Zaloguj
Reklama

Nawracająca opryszczka – co jest powodem?

Usta i paznokcie
Fot. panthermedia
Usta i paznokcie
(0)

Opryszczka daje sygnał naszemu organizmowi, że układ immunologiczny jest osłabiony. Jednak nie jest to jedyny powód jej nawracania. W artykule wyjaśnione zostało, dlaczego u niektórych występuje częściej niż u innych i jak sobie z nią radzić. 

Reklama

Spis treści

 1. Główne przyczyny występowania opryszczki
 2. Rozprzestrzenianie się wirusa
 3. Nawracająca opryszczka – zapobieganie 
 4. Jak radzić sobie z opryszczką

Nawracający wirus opryszczki pospolitej, nazywanej w medycynie HSV-1, to jedno z najczęstszych zakażeń związanych z chorobami wirusowymi skóry i błon śluzowych. Opryszczka powoduje małe, wypełnione płynem pęcherze wokół ust i jamy ustnej.

Główne przyczyny występowania opryszczki 

Zarażenie się wirusem opryszczki HSV-1 powoduje, że pozostanie ona w organizmie przez resztę życia. Cechuje się ona bowiem zdolnością do latencji, czyli pewnego rodzaju uśpienia, które może trwać od kilku godzin do kilkudziesięciu lat. Uaktywnienie, a tym samym pojawienie się opryszczki, może być spowodowane różnymi czynnikami. Oto najczęstsze z nich:

 • zmęczenie,
 • zmiany hormonalne związane z ciążą, menstruacją czy menopauzą,
 • stres,
 • ekspozycja na światło słoneczne, wiatr lub zimno,
 • inna infekcja wirusowa lub choroba,
 • zmiany w układzie odpornościowym,
 • zabieg dentystyczny.

Rozprzestrzenianie się wirusa 

Wirus wywołujący opryszczkę jest niezwykle zaraźliwy, a infekcja może przejść na drugą osobę nawet z najbardziej prozaicznych powodów. Może to być dzielenie się naczyniami, jedzeniem, napojami. Dodatkowo całowanie i stosunek oralny mogą również rozprzestrzeniać wirusa, przy czym ten drugi odpowiadać może także za zarażenie HSV-2, co zwykle powoduje opryszczkę narządów płciowych.

Czy są leki na opryszczkę?, fot. panthermedia

Nawracająca opryszczka – zapobieganie  

Każdy nosiciel wirusa HSV-1 lub HSV-2 jest narażony na ryzyko wystąpienia opryszczki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 67% społeczeństwa poniżej 50. roku życia jest zarażone którymś z wirusów.

Nie jest jednak powiedziane, że każdy, kto ma do czynienia z opryszczką, jest skazany na jej nawracanie.

Jeśli jednak borykamy się z częstym jej występowaniem, należy skonsultować się z lekarzem i zapytać o leki przeciwwirusowe.

Inne działania, które osoba z HSV-1 może zrobić, aby zmniejszyć częstotliwość opryszczki, obejmują:

 • częste mycie rąk,
 • unikanie kontaktu z chorymi,
 • unikanie stresujących sytuacji,
 • korzystanie jedynie z czystych naczyń i sztućców.

Jak radzić sobie z opryszczką 

Opryszczka znika zwykle w ciągu kliku dni od pojawienia się. Jednak większość z nas chce się jej pozbyć jak najszybciej z dwóch, w zasadzie oczywistych powodów – nie wygląda ona estetycznie i pęcherz wypełniony płynem jest bolesny.

Niestety nie opracowano dotychczas recepty na to, jak wyleczyć opryszczkę, natomiast istnieją zabiegi, które mogą pomóc przyspieszyć proces gojenia, złagodzić uciążliwe objawy i zmniejszyć ryzyko nawrotu.

Doustne leki przeciwwirusowe są zwykle bardziej skuteczne niż miejscowe leczenie. Podczas gdy leki przeciwwirusowe skupiają się na gojeniu opryszczki, domowe metody mogą złagodzić powodowany przez nie dyskomfort. Warto wypróbować nakładanie zimnego kompresu w celu złagodzenia bólu, przykładanie w chore miejsce aloesu, stosowanie kremów dostępnych bez recepty z właściwościami wysuszającymi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze