Zaloguj
Reklama

Opalanie i dziurawiec – czy to dobre połączenie?

Przygotowanie ziół
Fot. panthermedia
Przygotowanie ziół
(5)

Niektóre zioła nie powinny być stosowane w okresie letnim przez wzgląd na ryzyko poparzenia słonecznego – należy do nich m.in. dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum). To jedno z najstarszych i najbardziej pospolitych ziół, cechują je nie tylko właściwości zdrowotne (panaceum na wiele schorzeń), ale także odczyn fototoksyczny. 

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest dziurawiec?
  2. Dziurawiec – uwaga na słońce
  3. Podsumowanie

Czym jest dziurawiec? 

Pielęgnując skórę latem, należy starannie dobierać produkty i sprawdzać, czy w ich składzie nie ma wyciągu z roślin, które mają działanie fotouczulające, m.in. mowa tutaj o dziurawcu.

Ziele dziurawca jest składnikiem nie tylko produktów pielęgnacyjnych (olejek eteryczny z ziela dziurawca wchodzi w skład kremów i emulsji regenerujących skórę), ale także wielu mieszanek ziołowych, tabletek. Owe medykamenty stosuje się w łagodzeniu bólów miesiączkowych, niestrawności, poprawieniu samopoczucia psychicznego.

Dziurawiec charakteryzuje się odczynem fototoksycznym (wyciąg alkoholowy) oraz odczynem fotoalergicznym.

Ważne! Ziele dziurawca zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Należy pamiętać, by po spożyciu preparatów zawierających tę roślinę nie wystawiać skóry na działanie słońca. Jest to szczególnie groźne dla osób o jasnej karnacji.

Dziurawiec – uwaga na słońce 

Ziele dziurawca charakteryzuje się:

  • odczynem fototoksycznym – występuje podczas ekspozycji na promienie UV po podaniu czynnika drażniącego. Następuje proces uwolnienia wolnych rodników przez substancje chemiczne, prowadzi to do pojawienia się wysokoenergetycznych form tlenu i w następstwie procesu uszkodzenia struktur komórkowych.

Pojawiają się zmiany na skórze przypominające oparzenie słoneczne, powstają pęcherze oraz pęcherzyki bezpośrednio lub kilka godzin po opalaniu. Zmiany pozostawiają po sobie przebarwienia.

  • odczynem fotoalergicznym – fotouczulenie pojawia się po wystawieniu skóry na promienie UV oraz substancji uczulającej. W efekcie dochodzi do wystąpienia serii reakcji chemicznych zwanych reakcją alergiczną typu późnego. Na skórze pojawia się stan zapalny (24-48 godzin po opalaniu).

Pojawiają się wykwity grudkowe, towarzyszy im dyskomfort w postaci silnego świądu. Zmiany są trudne do usunięcia. Następstwem odczynu fotoalergicznego jest powstanie trwałej nadwrażliwości.

  • hiperycyna i fotouczulenie – dziurawiec zawiera w swoim składzie hiperycynę (podstawową substancję lecznicą będącą inhibitorem MAO), wykazuje ona działanie fotouczulające. Ten czerwony barwnik charakteryzuje się właściwościami absorbowania promieni UV.

Rośliny ziołowe, fot. panthermedia

Podsumowanie 

Stosując preparaty na bazie ekstraktu z dziurawca, należy nie tylko zrezygnować z ekspozycji na słońce, ale także wizyt w solarium. Ponadto należy stosować bardzo wysokie filtry chroniące przed poparzeniami.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Senderski M.: Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wydawnictwo K.E.Liber. Warszawa 2009.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze