Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zdrowe i szczęśliwe osoby w średnim wieku
Fot. medforum
Zdrowe i szczęśliwe osoby w średnim wieku
(0)

Skórę dojrzałą cechuje pojawienie się zmarszczek oraz utraty elastyczności.

Reklama

Jeżeli cera była często eksponowana na promieniowanie UV dodatkowo będzie miała zażółconą barwę. Pojawią się przebarwienia i ogniska nieprawidłowego rogowacenia naskórka, rozszerzone pory oraz zaskórniki. Mogą pojawić się również zmiany naczyniowe.

W zapobieganiu starzeniu się skóry najważniejsza jest jej ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników oraz wczesne rozpoczęcie stosowania kosmetyków przeciwdziałających starzeniu skóry. Promieniowanie UV oraz wolne rodniki przyspieszają starzenie, dlatego trzeba stosować specjalne kremy zapobiegające negatywnym skutkom ich działania.

Wczesne stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych jest wskazane ze względu na ograniczone z wiekiem możliwości reakcji skóry na bodźce. Naturalne antyoksydanty to witaminy A, E, C, D3 oraz koenzym Q10 i kwas alfa-liponowy. Wiymienione witaminy dodatkowo wykazują dzianie regeneracyjne. Koenzym Q10 wykazuje właściwości stymulujące oraz uczestniczy w tworzeniu energii komórkowej. Obecnie stosowany jest również idebenon. Wykazuje on silniejsze działanie antyutleniające. Kremy z kwasem liponowym wygładzają naskórek i drobne zmarszczki. Dodatkowo ograniczają niektóre zmiany związane z fotostarzeniem.

Glikacja białek skóry polega na łączeniu się białek z cukrami. W wyniku tego procesu skóra staje się mniej elastyczna i gorzej nawodniona. Proces ten dotyczy również naczyń krwionośnych. Skóra staje się bardziej zażółcona. Glikacji przeciwdziała karnozyna, wyciąg z czarnych jagód, kwas ferulowy i inne. Cukier z drzewa bukowego poprawia syntezę składników macierzy komórkowej oraz kolagenu. Kosmetyki zawierające cukier z drzewa bukowego wykazują działanie nawilżające, poprawiające koloryt skóry i wygładzające zmarszczki.

Genisteina i daidzeina wykorzystywane są ze względu na ich pozareceptorowe działanie antyutleniające. Podnoszą również gęstość kolagenu w skórze i stymulują jego wytwarzanie. Stosowany zewnętrznie na skórę wykazuje właściwości pogrubiające. Alfa- i beta-hydroksykwasy mają działanie złuszczające i wybielające. Cytokiny wpływają na regenerację naskórka, gojenie ran oraz procesy naprawcze po działaniu promieni UV.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(0)
Komentarze