Zaloguj
Reklama

Pedicure idealny

Masaż stóp
Fot. Panthermedia
Masaż stóp
(0)

Dłonie i stopy pełnią funkcję użytkową i w tym kontekście zazwyczaj o nich myślimy. Warto jednak pochylić się nad stanem oraz wyglądem skóry oraz paznokci naszych dłoni i stóp, gdyż wiele mówi on naszym stanie zdrowia, stylu życia czy higienie osobistej. W gabinecie kosmetycznym możemy wykonać zabiegi, które pomogą odzyskać naszym stopom zdrowy wygląd oraz witalność. Warto mieć to na uwadze szczególnie teraz w okresie letnim, kiedy aura sprzyja odsłanianiu naszych stóp.

Reklama

Spis treści:

  1. Przed przystąpieniem do zabiegu
  2. Pedicure kosmetyczny
  3. Częstotliwość zabiegów
  4. Zabieg pielęgnacyjny na stopy

Dłonie i stopy, na co dzień mają dla nas znaczenie przede wszystkim w wymiarze użytkowym, pozwalając nam na wykonanie wielu czynności. Choć spełniają one wielką rolę w naszym życiu, czasami bywają niedoceniane i nieco zaniedbywane. Stan naszych dłoni oraz stóp wiele mówi o naszym stanie zdrowia, stylu życia czy higienie osobistej.

Zadbany wygląd to wizytówka każdego człowieka. Istnieje wiele szczegółów naszego wyglądu, które mają bardzo duże znaczenie w tym, jak odbierają nas inni ludzie. Między innymi warto zwrócić uwagę na wygląd naszych paznokci, nie tylko u rąk, ale również u stóp, szczególnie w okresie letnim, kiedy obuwie niewiele zakrywa.

Kosmetolog w swojej pracy jest zazwyczaj pierwszym specjalistą, który dba o wygląd i kondycję naszej skóry, w tym również dłoni, stóp i paznokci, jednocześnie będąc pierwszym, który specjalistycznym okiem może dostrzec niepokojące zmiany oraz zasugerować konieczność konsultacji lekarskiej.

Przed przystąpieniem do zabiegu

Przed rozpoczęciem pracy, kosmetolog przeprowadza wywiad z klientem, dotyczący chorób skórnych, chorób alergicznych jak również wszelkich schorzeń towarzyszących. Niezbędne będą również oględziny obszarów, które zamierzamy poddać zbiegowi w celu wyeliminowania przeciwskazań. Jeśli zmiany na naszych stopach będą niepokojące, możemy otrzymać informację o konieczności skonsultowania się z lekarzem, by zniwelować wszelkie zagrożenia dla naszego zdrowia. Z racji tego, iż istnieje wiele schorzeń skóry i paznokci, zarówno zakaźnych jak i niezakaźnych, dokonanie oględzin jest konieczne. O wszelkich niepokojących zmianach oraz konieczności konsultacji lekarskiej [1] zostaniemy poinformowani przez specjalistę kosmetologii.

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny warto wykonać kiedy nasze stopy mają zaniedbany wygląd. Poprawia on zdecydowanie kondycję stóp oraz komfort, dając pewność, że wyglądają one dobrze. Warto również skorzystać z takiego zabiegu, kiedy na stopach pojawiają się widoczne zrogowacenia, modzele czy nagniotki.

Przed zabiegiem:

Przed przystąpieniem do zabiegu, kosmetolog w odpowiedni sposób przygotuje stanowisko pracy. Powinniśmy się spodziewać wysterylizowanych narzędzi, odpowiednich preparatów oraz niezbędnych środków higienicznych, specjalistycznych urządzeń oraz zdezynfekowanego i zabezpieczonego jednorazowym podkładem podnóżka. Kosmetolog zabezpiecza również siebie poprzez umycie i zdezynfekowanie rąk oraz założenie rękawiczek ochronnych.

Przed zabiegiem usunięty zostaje stary lakier do paznokci oraz wykonana kąpiel zmiękczająca stopy wraz z ich dezynfekcją.


Pielęgnacja stóp fot. panthermedia

Przeciwwskazania:

Kosmetolog wykonujący zabieg, przed przystąpieniem do niego, może zadać kilka pytań związanych z przeciwwskazaniami do jego wykonania. W przypadku kiedy występuje grzybica lub skóry bądź paznokci, różnego rodzaju brodawki, jeśli cierpimy na stany zapalne, ropne lub wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne, warto wstrzymać się przed wykonaniem zabiegu do wyleczenia objawów. Przeciwwskazaniami do pedicure kosmetycznego są również świeże rany, blizny lub też nietypowa płytka paznokciowa.

Opracowanie paznokci i skórek:

Jest to pierwszy etap zabiegu. Kosmetolog skraca paznokcie po czym wyrównuje je za pomocą pilnika lub frezera. Kolejną czynnością jest opracowanie skórek, które odsuwa się za pomocą kopytka, po czym obcina się cęgami. W przypadkach kiedy skórki są bardzo twarde, można skorzystać ze specjalistycznych preparatów do ich zmiękczenia. Istnieje również inny sposób opracowywania skórek, podczas którego wykorzystuje się frezy. Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z przygotowaniem skórek oraz paznokci, oczyszcza się wały boczne oraz wolny brzeg paznokcia za pomocą kopytka. Jeśli na paznokciach występują nierówności, bruzdy lub przebarwienia, można je wypolerować przy pomocy polerki lub odpowiednio dobranych frezów.

Zrogowacenia:

Kolejnym etapem pedicure kosmetycznego jest usunięcie zrogowaceń naskórka. Wykonuje się je przy pomocy tarki do stóp lub frezarki zaopatrzonej w jednorazowe kapturki ścierne. Jeśli kosmetolog zdecyduje się na wykonanie zabiegu frezarką, konieczne jest odpowiednie dobranie kapturka, w zależności od tego, jak intensywne zrogowacenie jest do zniwelowania. W przypadku niewielkich zrogowaceń stosuje się drobnoziarniste kapturki ścierne, gdyż ich działanie jest delikatniejsze. Kiedy mamy do czynienia z intensywnymi zrogowaceniami, konieczne jest użycie gruboziarnistych kapturków, które działają mocniej.

Jeśli zrogowacenia są niezwykle silne, stosuje się odpowiedni preparat zmiękczający, zawierający mocznik. Jest to zazwyczaj substancja w postaci pianki, do stosowania miejscowego, którą aplikuje się na kilku minut, po czym osusza się skórę. Po takim zmiękczeniu, kosmetolog przystępuje do zabiegu frezowania.

Usuwanie zrogowaceń rozpoczyna się w kolejności od najtwardszych i największych. Pracując frezarką, kosmetolog porusza się wzdłuż linii papilarnych, nie dopuszczając do przegrzewania się skóry. Frezarką nie należy pracować zbyt długo w jednym miejscu, jak również przyciskać jej do stopy. Końcowym etapem frezowania i usuwania zrogowaceń jest opracowanie opuszek oraz ewentualnych nagniotek znajdujących się na grzbietach palców. Ważnym elementem tego etapu jest okresowa dezynfekcja stóp, która pozwala na starcie pyłu powstającego podczas frezowania oraz kontrolę ilości startego naskórka.

Zakończenie pedicure:

Etapem kończącym zabieg jest wykonanie peelingu, który zapewni skórze zdrowy wygląd, wygładzając stopy. Stopy po takim peelingu zostają opłukane i osuszone po czym kosmetolog sprawdza czy efekt zabiegu jest zadowalający. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie paznokci, kosmetolog odtłuści płytkę paznokcia, po czym naniesie lakier oraz wetrze w skórki oliwkę pielęgnacyjną. Ostatnim elementem zabiegu jest wmasowanie kremu nawilżającego.

Częstotliwość zabiegów

W zależności od indywidualnych potrzeb, specjalista kosmetologii udzieli nam wszelkich informacji dotyczących tego, jak często powinniśmy korzystać z zabiegu pedicure. W gabinecie otrzymamy również informacje, w jaki sposób dbać o stopy oraz jakie zabiegi możemy wykonać sami w domu by zapewnić swoim stopom świeży wygląd.


Pedicure fot. panthermedia

Zabieg pielęgnacyjny na stopy

Innym rodzajem poprawy wyglądu stóp jest zabieg pielęgnacyjny na stopy, który również w znacznym stopniu poprawia ich kondycję, jak rownież pozwala na zrelaksowanie się.

Po przygotowaniu odpowiednich narzędzi oraz przygotowaniu i zdezynfekowaniu stóp, kosmetolog dokona oględzin oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania:

Wszelkiego rodzaju choroby skóry o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym, są bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. Podobnie jak egzema, otarcia naskórka, rany czy też oparzenia. Do niezwykle istotnych przeciwwskazań należy również niewydolność żylna kończyny dolnej oraz uczulenia na składniki preparatów, które będą stosowane podczas wykonania zabiegu.

Przebieg zabiegu:

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia i rozcierania ruchem okrężnym peelingu na stopy. Wykonuje się go przez około 2-3 minut, po czym peeling jest usuwany a kosmetolog przystępuje do wykonania masażu stóp. Do wykonania masażu stosuje się różnego rodzaju olejki, kremy bądź ampułki, które wprowadza się w skórę ruchem głaskania począwszy od strony grzbietowej i podeszwowej stopy, poprzez części boczne, palce oraz ścięgno Achillesa. Następnie, wszystkie części stopy masuje się przy pomocy ruchów rozcierania, po czym przechodzi się do ugniatania poszczególnych obszarówi stopy, by zakończyć masaż ponownymi ruchami głaskania.
Podczas wykonywania masażu, kosmetolog wykona również gimnastykę bierną stóp, począwszy od palców, poprzez śródstopie, na ścięgnach skończywszy.

Po wykonaniu masażu, na stopy nakładana jest odpowiednia maska a stopa owinięta zostaje folią kosmetyczną i umieszczona w skarpecie na czas około 15 do 20 minut. Po upływie tego czasu, kosmetolog aplikuje krem na stopy kończąc zabieg. [2]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Choroby skóry a manikiur i pedikiur Część I – Najczęstsze choroby dermatologiczne w obrębie stóp i dłoni” W. Filipiak, J. Węgłowska [w:] Postępy kosmetologii vol. 1/1 2009
    [2] „Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Samodzielna Pracownia Kosmetologii, Białystok 2015

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze