Zaloguj
Reklama

Nawracająca opryszczka – co jest powodem?

Usta i paznokcie
Fot. panthermedia
Usta i paznokcie
(0)

Opryszczka daje sygnał naszemu organizmowi, że układ immunologiczny jest osłabiony. Jednak nie jest to jedyny powód jej nawracania. W artykule wyjaśnione zostało, dlaczego u niektórych występuje częściej niż u innych i jak sobie z nią radzić. 

Reklama

Nawracający wirus opryszczki pospolitej, nazywanej w medycynie HSV-1, to jedno z najczęstszych zakażeń związanych z chorobami wirusowymi skóry i błon śluzowych. Opryszczka powoduje małe, wypełnione płynem pęcherze wokół ust i jamy ustnej.

Główne przyczyny występowania opryszczki

Zarażenie się wirusem opryszczki HSV-1 powoduje, że pozostanie ona w organizmie przez resztę życia. Cechuje się ona bowiem zdolnością do latencji, czyli pewnego rodzaju uśpienia, które może trwać od kilku godzin do kilkudziesięciu lat. Uaktywnienie, a tym samym pojawienie się opryszczki, może być spowodowane różnymi czynnikami. Oto najczęstsze z nich:

  • zmęczenie,
  • zmiany hormonalne związane z ciążą, menstruacją czy menopauzą,
  • stres,
  • ekspozycja na światło słoneczne, wiatr lub zimno,
  • inna infekcja wirusowa lub choroba,
  • zmiany w układzie odpornościowym,
  • zabieg dentystyczny.

Rozprzestrzenianie się wirusa

Wirus wywołujący opryszczkę jest niezwykle zaraźliwy, a infekcja może przejść na drugą osobę nawet z najbardziej prozaicznych powodów. Może to być dzielenie się naczyniami, jedzeniem, napojami. Dodatkowo całowanie i stosunek oralny mogą również rozprzestrzeniać wirusa, przy czym ten drugi odpowiadać może także za zarażenie HSV-2, co zwykle powoduje opryszczkę narządów płciowych.

fot. panthermedia

Nawracająca opryszczka – zapobieganie

Każdy nosiciel wirusa HSV-1 lub HSV-2 jest narażony na ryzyko wystąpienia opryszczki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 67% społeczeństwa poniżej 50. roku życia jest zarażone którymś z wirusów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze