Zaloguj
Reklama

Mity o uczuleniach skórnych

Nastolatek
Fot. Panthermedia
Nastolatek
(0)

Alergie skórne to problem, który pojawia się u coraz większej ilości pacjentów. Z tego właśnie powodu temat ten cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Jak to zwykle bywa, w dyskusjach o alergiach skórnych pojawia się wiele różnych faktów, ale i rozmaite mity – te ostatnie, a przynajmniej część z nich, postaramy się tutaj obalić.

Reklama

Spis treści:

  1. Uczulenia skórne wywołać może zaledwie kilka substancji
  2. Preparaty medyczne nie mogą wywołać uczulenia skórnego
  3. Uczulenia po użyciu kremów z filtrem UV są zawsze wywołane przez składniki kremu
  4. Naturalne olejki i ich stosowanie nie grożą uczuleniem skórnym
  5. Diagnostyka uczuleń skórnych przebiega podobnie jak innych alergii
  6. Jeżeli jestem w średnim wieku i nie miałem alergii skórnych, to już nie będę ich mieć
  7. Częste zmienianie kosmetyków zredukuje ryzyko uczuleń skórnych
  8. Naprawdę można być „uczulonym na telefon komórkowy”

Uczulenia skórne to dość zawiły temat. Mogą się one różnie objawiać – to raz. Dwa, że tak naprawdę nadal niejasne są ich przyczyny – pewne hipotezy są już dostępne, aczkolwiek trafić na przekonujące i jednoznaczne dowody o patogenezie alergii kontaktowych raczej obecnie się nie da. Skoro uczulenia skórne budzą więc konsternację w świecie lekarzy, nie powinno więc dziwić i to, że i dla pacjentów temat ten jest wciąż enigmatyczny i z tego właśnie powodu wśród osób niezwiązanych z medycyną może krążyć wiele różnych mitów na temat alergii skórnych.

Uczulenia skórne wywołać może zaledwie kilka substancji

Pacjenci, a przynajmniej większość z nich, zdaje sobie sprawę z tego, że rozmaite czynniki mogą wywoływać uczulenia. Za głównych winowajców w tym przypadku uznawane są różne kosmetyki, jak szampony, perfumy czy kremy do twarzy oraz preparaty czyszczące, m.in. proszki do prania. Dość powszechnie znana jest również możliwość występowania u ludzi uczulenia na nikiel.

W rzeczywistości jednak alergenem kontaktowym, mogącym prowadzić do uczuleń skórnych, może być dowolna substancja. Zdarza się bowiem, że pacjentów uczulają składniki obecne w zabawkach, barwniki istniejące w odzieży czy nawet lakiery do paznokci lub lateksowe rękawiczki. Zasadniczo nie dałoby się wymienić listy wszystkich potencjalnych alergenów kontaktowych – jest ich najzwyczajniej w świecie tyle, że na stronie zabrakłoby na to miejsca.

Preparaty medyczne nie mogą wywołać uczulenia skórnego

Wydawałoby się, że leki stosowane na skórę – produkty dobrze przebadane przed dopuszczeniem do obrotu – muszą być całkowicie bezpieczne i nie mogą wywoływać uczuleń. Preparaty medyczne rzeczywiście, cechują się wysokim bezpieczeństwem stosowania, aczkolwiek i one tak naprawdę mogą być powodem wystąpienia u pacjenta alergii skórnej. Różne preparaty, które pacjenci aplikują na powierzchnię swojego ciała, mogą skutkować takim problemem – jednymi ze środków, które stosunkowo często powodują alergię skórną, są te zawierające antybiotyki.

Uczulenia po użyciu kremów z filtrem UV są zawsze wywołane przez składniki kremu

Kiedy jakaś osoba zaaplikuje na swoją skórę krem z filtrem UV i pojawi się u niej po tym alergia, to dość naturalnym jest obwinianie właśnie kosmetyku za wystąpienie uczulenia. W rzeczywistości korelacja nie jest jednak taka prosta – owszem, same składniki kremu mogą uczulać, ale i możliwa jest inna ewentualność. Zdarza się bowiem, że dopiero po tym, kiedy substancje obecne w kremie zostaną wyeksponowane na światło słoneczne, pojawia się u pacjenta alergia. Tak naprawdę więc to nie sam krem może być przyczyną reakcji skórnej, a jej źródłem może być w rzeczywistości wystąpienie odczynu fotoalergicznego.

Naturalne olejki i ich stosowanie nie grożą uczuleniem skórnym

Substancji pochodzenia naturalnego raczej nie podejrzewa się o to, że mogą one być źródłem niebezpiecznych dla zdrowia reakcji – w wielu ludziach pokutuje przekonanie o tym, że chociażby naturalne olejki nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. W praktyce jest zdecydowanie odmiennie – jako przykład jednej z takich substancji, które może wywołać alergię skórną, można podać olejek drzewa herbacianego.

uczulenie skóry fot. panthermedia

Diagnostyka uczuleń skórnych przebiega podobnie jak innych alergii

W rozpoznawaniu alergii pokarmowej wykorzystywane są m.in. testy skórne. W ich przypadku, już kilka minut po zaaplikowaniu pacjentowi roztworów zawierających alergeny, możliwe jest zaobserwowanie ewentualnej reakcji alergicznej. Z alergią kontaktową jest już inaczej – tutaj wykorzystywane są przede wszystkim testy płatkowe. Polegają one na tym, że płatek zawierający alergeny, które najbardziej podejrzewane są o wywoływanie u pacjenta uczulenia, przyczepiane są do powierzchni jego skóry. Odczyt wyniku odbywa się jednak zdecydowanie później niż w przypadku testów skórnych, bo nawet po upływie doby czy dwóch.

Jeżeli jestem w średnim wieku i nie miałem alergii skórnych, to już nie będę ich mieć

Niektórzy myślą, że skoro przeżyli wiele lat bez alergii skórnej, to są oni już całkiem wykluczeni z grupy ryzyka tego problemu. Nic bardziej mylnego – uczulenia skórne pojawiać się mogą w dowolnym momencie życia. Istnieją nawet hipotezy, jakoby powtarzająca się ekspozycja na różne potencjalne alergeny – np. na substancje obecne w środkach kosmetycznych – zwiększała ryzyko tego, że u danej osoby rozwinie się alergia skórna.

Częste zmienianie kosmetyków zredukuje ryzyko uczuleń skórnych

Biorąc pod uwagę wyżej wspomnianą hipotezę, można by pomyśleć, że skoro ciągłe używanie tego samego szamponu czy żelu pod prysznic może zwiększać ryzyko alergii skórnej, to korzystnie byłoby co jakiś czas zmieniać te kosmetyki. W praktyce jednak nie wystarczy sięgnąć po produkt o innym zapachu czy pochodzący od innego producenta. Jest tak dlatego, że w większości kosmetyków znajdują się tak naprawdę te same substancje o potencjale do wywoływania alergii skórnych. Z tego powodu, jeżeli już rzeczywiście zdecydujemy się okresowo zmieniać zawartość łazienkowej szafki z kosmetykami, to tak naprawdę powinniśmy wtedy wyjątkowo uważnie zapoznawać się z opisami składów produktów kosmetycznych.

Naprawdę można być „uczulonym na telefon komórkowy”

Alergia na komórkę? Brzmi jak nonsens. Sam telefon jako telefon nie uczuli, obecne w nim jednak materiały jak najbardziej mogą już skutkować wystąpieniem takiego problemu. Obserwowano bowiem już przypadki, gdzie u pacjenta z alergią na nikiel występowały reakcje alergiczne właśnie ze względu na dotykanie telefonu komórkowego, w którego składzie metal ten był obecny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze