Zaloguj
Reklama

Najczęstsze choroby skóry niedające nam spokoju

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
(3)

Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do powstania wielu chorób, wpływać na ich przebieg lub pośrednio sprzyjać ich rozwojowi. Mogą to być choroby bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze. Możemy tu wymienić świerzb, trądzik, grzybicę oraz liszajca.

Reklama

Spis treści:

  1. Świerzb
  2. Trądzik
  3. Grzybica
  4. Liszajec
  5. Czyrak
  6. Wszy

Świerzb 

Spowodowany jest przez roztocza zwane Sarcoptes scabei. Bardzo szybko rozprzestrzenia się między ludźmi, szczególnie w zatłoczonych warunkach.

Łatwo zarazić się poprzez dzielenie rzeczy takich jak pościel czy ubrania. Główne objawy to wysypka i intensywny świąd. Można zaobserwować podniesione linie w kształcie litery S. Ważne jest aby leczeniem zostały objęte wszystkie osoby z otoczenia chorego.

Trądzik 

Jest bardzo powszechną chorobą. Głównym objawem są pryszcze pojawiające się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. Powstanie zmian wiąże się z nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych. Odpowiednia Higiena ma duży wpływ na przebieg trądziku i może znacząco wspomóc leczenie.

Grzybica 

Może być spowodowana przez bezpośredni kontakt z chorym lub poprzez kontakt ze złuszczonym naskórkiem lub włosami zawierającymi elementy grzybni i zarodników. Objawy to świąd, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie.

Często występuje też przykry zapach. Przestrzeganie zasad higieny osobistej może zapobiec zarażeniu. Należy dokładnie myć ciało po wyjściu z siłowni, basenów lub saun. Ważne jest też, aby dokładnie osuszać stopy przed założeniem obuwia.

Liszajec 

Pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Objawy zaczynają się pojawieniem wyprysku często otoczonego czerwoną skórą. Mogą pojawić się wszędzie jednak najczęściej obserwuje się je na twarzy, ramionach i nogach. Rany wypełniają się ropą, a następnie pękają tworząc grubą skorupę. Zmiany często są swędzące a ich drapanie może powodować rozprzestrzenianie się ran.

Czyrak 

Są to bolesne wypełnione ropą guzki. Powstają w wyniku głębokiego zakażenia mieszka włosowego. Objawia się drażliwym guzkiem o barwie od czerwonej do fioletowej. Najczęściej pojawia się w miejscach często ocieranych lub spoconych. Środek guzka wypełnia się żółtą lub białą ropą. Skóra wokół może być spuchnięta i czerwona.

Wszy 

Zasadniczo nie są związane z brakiem higieny, zarazić się nimi może każdy, jednak odpowiednia higiena jest wymagana w procesie leczenia i zapobieganiu zarażeniu.

Objawy to swędzenie skóry głowy, uczucie łaskotania oraz problem z zaśnięciem ponieważ wszy najbardziej aktywne są w nocy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • portale NLM, SKINSIGHT

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze