Zaloguj
Reklama

Odpowiednia pielęgnacja stóp – jak się do niej zabrać?

Kapiel
Fot. shutterstock
Kapiel
(5)

Pielęgnując ciało, bardzo często zapominamy o stopach, nie poświęcając im tyle czasu, ile należy. W efekcie ta część ciała nie wygląda efektownie – pojawia się zrogowaciały naskórek, odciski, pięty są popękane. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak odpowiednio zadbać o stopy, by były ładne i zdrowe.

Reklama

Spis treści:

 1. Buty i relaks
 2. Kąpiel stóp
 3. Peeling
 4. Odpowiedni pumeks
 5. Nawilżanie to podstawa
 6. Ochrona przeciwsłoneczna
 7. Odpowiednia dieta

Pielęgnacja stóp nie należy do łatwych. Stopy nie posiadają gruczołów łojowych, stąd podatność do przesuszania. Na podeszwach znajduje się dużo gruczołów potowych – na intensywność ich pracy ma wpływ ciepłe obuwie, jak i rajstopy oraz skarpety zrobione z syntetycznego materiału. W efekcie na stopach pojawia się rogowaciejący naskórek, pięty często ulegają popękaniu, tworzy się grzybica.

Buty i relaks 

W pielęgnacji stóp niezmiernie istotne są odpowiednie buty, a także relaks. Buty powinny mieć miękką wyściółkę, być płaskie bądź na niewielkim obcasie, z szerokimi podeszwami.

Ważne! Niewygodne buty grożą deformacją stóp i haluksami.

Istotna jest także higiena – należy myć stopy codziennie i codziennie zmieniać rajstopy bądź skarpetki. Odpowiednia higiena pozwoli uniknąć odparzenia oraz potliwości, a na powierzchni nie zgromadzi się flora przyjazna rozwojowi grzybów.

Najlepszym odpoczynkiem dla stóp jest ich lekkie uniesienie. Warto w ciągu dnia położyć się i na 15-20 minut i oprzeć nieco wyżej stopy.  

Kąpiel stóp 

Kąpiele nie tylko przynoszą ukojenie stopom w letni skwar, ale także z odpowiednimi dodatkami:

 • przeciwdziałają nadpotliwości,
 • zmiękczają twardy naskórek,
 • łagodzą odparzenia oraz otarcia.

Peeling 

W pozbyciu się zrogowaciałego i martwego naskórka pomoże złuszczanie. Dzięki zabiegowi stopy staną się bardziej miękkie oraz gładsze. Do pielęgnacji stóp najodpowiedniejsze są peelingi solne. Warto wybierać te z Morza Czarnego przez wzgląd na dużą ilość zawartych w nich minerałów. Peelingi tego typu nie tylko ścierają martwy naskórek, ale także oczyszczają skórę z substancji toksycznych.

Ważne! W przypadku skóry delikatnej, która łatwo ulega przesuszeniu, lepiej jest sięgnąć po peelingi cukrowe.

Pielęgnacja stóp, fot. panthermedia

Odpowiedni pumeks 

W pielęgnacji stóp istotny jest także pumeks, który należy używać codziennie. Nie należy jednak trzeć skóry zbyt mocno w okolicy sklepienia, gdzie skóra jest zazwyczaj delikatniejsza.

Ważne! Większy nacisk należy stosować w takich miejscach, jak pięty oraz palce. 

Nawilżanie to podstawa 

Jak była mowa powyżej, stopy nie mają gruczołów łojowych, dlatego też łatwo ulegają przesuszeniu. Tak istotne jest dlatego zadbanie o ich odpowiednie nawilżenie.

Ważne! Najlepiej jest kupować produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji stóp (m.in. kremy, maski, serum).

Produkty w swoim składzie powinny mieć: mocznik, witaminę A, pantenol, lanolinę, aloes, glicerynę roślinną.

Ważne! Należy odpowiednio wmasowywać krem w stopy. Przy okazji masaż taki to idealny zabieg odprężający.

Ochrona przeciwsłoneczna 

Stopy także należy chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oprócz stóp ochronie powinno się poddać skórki w dolnej części paznokcia (są to swoistego rodzaju uszczelki, które chronią nowo rosnące paznokcie przed nadmierną wilgocią oraz bakteriami).

Odpowiednia dieta 

Pewne produkty w diecie wpływają na opuchnięcie nóg. Najczęściej chodzi tutaj o produkty bogate w sól i cukier – należy ich unikać.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Grzelakowska J.D.: Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Warszawa 2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze