Zaloguj
Reklama

Najczęstsze choroby skóry niedające nam spokoju

Autorzy: Wioleta Chodkowska
źródło: portale NLM, SKINSIGHT
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja włosów i cery u kobiet
(3)

Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do powstania wielu chorób, wpływać na ich przebieg lub pośrednio sprzyjać ich rozwojowi. Mogą to być choroby bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze. Możemy tu wymienić świerzb, trądzik, grzybicę oraz liszajca.

Reklama

Świerzb

Spowodowany jest przez roztocza zwane Sarcoptes scabei. Bardzo szybko rozprzestrzenia się między ludźmi, szczególnie w zatłoczonych warunkach.

Łatwo zarazić się poprzez dzielenie rzeczy takich jak pościel czy ubrania. Główne objawy to wysypka i intensywny świąd. Można zaobserwować podniesione linie w kształcie litery S. Ważne jest aby leczeniem zostały objęte wszystkie osoby z otoczenia chorego.

Trądzik

Jest bardzo powszechną chorobą. Głównym objawem są pryszcze pojawiające się na twarzy, szyi, plecach, dekolcie i ramionach. Powstanie zmian wiąże się z nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych. Odpowiednia Higiena ma duży wpływ na przebieg trądziku i może znacząco wspomóc leczenie.

Grzybica

Może być spowodowana przez bezpośredni kontakt z chorym lub poprzez kontakt ze złuszczonym naskórkiem lub włosami zawierającymi elementy grzybni i zarodników. Objawy to świąd, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie.

Często występuje też przykry zapach. Przestrzeganie zasad higieny osobistej może zapobiec zarażeniu. Należy dokładnie myć ciało po wyjściu z siłowni, basenów lub saun. Ważne jest też, aby dokładnie osuszać stopy przed założeniem obuwia.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze