Zaloguj
Reklama

Pedicure idealny

Masaż stóp
Fot. Pantherstock
Masaż stóp
(0)

Dłonie i stopy pełnią funkcję użytkową i w tym kontekście zazwyczaj o nich myślimy. Warto jednak pochylić się nad stanem oraz wyglądem skóry oraz paznokci naszych dłoni i stóp, gdyż wiele mówi on naszym stanie zdrowia, stylu życia czy higienie osobistej. W gabinecie kosmetycznym możemy wykonać zabiegi, które pomogą odzyskać naszym stopom zdrowy wygląd oraz witalność. Warto mieć to na uwadze szczególnie teraz w okresie letnim, kiedy aura sprzyja odsłanianiu naszych stóp.

Reklama

Dłonie i stopy, na co dzień mają dla nas znaczenie przede wszystkim w wymiarze użytkowym, pozwalając nam na wykonanie wielu czynności. Choć spełniają one wielką rolę w naszym życiu, czasami bywają niedoceniane i nieco zaniedbywane. Stan naszych dłoni oraz stóp wiele mówi o naszym stanie zdrowia, stylu życia czy higienie osobistej.

Zadbany wygląd to wizytówka każdego człowieka. Istnieje wiele szczegółów naszego wyglądu, które mają bardzo duże znaczenie w tym, jak odbierają nas inni ludzie. Między innymi warto zwrócić uwagę na wygląd naszych paznokci, nie tylko u rąk, ale również u stóp, szczególnie w okresie letnim, kiedy obuwie niewiele zakrywa.

Kosmetolog w swojej pracy jest zazwyczaj pierwszym specjalistą, który dba o wygląd i kondycję naszej skóry, w tym również dłoni, stóp i paznokci, jednocześnie będąc pierwszym, który specjalistycznym okiem może dostrzec niepokojące zmiany oraz zasugerować konieczność konsultacji lekarskiej.

Przed przystąpieniem do zabiegu

Przed rozpoczęciem pracy, kosmetolog przeprowadza wywiad z klientem, dotyczący chorób skórnych, chorób alergicznych jak również wszelkich schorzeń towarzyszących. Niezbędne będą również oględziny obszarów, które zamierzamy poddać zbiegowi w celu wyeliminowania przeciwskazań. Jeśli zmiany na naszych stopach będą niepokojące, możemy otrzymać informację o konieczności skonsultowania się z lekarzem, by zniwelować wszelkie zagrożenia dla naszego zdrowia. Z racji tego, iż istnieje wiele schorzeń skóry i paznokci, zarówno zakaźnych jak i niezakaźnych, dokonanie oględzin jest konieczne. O wszelkich niepokojących zmianach oraz konieczności konsultacji lekarskiej [1] zostaniemy poinformowani przez specjalistę kosmetologii.

Pedicure kosmetyczny

Pedicure kosmetyczny warto wykonać kiedy nasze stopy mają zaniedbany wygląd. Poprawia on zdecydowanie kondycję stóp oraz komfort, dając pewność, że wyglądają one dobrze. Warto również skorzystać z takiego zabiegu, kiedy na stopach pojawiają się widoczne zrogowacenia, modzele czy nagniotki.

Przed zabiegiem

Przed przystąpieniem do zabiegu, kosmetolog w odpowiedni sposób przygotuje stanowisko pracy. Powinniśmy się spodziewać wysterylizowanych narzędzi, odpowiednich preparatów oraz niezbędnych środków higienicznych, specjalistycznych urządzeń oraz zdezynfekowanego i zabezpieczonego jednorazowym podkładem podnóżka. Kosmetolog zabezpiecza również siebie poprzez umycie i zdezynfekowanie rąk oraz założenie rękawiczek ochronnych.

Przed zabiegiem usunięty zostaje stary lakier do paznokci oraz wykonana kąpiel zmiękczająca stopy wraz z ich dezynfekcją.


fot. panthermedia

Przeciwwskazania

Kosmetolog wykonujący zabieg, przed przystąpieniem do niego, może zadać kilka pytań związanych z przeciwwskazaniami do jego wykonania. W przypadku kiedy występuje grzybica lub skóry bądź paznokci, różnego rodzaju brodawki, jeśli cierpimy na stany zapalne, ropne lub wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne, warto wstrzymać się przed wykonaniem zabiegu do wyleczenia objawów. Przeciwwskazaniami do pedicure kosmetycznego są również świeże rany, blizny lub też nietypowa płytka paznokciowa.

Opracowanie paznokci i skórek

Jest to pierwszy etap zabiegu. Kosmetolog skraca paznokcie po czym wyrównuje je za pomocą pilnika lub frezera. Kolejną czynnością jest opracowanie skórek, które odsuwa się za pomocą kopytka, po czym obcina się cęgami. W przypadkach kiedy skórki są bardzo twarde, można skorzystać ze specjalistycznych preparatów do ich zmiękczenia. Istnieje również inny sposób opracowywania skórek, podczas którego wykorzystuje się frezy. Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z przygotowaniem skórek oraz paznokci, oczyszcza się wały boczne oraz wolny brzeg paznokcia za pomocą kopytka. Jeśli na paznokciach występują nierówności, bruzdy lub przebarwienia, można je wypolerować przy pomocy polerki lub odpowiednio dobranych frezów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Choroby skóry a manikiur i pedikiur Część I – Najczęstsze choroby dermatologiczne w obrębie stóp i dłoni” W. Filipiak, J. Węgłowska [w:] Postępy kosmetologii vol. 1/1 2009
    [2] „Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Samodzielna Pracownia Kosmetologii, Białystok 2015

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze