Zaloguj
Reklama

Nadmierna potliwość

Autorzy: dr n. med. Anna Pura-Rynasiewicz
Nadmierna potliwość
Fot. medforum
(5)

Nadmierna potliwość (hyperhidrosis) jest poważnym problemem estetycznym i psychospołecznym, dotyczy około 0,5% dorosłej populacji. Nadmierne pocenie fizjologiczne obejmuje wzmożoną produkcję potu występującą w czasie aklimatyzacji w klimacie tropikalnym, w momencie spożywania niektórych przypraw i pokarmów, a także pocenie się spowodowane wysiłkiem fizycznym czy otyłością.

Reklama

Poza przypadkami wtórnej, patologicznej potliwości obserwowanej w przebiegu takich chorób, jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, neurologiczne zaburzenia czynnościowe, nie określono bezpośredniej przyczyny nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Nie wykryto żadnych zmian morfologicznych w obrębie gruczołów potowych.

Przypuszcza się, że przyczyną mogą być zaburzenia funkcji układu współczulnego. Niewątpliwą rolę w patogenezie tego schorzenia odgrywa czynnik genetyczny: u około 30 – 50% pacjentów stwierdza się występowanie nadmiernej potliwości u członków rodziny.

Czynnikiem wywołującym proces pocenia jest wzrost temperatury ciała oraz bodźce emocjonalne. Najczęściej dotknięte hiperhydrozą są powierzchnie dłoniowe rąk i podeszwy stóp (ok. 60% pacjentów) i doły pachowe (ok. 40%), ale obserwuje się również nadpotliwość uogólnioną. Wzmożona potliwość może też występować w takich okolicach, jak czoło, górna warga, pośladki lub pachwiny. Wśród metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu nadmiernego pocenia znajdują się antyperspiranty, leki farmakologiczne, jonoforeza, zabiegi chirurgiczne, a także toksyna botulinowa.

fot. ojoimages

Działanie antyperspirantów polega na czopowaniu ujść gruczołów potowych. Wśród substancji hamujących pocenie największą skuteczność i jednocześnie małe działanie drażniące posiada chlorek glinu. Zadowalające wyniki osiąga się jednak dopiero po dłuższym stosowaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, część z nich można stosować na dłonie i stopy, a niektóre również na skórę twarzy. W obrębie dłoni i stóp wykazują one jednak mniejszą skuteczność.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze