Zaloguj
Reklama

Pandemia koronawirusa a wyjazdy turystyczne – jak hotele dbają o nasze bezpieczeństwo?

Sprzątanie
Fot. ojoimages
Sprzątanie
(0)

Eksperci twierdzą, że w trakcie pobytu w hotelu istnieje większe ryzyko zachorowania na koronawirusa podczas spotkania z inną osobą poza pokojem niż w nim. Jak hotele dbają o nasze bezpieczeństwo w trakcie pandemii i na co warto zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy.

Reklama

Spis treści:

  1. Obawiają się również osoby zaszczepione
  2. Największe ryzyko zachorowania
  3. Czyszczenie przedmiotów, ale z głową
  4. Nowe standardy czyszczenia pokojów hotelowych
  5. Odpowiedzialny pobyt w hotelu

Pomimo nadal trwającej od niemal dwóch lat pandemii COVID-19 coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy turystyczne oraz do nocowania w hotelach. Rodzi to pytania, czy bakterie w pomieszczeniach hotelowych stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia?

Obawiają się również osoby zaszczepione 

Lekarza oraz naukowcy alarmują, że dopóki więcej osób nie zostanie zaszczepionych, powinno się unikać wyjazdów lub całkowicie z nich zrezygnować. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno-zimowego, kiedy zachorowań jest znacznie więcej niż latem. Jednak nawet osoby w pełni zaszczepione mogą odczuwać niepokój o to, jak władze hotelowe dbają o bezpieczeństwo i w jaki sposób minimalizują ryzyko zakażeń.

Początkowo, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa i zanim eksperci odkryli, w jaki sposób rozprzestrzenia się wirus, najlepszą ochroną wydawała się intensywna dezynfekcja dotykanych przedmiotów. Badania wykazały jednak, że chociaż możliwe jest zarażenie się przez dotknięcie powierzchni, nie jest to najczęściej spotykany sposób przenoszenia tego wirusa.

Największe ryzyko zachorowania 

Dodatkowo naukowcy stwierdzili, że wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt między ludźmi, m.in. w trakcie rozmowy lub gdy osoba kaszle czy kicha. W praktyce oznacza to, że czyszczenie przedmiotów hotelowych na własną rękę nie tylko niewiele da, ale może nieść również za sobą spore ryzyko związane z narażeniem zdrowia.

Dr Tara Kirk Sell, starszy naukowiec w Johns Hopkins Center for Health Security w Baltimore przekonuje: Transmisja oddechowa jest znacznie ważniejszym czynnikiem niż powierzchnie rozprzestrzeniania się COVID-19.(…) Wdychanie dużej ilości środków dezynfekujących może być szkodliwe dla zdrowia.

Czyszczenie przedmiotów, ale z głową 

Hotele dostały konkretne wytyczne dotyczące zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swoim gościom. Dotyczy to szczególnie:

  • postawienia dozowników z płynem do dezynfekcji dostępnych dla obecnych w hotelu, szczególnie przy wejściu do budynku i recepcji, przy windach, toaletach czy kawiarniach i obszarach restauracyjnych,
  • częsta dezynfekcja newralgicznych miejsc, np. toalet, blatu recepcyjnego, klamek,
  • umożliwienia zakupu maseczek jednorazowych w recepcji,
  • zlikwidowanie stanowisk z ulotkami i gazetami, na których mogłyby pozostać bakterie.

Dr Sell podkreśla, że chociaż nie widzi konieczności wycierania wszystkich przedmiotów, dla komfortu psychicznego warto oczyścić najbardziej newralgiczne miejsca i przedmioty, tj.: włącznik światła w pokoju, pilot od telewizora czy klamki. Dobrze sprawdzą się jednorazowe nawilżane chusteczki antybakteryjne, które większość z nas ma w bagażu podręcznym.

Nowe standardy czyszczenia pokojów hotelowych 

Pokoje są dokładnie czyszczone przez personel hotelu odpowiedzialny za czystość. Po każdym pobycie gościa dezynfekowane są również przedmioty najczęściej dotykane – m.in. oparcia krzeseł, piloty, włączniki, a pomieszczenia są dokładnie wietrzone.

Z kolei sami pracownicy sprzątający używają jednorazowych maseczek ochronnych o rękawiczek, które są wyrzucane po wyjściu z pokoju. Pościele oraz ręczniki są prane w wysokich temperaturach z wykorzystaniem dodatkowych detergentów.

Sprzątanie pokoju hotelowego, fot. shutterstock

Odpowiedzialny pobyt w hotelu 

W trakcie pobytu w hotelu w czasie pandemii warto pamiętać, że lobby hotelowe to jedynie korytarz prowadzący do i z pokoju, a nie jako miejsce do dłuższego spędzania czasu i odpoczynku.

Nawet osoby zaszczepione nadal powinny dbać w jak największym stopniu o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Dlatego każdy, bez wyjątku powinien nadal nosić jednorazowe maseczki oraz unikać spotkań w dużym gronie.

W trakcie pobytu poza domem bardzo ważne jest, aby poza zwracaniem uwagi na czystość w hotelu skupić się również na innych aspektach: jazda komunikacją publiczną, duże zbiorowiska ludzi wyjścia do kina czy restauracji wymagają dużej uwagi i ostrożności.

Dr Tara Kirk Sell podkreśla, że jest bardziej prawdopodobne, że zachorujesz w wyniku tych czynności niż przebywania w pokoju hotelowym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze