Zaloguj
Reklama

Metody depilacji - najważniejsze informacje

Depilacja
Fot. Pantherstock
Depilacja
(0)

Włosy pokrywają niemalże całą powierzchnię naszego ciała. Nadmierne owłosienie to częsty problem w dzisiejszych czasach, głównie biorąc pod uwagę walory estetyczne naszego wyglądu. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się niechcianych włosów, podzielić je można na dwa główne, a mianowicie depilację - kiedy mówimy o usunięciu włosów bez naruszania korzenia oraz epilację - kiedy usuwając włosy naruszamy ich całą strukturę, z korzeniem włącznie. Gabinety kosmetyczne oferują szeroką gamę różnego rodzaju zabiegów usuwania zbędnego owłosienia.

Reklama

Spis treści:

  1. Depilacja a epilacja
  2. Metody depilacji
  3. Metody epilacji
  4. Elektroepilacja
  5. Jakie są skutki uboczne epilacji?

Owłosieniem nazywamy włosy, pokrywające powierzchnię naszego ciała. Obszarami, które pozostają niepokryte włosami są podeszwy stóp, dłonie, napletek, łechtaczka oraz wargi. W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do walorów estetycznych, co determinuje zarówno kobiety jak i mężczyzn do usuwania owłosienia z różnych partii ciała.[1]

Depilacja a epilacja 

Depilacja jest procesem, którego celem jest usunięcie zbędnego owłosienia z wykorzystaniem różnego typu preparatów lub przyrządów. Podczas depilacji nie dochodzi do naruszenia korzenia włosów, stąd też nie jest ona sposobem na trwałe ich usuwanie.

Epilacja jest metodą, za pomocą której pozbywamy się zbędnych włosów, wraz z cebulkami. Stanowi to ogromną zaletę tej metody, gdyż proces odrastania włosów, jest znacznie dłuższy niż w przypadku depilacji.

Metody depilacji 

Depilować można na dwa sposoby, a mianowicie, za pomocą żyletki (mowa tu o goleniu), oraz za pomocą środków chemicznych.

Golenie

Maszynka do golenia jest przyrządem, od którego zazwyczaj zaczyna się przygoda z goleniem, niemalże każdej kobiety. Pomimo tego, iż jest to metoda mogąca powodować podrożenia oraz urazy mechaniczne w postaci zadrapań czy zacięć, jest bardzo popularna wśród kobiet. Rynek kosmetyczny oferuje wiele rodzajów maszynek do golenia. Mają one różne kształty, budowę, mogą być jednorazowe czy wielokrotnego użytku, również można spotkać się z elektrycznymi maszynkami do golenia. Istotne znaczenie dla dokładności golenia ma ilość ostrzy - im większa ich ilość tym dokładniejsze golenie oraz mniejsza ilość podrażnień. Można się również spotkać z maszynkami zaopatrzonymi w paski żelowe lub piankowe, które maja na celu zmniejszenie ryzyka podrażnień i uszkodzeń skóry.

Jak się przygotować do golenia?

Zaleca się by przed przystąpieniem do zabiegu, wykonać peeling w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka. Peeling pomaga również zapobiegać wrastaniu włosów pod skórę. W trakcie golenia, należy pamiętać o żelu lub piance, czyli o środku mającym na celu zmiękczenie włosów.

Depilacja chemiczna

Depilacja chemiczna jest procesem usuwania włosów za pomocą środków chemicznych w postaci pianek czy żeli. Są to preparaty, które bazują na reakcji rozrywania wiązań dwusiarczanowych kreatyny włosów, powodując oddzielanie się łodygi włosa od jego korzenia.

Jak zastosować depilację chemiczną?

Zakupiony preparat należy nanieść cienką warstwą, załączoną szpatułką, na powierzchnię skóry, z której chcemy usunąć włoski. Po odpowiednim czasie działania, usuwa się preparat, wraz z włosami.

Przeciwwskazania

Depilacja chemiczna może niestety być szkodliwa, ze względu na substancje, jakie zawierają preparaty wykorzystywane podczas zabiegów. Powodować możgą one reakcje alergiczne oraz podrażnienia, stąd też często zaleca się wykonanie testu alergicznego na małym obszarze skóry, by sprawdzić czy dany preparat nie uczula.

Metody epilacji 

Cukrowanie

Cukrowanie ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Metoda ta, stosowana przez kobiety zamieszkujące tereny Dalekiego Wschodu, wykonywana jest podobnie jak woskowanie jednak nieco inną techniką. Podczas zabiegu stosuje się pastę cukrową, gęstszą niż wosk, dzięki czemu pozwala na usunięcie nawet bardzo krótkich włosów, składająca się z cukru miodu i cytryny. Plaster, którym usuwa się pastę wraz z włosami, zrywany jest zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, czyli przeciwnie niż w przypadku zabiegu woskowania. Pozwala to na uniknięcie podrażnień skóry. Metoda ta jest na tyle łagodna, że może być stosowana nawet w przypadku bardzo delikatnej skóry, jak również w sytuacji występowania żylaków czy łuszczycy. Efekt takiego zabiegu, u niektórych kobiet, utrzymuje się nawet do dziesięciu tygodni.

Nitkowanie

Nitkowanie jest bezbolesną metodą usuwania owłosienia, stosowaną zazwyczaj na małych obszarach ciała, takich jak brwi czy górna warga. By wykonać nitkowanie należy w odpowiedni sposób ułożyć nić między palcami, by chwytała ona włosy, które chcemy usunąć. Profesjonaliście, wyregulowanie linii brwi tą metodą zajmuje jedynie kilka minut a sam zabieg nie pozostawia podrażnień oraz nie powoduje alergii. Ewentualne zaczerwienia związane z zabiegiem, znikają po kilkunastu minutach.

Depilatory

Te niewielkie urządzenia, pozwalające na wykonanie zbiegu w zaciszu domowym, usuwają włoski wraz z cebulkami, co pozwala uzyskać efekt gładkiej skóry, utrzymujący się nawet do 4 tygodni. Wyposażenie depilatorów może różnić się nieznaczenie w zależności od producenta. Jedne wyposażone są w pęsety wyrywające włoski, odpowiednie dla mniej gęstego owłosienia, inne w dyski, które polecane są osobom o gęstszym owłosieniu. Często depilatory wyposażone są również w dodatkowe nakładki zmniejszające ból.

Technika usuwania zbędnego owłosienia przy pomocy wosku

Technika to cieszy się duża popularnością już od wieków. Istnieją dwa sposoby na wykorzystanie wosku do usuwania zbędnego owłosienia.

Pierwszy z nich to technika z zastosowaniem wosku na ciepło. Jest to metoda, która pozwala w szybki i tani sposób na pozbycie się zbędnych włosów z dużych powierzchni. Po każdej depilacji włoski odrastają coraz słabsze i sam proces staje się mniej bolesny. Zalecana powtarzalność zabiegu to okres od 3 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnych potrzeb. By zabieg był skuteczny, włoski powinny mieć min. 4 milimetry.

Drugi sposób to technika z wykorzystaniem wosku na zimno. Polega ona rozgraniu plastrów woskowych w dłoniach, czyli do temperatury ciała. Jest to metoda mniej skomplikowana niż w przypadku wosku na ciepło, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że na skórze pozostaną nieusunięte włoski.

Laser

Selektywna fotoliza, jest zjawiskiem leżącym u podstawy skuteczności zastosowania metody laserowej jako sposobu na pozbycie się zbędnego owłosienia. Laser emituje ściśle określoną długość fali, która pochłaniana jest przez melaninę. W wyniku tego procesu powstaje ciepło, które powoduje ścinanie się białka i uszkodzenie korzenia włosa.

Najlepsze efekty laserowego usuwania włosów obserwuje się u osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach, gdyż melanina zawarta w skórze, również może pochłaniać fale, powodując poparzenia.

Nie należy stosować lasera w przypadku ciemnej karnacji, gdyż efektem ubocznym mogą być silne poparzenia oraz odbarwienia skóry. Nie należy również opalać skóry poddanej tego typu zabiegowi, przez okres około 5 do 6 tygodni, zarówno przed zabiegiem jak i po, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnień..

Do efektów niepożądanych po zabiegu z użyciem lasera, można zaliczyć obrzęk, rumień, bolesność czy przebarwienia.

Depilacja, fot. panthermedia

Należy również zwrócić uwagę na przeciwwskazania dotyczące tego zabiegu. Nie należy poddawać się laserowemu usuwaniu włosów podczas ciąży czy karmienia piersią. Jeśli mamy problem z przebarwieniami czy bliznami, również powinniśmy unikać tej metody. Podobnie osoby cierpiące na choroby skórne, takie jak fotodermatozy. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również świeża opalenizna.

IPL

Intensywne światło pulsacyjne (IPL) w walce z niechcianymi włosami wykorzystuje szerokopasmową wiązkę fal świetlnych, wytwarzanych przez lampę błyskową. Sprzęt wykorzystywany do zabiegów IPL, pozwala na modyfikację długości fali oraz odstępów pomiędzy nimi, co pozwala na dostosowanie odpowiednich parametrów do typu skóry oraz włosów. Emitowane fale świetlne, wychwytywane są przez barwnik włosów, a efektem reakcji jest ciepło, uszkadzające opuszkę włosa.

Ultradźwięki

Zabieg wykonywany za pomocą ultradźwięków, wymaga wcześniejszego przygotowania, w postaci otwarcia mieszków włosowych. Można tego dokonać za pomocą woskowania, pasty cukrowej czy pęsety. Na odpowiednio przygotowana powierzchnię nakładany jest żel, zawierający enzymy, trwale blokujące wzrost włosów. Są one wprowadzane w głąb mieszków włosowych przez ultradźwięki, wytwarzane przez specjalną głowicę. Metoda ta jest skuteczna w przypadku każdego rodzaju włosów oraz karnacji skóry, gdyż bazuje na oddziaływaniu na kreatynę, którą zawierają wszystkie włosy.

Elektroepilacja 

Elektroliza

Jest to metoda opierająca się na działaniu prądu galwanicznego. Do mieszka włosowego wprowadzana jest igła z elektrodą, a przepływający przez nią prąd, doprowadza do reakcji chemicznej i oparzenia. Dochodzi do uszkodzenia brodawki, która odpowiada za odżywienie włosa, stąd włos po pewnym czasie samoczynnie obumiera i wypada. Zabieg ten należy da zbiegów bolesnych oraz czasochłonnych z racji tego, iż wymaga wprowadzenia igły do każdego mieszka włosowego pojedynczo. Najczęściej stosuje się ten zabieg w okolicach twarzy, jednak należy mieć na uwadze, że widoczne będą ślady nakłóć oraz opuchlizna. Zabieg elektrolizy, z tych właśnie powodów, nie jest stosowany na dużych obszarach ciała.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja, czyli termoliza lub diatermia, jest termiczną metodą usuwania owłosienia z wykorzystaniem prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości, który powoduje ścinanie się białka budującego cebulkę włosa. Doprowadza to do zniszczenia cebulki a co za tym idzie, do samoistnego obumarcia włosa. Podobnie jak w przypadku elektrolizy, elektrody wprowadzane są do korzenia włosa za pomocą igły a sam zabieg może wywołać podrażnienia i oparzenia, których regeneracja może osiągać czas nawet do kilku tygodni.

Skąd potrzeba powtarzania zabiegów elektroepilacji?

W tego typu zabiegach, by osiągnąć trwały efekt, należy kilkukrotnie powtórzyć zabieg usuwania włosów. Wiąże się to z fazami wzrostu włosów. W momencie wzrostu niektórych włosów, inne obumierają a jeszcze inne są w fazie przejściowej. Jedynie podczas aktywnego wzrostu włosa, metody elektroepilacji będą skuteczne, stąd konieczność powtarzania zabiegu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania w przypadku epilacji dotyczą głównie metod elektroepilacji. Tego typu zabiegom nie mogą zostać poddane kobiety w ciąży. Osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca oraz metalowe implanty w tkankach również nie mogą zostać poddane elektroepilacji. Sztuczne zastawki w sercu także są przeciwskazaniem do usuwania zbędnego owłosienia tą metodą. Inne przeciwwskazania dotyczą stanu skóry, a mianowicie, jeśli występuje na skórze stan zapalny bądź ropny stan, nie ma możliwości wykonania zabiegu elektroepilacji.

Depilacja, fot. panthermedia

Jakie są skutki uboczne epilacji? 

Podejmując decyzję o wyborze epilacji, jako metody usuwania włosów, należy mieć na uwadze, iż są to zabiegi mogące wywoływać przebarwienia i odbarwienia skóry. Mogą również pojawić się stany zapalne oraz obrzęki. W efekcie korzystania z tej metody mogą pojawić się blizny oraz rumień. Może wystąpić bolesność jak również może dojść do zakażenia bakteryjnego. Istnieją także przypadki, kiedy tego typu zabiegi przyczyniły się do uaktywnienia opryszczki. [2]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Metody usuwania zbędnego owsłosienia” [w:] „Kosmetyka stosowana” J. Dylewska- Grzelakowska
    [2] „Kurs: Zasady wykonywania zabiegów na ciało”, Projekt „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego funduszu społecznego, Ministerstwo Edukacji Narodowej

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze