Zaloguj
Reklama

Odpowiednia pielęgnacja stóp – jak się do niej zabrać?

Kapiel
Fot. shutterstock
Kapiel
(5)

Pielęgnując ciało, bardzo często zapominamy o stopach, nie poświęcając im tyle czasu, ile należy. W efekcie ta część ciała nie wygląda efektownie  pojawia się zrogowaciały naskórek, odciski, pięty są popękane. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak odpowiednio zadbać o stopy, by były ładne i zdrowe.

Reklama

Pielęgnacja stóp nie należy do łatwych. Stopy nie posiadają gruczołów łojowych, stąd podatność do przesuszania. Na podeszwach znajduje się dużo gruczołów potowych – na intensywność ich pracy ma wpływ ciepłe obuwie, jak i rajstopy oraz skarpety zrobione z syntetycznego materiału. W efekcie na stopach pojawia się rogowaciejący naskórek, pięty często ulegają popękaniu, tworzy się grzybica.

Buty i relaks

W pielęgnacji stóp niezmiernie istotne są odpowiednie buty, a także relaks. Buty powinny mieć miękką wyściółkę, być płaskie bądź na niewielkim obcasie, z szerokimi podeszwami.

Ważne! Niewygodne buty grożą deformacją stóp i haluksami.

Istotna jest także higiena – należy myć stopy codziennie i codziennie zmieniać rajstopy bądź skarpetki. Odpowiednia higiena pozwoli uniknąć odparzenia oraz potliwości, a na powierzchni nie zgromadzi się flora przyjazna rozwojowi grzybów.

Najlepszym odpoczynkiem dla stóp jest ich lekkie uniesienie. Warto w ciągu dnia położyć się i na 15-20 minut i oprzeć nieco wyżej stopy.  

Kąpiel stóp

Kąpiele nie tylko przynoszą ukojenie stopom w letni skwar, ale także z odpowiednimi dodatkami:

  • przeciwdziałają nadpotliwości,
  • zmiękczają twardy naskórek,
  • łagodzą odparzenia oraz otarcia.

Peeling

W pozbyciu się zrogowaciałego i martwego naskórka pomoże złuszczanie. Dzięki zabiegowi stopy staną się bardziej miękkie oraz gładsze. Do pielęgnacji stóp najodpowiedniejsze są peelingi solne. Warto wybierać te z Morza Czarnego przez wzgląd na dużą ilość zawartych w nich minerałów. Peelingi tego typu nie tylko ścierają martwy naskórek, ale także oczyszczają skórę z substancji toksycznych.

Ważne! W przypadku skóry delikatnej, która łatwo ulega przesuszeniu, lepiej jest sięgnąć po peelingi cukrowe.

fot. panthermedia

Odpowiedni pumeks

W pielęgnacji stóp istotny jest także pumeks, który należy używać codziennie. Nie należy jednak trzeć skóry zbyt mocno w okolicy sklepienia, gdzie skóra jest zazwyczaj delikatniejsza.

Ważne! Większy nacisk należy stosować w takich miejscach, jak pięty oraz palce. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Grzelakowska J.D.: Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Warszawa 2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze