Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry dzieci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Noworodek
Fot. Pantherstock
Noworodek
(3)

Poszczególne warstwy skóry noworodków nie są w pełni dojrzałe, są cieńsze i mniej zwarte. Różnice te są najbardziej widoczne u wcześniaków. Niedojrzałość struktur anatomicznych osłabia właściwości ochronne skóry.

Reklama

Budowa skóry zmienia się i pod koniec trzeciego roku życia i przypomina skórę dorosłego człowieka. Proces keratynizacji naskórka w momencie narodzin nie jest jeszcze zakończony. Warstwa rogowa jest bardzo cienka i składa się z kilku warstw spłaszczonych komórek. Konsekwencją jest słabsze zapobieganie utracie wody. Skóra zawiera mało melaniny. Sprawia to, że noworodki są słabiej chronione przed promieniowaniem UV. Tkanka podskórna zbudowana jest z zrazików komórek tłuszczowych. Całkowicie wykształcone są gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Kosmetyki dla dzieci muszą spełniać serię wymagań. Pierwszym z nich jest odpowiednia czystość mikrobiologiczna i szereg atestów oraz rekomendacji m.in. Instytutu Matki i Dziecka, PZH czy Centrum Zdrowia Dziecka. Nie mogą wykazywać działania drażniącego ani alergizującego. Niedopuszczalne jest stosowanie barwników i środków zapachowych. Dozwolone są minimalne stężenia substancji konserwujących.

Skórze noworodka należy zapewnić odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie. Ważne jest minimalizowanie otarć i przeciwdziałanie odparzeniom. Konieczne jest unikanie narażenia na wilgoć, wysoką i niską temperaturę, nadmierne promieniowanie słoneczne oraz wszelkich czynników drażniących. Kąpiele stanowią podstawę pielęgnacji. Oczyszczają skórę i zmniejszają liczbę bakterii.

Pierwsza kąpiel dziecka powinna odbyć się po ustabilizowaniu funkcji życiowych i temperatury. Podczas pierwszych kąpieli niewskazane jest całkowite usuwanie mazi płodowej. Kąpiele powinny odbywać się 2-3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 34-36°C. Miejsce po przeciętej pępowinie może stanowić wrota zakażenia. Gojenie pępka trwa od 8-20 dni. Konieczne jest dezynfekcja tej okolicy aż do odpadnięcia pępowiny. Do tego czasu dziecko nie powinno być kąpane. Do przemywania stosuje się 70-procentowy roztwór spirytusu.

Pielęgnacja skóry noworodka, fot. pantherstock

Szampony do włosów zaleca się do stosowania dopiero od 2. roku życia dziecka. W przypadku, kiedy skóra jest sucha należy stosować preparaty nawilżająco-natłuszczające. Na okolicę pieluszkową powinno stosować się remy zapobiegające podrażnieniom. Pudry i zasypki zapobiegają powstaniu odparzeń i otarć. Nie wolno łączyć zasypek z oliwką lub mleczkiem, gdyż może to prowadzić do podrażnienia skóry. Pieluszki powinny być zmieniane często, a pośladki myte ciepłą wodą lub chusteczkami pielęgnacyjnymi. Ważne jest osuszanie fałdów skórnych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Małgorzata L. Kmieć, Izabela Urysiak-Czubatka, Grażyna Broniarczyk-Dyła, Pielęgnacja skóry dzieci [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii 2010; XXVII, 1: 40–44

Reklama
(3)
Komentarze