Zaloguj
Reklama

Paznokcie do poprawy - czyli czego nie wiesz o swojej płytce cz. II

Autorzy: Edyta Bańcyr
Malowanie paznokci
Fot. ojoimages
Malowanie paznokci
(0)

Kruche, łamliwe, z białymi plamkami… Takie objawy to jeden z powodów do niepokoju. Poniżej lista chorób, na jakie mogą cierpieć paznokcie.

Reklama

Spis treści:

  1. Grzybica
  2. Łuszczyca paznokci
  3. Zanokcica paznokcia
  4. Onycholiza
  5. Przerost płytki i wrastanie płytki
  6. Zanik płytki paznokciowej

Grzybica 

Choroby o podłożu grzybiczym są jednymi z najczęstszych chorób paznokci. Infekcje wywoływane są przede wszystkim przez drożdże i pleśnie. Jako przyczynę grzybicy, często podaje się ucisk mechaniczny np. przy noszeniu zbyt ciasnego obuwia. Do tego wilgoć i ciepło - idealne warunki do rozwoju grzybicy. Płytka stopniowo ulega zgrubieniu, rozwarstwieniu a z czasem - wykruszeniu. Objawem grzybicy jest również pojawienie się żółtego koloru lub - w  skrajnych przypadkach - zielonkawego.

Łuszczyca paznokci 

Kolejną groźną chorobą, która dotyka paznokci jest łuszczyca. Jednym z objawów są wyżłobienia które pojawiają się na płytce paznokcia. W miarę postępowania choroby, pojawia się kruchość, łamliwość paznokci.

Zanokcica paznokcia 

Zanokcica dotyka przede wszystkim osób, które mają częsty kontakt z wodą lub osób, które mają problem z obgryzaniem paznokci. Zanokcica objawia się przerywaniem ciągłości płytki paznokcia, co skutkuje dostawaniem się pod jej powierzchnię bakterii i drożdży.

Onycholiza 

Choroba, polegająca na oddzieleniu od części zewnętrznej paznokcia jego części łożyskowej. Wywoływana jest głównie przez infekcje bakteryjne, jej początkowym objawem jest zmiana barwy paznokcia na zielonkawą.

Przerost płytki i wrastanie płytki 

Przerost płytki polega na zgrubieniu płytki paznokciowej, często na jej zniekształceniu i nadaniu jej charakterystycznego wyglądu „szponów”. Wrastanie paznokci to choroba objawiająca się przyrastaniem paznokcia do powierzchni skóry. Jej przyczyną jest np. zbyt krótkie obcinanie paznokci.

Zanik płytki paznokciowej 

Jest to proces chorobowy, objawiający się starciem i drastycznym skróceniem płytki paznokciowej. W skrajnych przypadkach - płytka paznokcia zanika całkowicie. Choroba ta ma swoje podłoże już w życiu płodowym, np. na skutek przebytej infekcji śródmacicznej, co skutkuje zmianami w życiu dorosłym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze