Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja okolic oczu

Podkreślanie urody za pomocą makijażu
Fot. medforum
Podkreślanie urody za pomocą makijażu
(0)

Pielęgnacja okolic oczu wymaga specjalnego podejścia, ze względu na specyficzną budowę skóry w tym obszarze. Skóra wokół oczu jest cienka i niemalże pozbawiona warstwy tłuszczu, co sprzyja jej przesuszaniu, a w efekcie przyspiesza proces starzenia, powstawania zmarszczek oraz wiotczenia. Warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny oczu, by zachować je w dobrej kondycji. Oferta zabiegów zarówno pielęgnacyjnych jak i upiększających jest bardzo szeroka i powszechnie dostępna w salonach kosmetycznych, jak również, znaczną ilość zabiegów, można wykonać samodzielnie w warunkach domowych.

Reklama

Oczy, jako element naszego wyglądu zewnętrznego, zdradzają bardzo wiele o naszym samopoczuciu, emocjach a nawet stanie zdrowia. Ładne oczy to przede wszystkim oczy zdrowo wyglądające, zadbane. Niezbędna jest więc odpowiednia higiena, co wiąże się nierozerwalnie z trybem życia, odpowiednią ilością snu, dbałością o dokładny demakijaż czy też stosowaniem odpowiednich kosmetyków, takich jak kremy czy maski.

Higiena okolic oczu

Wszelkie czynności pielęgnacyjne, jakie zamierzamy wykonać w okolicach oczu i ich oprawy, należy bezwzględnie rozpocząć od demakijażu, przy pomocy odpowiednich środków. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i niemalże pozbawiona tkanki tłuszczowej, stąd jej znaczne tendencje do wiotczenia. Należy zwrócić na to szczególną uwagę przy nakładaniu wszelkich środków pielęgnacyjnych, których nie należy wsmarowywać a jedynie wklepywać. Bardzo przydatne może okazać się zastosowanie okładu ze środka łagodzącego, takiego jak świetlik lekarski czy tez chaber. Nie bez znaczenia, w higienie oczu pozostaje również dbałość o odpowiednie oświetlenie w trakcie wykonywania różnych czynności, na przykład podczas pracy.

Pielęgnacja brwi i rzęs

Warto również zwrócić uwagę na oprawę naszych oczu a mianowicie brwi oraz rzęsy. Częste tuszowanie rzęs czy też „rysowanie” brwi, może być przyczyną przerzedzenia się włosów oraz może spowodować utratę ich elastyczności. Do pielęgnacji nadają się wszelkie środki do demakijażu o konsystencji śmietanki, jak również preparaty witaminowe, bogate w witaminy A oraz E a także olej rycynowy. Zastosowanie kuracji olejem rycynowym, może znacznie poprawić kondycję włosów oprawy oczu. Zabieg taki na brwiach można wykonać poprzez nałożenie na włosy oleju rycynowego, po czym, przez około 30 sekund należy przeczesywać brwi szczoteczką, zgodnie z kierunkiem, w jakim rosną włosy.

Podobny zabieg można wykonać na rzęsach jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nieprawidłowo wykonany zabieg może doprowadzić do podrażnienia oczu. W celu natłuszczenia rzęs olejem, nie należy zanurzać szczoteczki w oleju, a nałożyć go na rzęsy za pomocą palca wskazującego, na którym uprzednio umieszczamy niewielką ilość oleju. Po naniesieniu go na rzęsy, można przystąpić do szczotkowania od nasady po końce.

Do szczotkowania brwi i rzęs nie poleca się sztucznego włosia a szczoteczka powinna być bardzo miękka.

Farbowanie brwi i rzęs

Jeśli zdecydujemy się na zafarbować włosy oprawy oczu, mamy do wyboru szeroki wachlarz preparatów, zarówno syntetycznych jak i pochodzenia naturalnego. Najczęściej wybierane środki są jednak pochodzenia naturalnego i należą do nich: henna (barwiąca na kolor rudy) oraz basma (barwiąca na ciemno, ale nietrwale). Połączenie henny z basma daje ciemny trwały odcień, który najczęściej aplikuje się na okolice oprawy oczu.

Zabieg z użyciem henny wymaga odpowiedniego przygotowania. Hennę, rozrobioną gorąca wodą, podgrzewa się przez około 5 do 10 minut, po czym nakłada się na brwi oraz rzęsy, po uprzednim zabezpieczeniu powiek. Na preparat kładzie się zwilżoną ciepłą wodą watę, a następnie przykrywa się płatem folii. Po odpowiednim czasie preparat jest usuwany. Ze względu na duża czasochłonność tego zbiegu, w gabinecie kosmetycznym spotkamy się raczej z gotowym produktem do farbowania, w postaci pasty lub kremu, który rozrabiany jest z woda utlenioną.

Kiedy nie farbować brwi i rzęs?

Przed przystąpieniem do zabiegu należy sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna na preparat, jaki ma zostać użyty do jego wykonania. Przeciwwskazaniem są również wszelkiego rodzaju urazy, rany i zakażenia w okolicach oczu.

fot. shutterstock

Regulacja brwi

Przed zabiegiem regulacji brwi należy wykonać demakijaż oczu oraz nałożyć warstwę kremu. Konieczne jest ciągnięcie skóry pod brwią, za pomocą kciuka oraz palca wskazującego. Pęseta używana podczas zabiegu, powinna być ustawiona pod kątem ostrym w stosunku do czoła. Regulację rozpoczynamy od zewnętrznego kącika oka przesuwając się stopniowo do wewnątrz. Pęseta powinna być prowadzona pod włos, jednak kierunek usunięcia włosa, powinien być zgodny z kierunkiem jego wzrostu. Im bardziej napięta skóra i im szybsze ruchy, tym zabieg jest mniej bolesny. Oczyszcza się najpierw skórę, znajdująca się najbliżej gałki ocznej, stopniowo podchodząc do łuku brwiowego, a na samym końcu, nadaje mu się odpowiedni kształt. Po zakończonym zabiegu, stosuje się okłady łagodzące, które aplikuje się na całe oczy, pokrywając jednocześnie powierzchnię brwi.

Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia oraz obrzęk, stąd też, istnieje możliwość wykonania dodatkowo zabiegu łagodząco- relaksacyjnego, celem zniwelowania niechcianych skutków regulacji brwi.

Trwała na rzęsy

Trwała na rzęsy jest rodzajem zabiegu upiększającego, w efekcie którego, rzęsy górnej powieki zostają wywinięte. Do wykonania tego zabiegu stosuje się specjalne wałeczki, które nasączone są płynem do trwałej ondulacji. Jest to preparat bardzo podobny do środka stosowanego przez fryzjerów do zabiegu trwałej ondulacji włosów, bardzo istotne jest, więc specjalne przeszkolenie osoby wykonującą trwałą na rzęsy. [1]

Preparaty do pielęgnacji

Wyróżnia się kilka rodzajów preparatów dedykowanych do pielęgnacji skóry wokół oczu. Ze względu na jaj specyficzną budowę, wymaga ona specjalistycznej pielęgnacji, stąd też środki do demakijażu produkowane są na bazie olejów mineralnych czy hydrofilowych. Żele do pielęgnacji okolic oczu sprzyjają niwelowaniu obrzęków, w szczególności hydrożele. Specjalistyczne kremy, do stosowania pod oczy, posiadają formułę gwarantującą lepsze wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Serum, kolejna grupa dedykowanych preparatów, zawiera substancji czynne, bardziej skoncentrowane niż w kremach. Do pielęgnacji okolic oczu zaleca się również stosowanie preparatów kolagenowych, celem nawilżenia skóry wokół oczu. [2]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Pielęgnowanie oczu i upiększanie ich oprawy” [w:] „Kosmetologia” B. Jaroszewska, Warszawa 2008
    [2] „Pielęgnowanie oczu i ich oprawy” 514[03].Z1.06, Poradnik dla ucznia, I. Suligowska, Wydawca: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006,,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

Reklama
(0)
Komentarze