Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Krem
Fot. iStock
Krem
(5)

Cera tłusta cechuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych na twarzy, w centralnej części pleców i klatki piersiowej.

Reklama

Spis treści:

  1. Cera tłusta – pielęgnacja
  2. Cera mieszana – pielęgnacja
  3. Cera tłusta – jakie stosować preparaty?

Cera tłusta – pielęgnacja

Cera tłusta ma szarawą barwę, której często towarzyszą przebarwienia. W wyniku nadmiernego wydzielania sebum powstaje efekt błyszczenia i świecenia. Typowe dla tego typu cery są również zaskórniki.

Kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej powinny mieć działanie wielokierunkowe, na wszystkie elementy powstawania łojotoku. Wysokie stężenie DHT wpływa na produkcję sebum. Sebum stanowi pożywkę dla bakterii, które szybko się namnażają i uwalniają drażniące metabolity, które od nowa zapoczątkują zwiększoną produkcję sebum.

Kosmetyki powinny wykazywać działanie:

  • ograniczające wydzielanie sebum,
  • bakteriostatyczne,
  • ograniczające uwalnianie drażniących substancji,
  • łagodzące podrażnienia,
  • udrażniające ujścia gruczołów łojowych
  • matujące.

Cera mieszana – pielęgnacja

Szczegónie trudna do pielęgnacji jest cera mieszana. Łagodne formy trądziku wymagają jedynie stosowania odpowiednich kosmetyków. W przypadku ostrszejszych form trądziku wymagana jest farmakoterapia.

Produkty oczyszczające mają za zadanie usunięcie nadmiaru sebum i wydzieliny gruczołów potowych oraz innych zabrudzeń z powierzchni naskórka. Peelingi dodatkowo usuwają zrogowaciały naskórek. Preparaty do mycia skóry tłustej powinny mieć pH zbliżone do naturalnego pH skóry. Nie należy zbyt często stosować kosmetyków myjących lub innych, usuwających sebum.


Cera tłusta i mieszana, fot. panthermedia

Cera tłusta – jakie stosować preparaty?

Preparaty do pielęgnacji skóry tłustej to przede wszystkim hydrożele i emulsje typu o/w (olej w wodzie) o niskiej zawartości fazy tłuszczowej. Działanie antyseptyczne i bakteriostatyczne wykazują wyciągi olejków roślinnych. Właściwości te zawdzięczają zawartości terpenów, fenoli i flawonoidów.

Flawanoidy i terepeny wykazują również działanie łagodzące i przeciwzapalne. Składniki o działaniu keratolitycznym, czyli udrażniającym gruczoły najczęściej stosowane są w kosmetyce profesjonalnej. Są to zazwyczaj roztwory kwasu glikolowego. Niemniej odgrywają one dużą rolę w kosmetykach do pielęgnacji domowej.

Najważniejszym kierunkiem działania kosmetyków jest hamowanie aktywności gruczołów łojowych. Skuteczne działanie wykazuje kwas azelainowy. Dodatkowo działa on rozjaśniająco i zapobiega podrażnieniom. Można stosować również związki cynku, retinoidy oraz witaminę B6.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(5)
Komentarze