Zaloguj
Reklama

Pięknie opalona skóra czy zdrowie? - zalety i wady korzystania z solarium

Solarium
Fot. medforum
Solarium
(0)

Coraz więcej osób (zarówno kobiety jak i mężczyźni) korzysta z solarium w celu poprawy swojego wyglądu (ładniejszy odcień skóry, zdrowy wygląd) ale także po to by się rozgrzać i uniknąć stanów depresyjnych. Lekarze odradzają korzystania z solarium, jeśli jednak już zdecydujemy się na wizytę w nim powinniśmy robić to mądrze. Pamiętajmy o tym, że piękny wygląd to nie wszystko- ważniejsze jest bowiem zdrowie. Jak zatem opalać się w solarium? Czy opalanie prowadzi do problemów ze skórą? Te i inne pytania coraz częściej zadawane są przez czytelników.

Reklama

Korzystać z solarium czy nie?

Lekarze przestrzegają przed korzystaniem z solarium. Wykazano bowiem, że lampy opalające są bardzo szkodliwe. Zwłaszcza w sytuacji gdy spędzamy pod nimi dużo czasu i korzystamy z niego bardzo często. Długie promieniowanie UVA prowadzi do problemów ze skórą w postaci: zaczerwień, silnego wysuszenia, rozszerzonych naczynek, bólu, poparzeń a nawet nowotworów. To ten typ promieniowania wnika do głębokich warstw skóry, w konsekwencji czego dochodzi do zniszczenia włókien kolagenowych oraz elastyny. Przyspieszone zostaje także uwalnianie wolnych rodników, które stanowią niebezpieczeństwo dla naszego organizmu. Opalanie w solarium przyspiesza także proces starzenia się skóry.

Oczywiście zwolennicy solarium, nie widzą jego wad. Zakładają, że opalając się rozsądnie (około dwóch razy w tygodniu po 5 minut), nie są narażeni na jakiekolwiek skutki uboczne czy choroby. Wśród korzyści płynących z opalania się w solarium wymieniane są między innymi: poprawa wyglądu, wytwarzanie witaminy D3 w organizmie oraz poprawa nastroju (solarium działa antydepresyjnie), zwłaszcza w okresie gdy słońca jest mało. 

Zanim podejmiemy decyzję o regularnym korzystaniu z solarium powinniśmy sprawdzić czy stosowana przez nas kremy, kosmetyki, maści, tabletki nie są przeciwwskazaniem do tego. Warto pamiętać także o ochronie oczu podczas opalania i zadbaniu o skórę po nim. W podjęciu decyzji jaki rodzaj lamy wybrać i jak długo się opalać z cała pewnością pomoże nam dermatolog.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze