Zaloguj
Reklama

Objawy wybranych grzybic skóry

Świąd szyi
Fot. Panthermedia
Świąd szyi
(3)

Grzybica to choroba, którą możemy się zarazić wszędzie (basen, sauna, przymierzalnia, pobyt w hotelu, przedszkolu, na siłowni) niezależnie od płci oraz wieku.

Reklama

Grzyby najczęściej atakują skórę, która została w jakiś sposób uszkodzona. W chwili obecnej wyróżniamy grzybice skóry: stóp, paznokci, pachwin, owłosionej skóry głowy, łupież pstry skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry. Każda z tych chorób daje podobne objawy i zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Pamiętajmy o tym, że grzybica jest chorobą zakaźną. W przypadku zauważenia na skórze jakichkolwiek niepokojących objawów, które nie ustępują, powinniśmy zgłosić się do dermatologa.

Najczęściej spotykane objawy grzybic skóry

Pierwsze objawy grzybicy skóry nie są przez nas zauważalne. Nie utrudniają nam codziennego funkcjonowania w życiu codziennym. Z czasem na skórze pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, krosty, grudki, plamy czy jej łuszczenie się które bardzo szybko się roznoszą. Jeśli objawy nie ustępują po dokładnym umyciu czy zastosowaniu kremu nawilżającego powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Pamiętajmy o tym, że możemy zarazić grzybicą inne osoby, które mają z nami kontakt.

Poniżej znajduje się opis najczęściej występujących objawów charakterystycznych dla wybranych grzybic skóry:

  • grzybica stóp, zaliczana jest do powszechnie spotykanych chorób skóry. Występuje bardzo często u osób, które uprawiają sport, korzystają z sauny, basenu. Kluczową kwestią jest także noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa. Objawy grzybicy stóp to: zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie naskórka, pękanie skóry oraz świąd. Choroba ta bardzo szybko rozszerza się na palce. Konieczne jest specjalistyczne leczenie farmakologiczne. Należy używać osobnych ręczników, kosmetyków oraz skarpet a także w sposób szczególny dbać o higienę,
  • grzybica paznokci, objawia się zmianą koloru zabarwienia płytki paznokciowej (żółtawy, brunatny bądź biały), dochodzi także do zmiany grubości oraz kształtu. Obszar wokół paznokcia jest opuchnięty, bolący i zaczerwieniony. Leczenie tej choroby jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznych środków farmakologicznych na receptę,
  • łupież pstry skóry, powszechnie występuje w okresie letnim. Jego objawami są brunatne plamki na dekolcie, plecach, klatce piersiowej, szyi lub karku. Zmiany te nie ulegają opaleniu (pozostają jako białe plamy) w związku z czym pacjenci zgłaszają się do specjalisty. Chorobą tą możemy się zarazić w solarium bądź na siłowni. Wymaga ona leczenia dermatologicznego.

Wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany na skórze, zarówno tej owłosionej jak i nieowłosionej powinny być skonsultowane z dermatologiem. W niektórych przypadkach nie będziemy w stanie sami zdiagnozować grzybicy. Jest to choroba bardzo zakaźna, w związku z powyższym wymaga specjalistycznego leczenia. Jest ono w większości przypadków długotrwałe. Kluczową kwestią jest także dbanie o higienę, używanie osobnych ręczników, pościeli oraz przyborów kosmetycznych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
    2. Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze