicach tułowia i stawów. W niektórych przypadkach chorzy odczuwają ból.

Grzybica stóp 

Grzybica stóp, nazywana również stopą sportowca, to grzybicze zakażenie skóry spowodowane różnymi rodzajami grzybów, jednak najczęściej przez tzw. dermatofity. Miejsca, gdzie istnieje ryzyko zakażenie, to baseny i sauny, a nieodpowiednia higiena potęguje ryzyko zarażenia. Objawy stopy sportowca obejmują m.in. swędzenie, wysypka pomiędzy palcami, złuszczanie i pękanie skóry.

Osoby z chorobami skóry, które prowadzą do jej pękania, mogą wymagać leczenia pierwotnej przyczyny. Jeśli częste nawilżanie i unikanie czynników wyzwalających nie pomaga, osoba powinna porozmawiać z lekarzem.

Sposoby leczenia pękania skóry 

Sposób leczenia pękającej skóry zależy w dużej mierze od przyczyny i lokalizacji choroby.

Kiedy mamy do czynienia z pękającą skórą w okresie zimowym i w przypadku częstego mycia rąk, zaleca się odpowiednie nawilżanie chorych miejsc.

Popękana skóra na dłoniach, fot. panthermedia

Wybierając krem ​​nawilżający do popękanej skóry, należy sugerować się przede wszystkim odpowiednimi składnikami.

Dobry wpływ na kondycję skóry ma m.in.:

 • oliwa z oliwek,
 • olej jojoba,
 • masło shea,
 • kwas mlekowy,
 • mocznik,
 • kwas hialuronowy,
 • gliceryna.

Ponieważ płyny do odkażania rąk tworzone są na bazie alkoholu, który wysusza skórę, specjaliści zalecają także nawilżanie skóry po ich użyciu.

W przypadku łuszczycy chorzy również powinni korzystać ze środków nawilżających. Mogą jednak wymagać dodatkowych zabiegów w celu kontroli zaostrzeń. 

Może to obejmować:

 • kremy kortykosteroidowe,
 • inhibitory kalcyneuryny,
 • leki,
 • antybiotyki,
 • terapia światłem UV.

Grzybica stóp może ustąpić w momencie, gdy chory wymieni obuwie lub zacznie stosować talk. Ma to na celu zniwelowanie nadmiernego pocenia się. Stopa sportowca może także wymagać stosowania produktów przeciwgrzybiczych.

Odpowiednia higiena 

W przypadku pojawienia się pękającej skóry chory powinien przestrzegać podstawowych wskazówek. Jedną z nich jest unikanie mycia rąk w gorącej wodzie, ponieważ może ona pogorszyć stan skóry.

Ponadto dermatolodzy zalecają:

 • skrócenie czasu kąpieli do maksymalnie 10 minut,
 • suszenie skóry za pomocą klaskania, a nie pocierania,
 • mycie narażonych/nadwrażliwych miejsc bezzapachowymi kosmetykami,
 • stosowanie środków nawilżających tuż po wysuszeniu skóry,
 • unikanie gorącej wody.

Wielu specjalistów rekomenduje także zakup nawilżacza powietrza, który zapobiega wysuszaniu ust. Osoby, które borykają się z problemem pękającej skóry, są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak m.in. sącząca się wydzielina, krew lub silne zaczerwienienia, powinny udać się do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze