Zaloguj
Reklama

Maski kosmetyczne

Wizyta u kosmetyczki
Fot. medforum
Wizyta u kosmetyczki
(0)

Maski kosmetyczne są środkami pielęgnacyjnymi, mającymi na celu poprawę wyglądu naszej skóry. Dzięki ich zróżnicowanemu działaniu, możemy wykorzystać je w walce z wieloma problemami skórnymi, jak również, mogą one posłużyć nam, jako przygotowanie do innego zabiegu kosmetycznego, poprzez ułatwienie przenikania substancji czynnych wgłąb skóry. Znajdują one również zastosowanie, jako element zabiegów kosmetycznych, działający kojąco oraz relaksacyjnie.

Reklama

Spis treści:

  1. Zastosowanie masek kosmetycznych
  2. W zależności od działania…
  3. W zależności od funkcji...
  4. Kiedy nie stosować masek kosmetycznych

Maski kosmetyczne, obok kąpieli pielęgnacyjnych, masaży i namaszczania ciał wonnymi olejkami, są jedną z najstarszych metod upiększania. Dzisiejszy rozwój nauki oraz technologii, pozwala na bardzo dokładne i staranne dobranie składu maski a także umożliwia stworzenie formuły, która ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Są to zalety masek kosmetycznych, które dziś, stosowane są niemalże przy każdym zabiegu kosmetycznym.

Zastosowanie masek kosmetycznych 

Maski kosmetyczne są produktami stosowanymi do wykonywania jednorazowych zabiegów na skórze twarzy. Wiele z masek po rozprowadzeniu na skórze, tworzy na niej warstwę, która nie przepuszcza potu ani ciepła, stąd wywołują one efekt podniesienia temperatury skóry, poprawiając jej ukrwienie oraz przygotowując skórę na przyjęcie substancji aktywnych.

Maski kosmetyczne stosowane są również, jako element innych zabiegów. Służą one wówczas zniwelowaniu podrażnień, działają kojąco oraz łagodząco jak również mogą być uzupełnieniem zabiegów relaksacyjnych czy zabiegów z wykorzystaniem aromaterapii.

W zależności od działania… 

W zależności od składu, sposobu przygotowania oraz działania, wyróżnia się kilka rodzajów masek kosmetycznych.

Maski rozgrzewające, zarówno te, których skład oparty jest na bazie ziół, jak i te, które oparte są na parafinie, wywołują znaczne przekrwienie skóry. Jest to efekt zamierzony, gdyż pod wpływem działania maski dochodzi do rozszerzania się porów skórnych, co ułatwia wnikanie substancji czynnych zawartych w preparacie.

Maski ściągające, najczęściej stosowane są do pielęgnacji cery tłustej, ze względu na swoje działanie łagodzące, ściągające oraz chłodzące. W składzie tego rodzaju masek znajdują się takie substancje czynne jak kaolin, węglan magnezu, ziemia okrzemkowa, tlenek cynku czy ałun, natomiast skład jest całkowicie pozbawiony tłuszczu.

Maski upiększające, które nazywane są również „porcelanowymi”, stosowane są w celu osiągnięcia, właśnie porcelanowej skóry, za sprawą dużej zawartości kaolinu i bieli tytanowej.

Maski odżywcze, powszechnie znane na rynku, jako maski zawierające tłuszcze oraz substancje czynne biologicznie, mają na celu wzbogacenie naszej skóry o brakujące składniki.

Maski parafinowe można zastosować do każdego rodzaju skóry, po dodaniu odpowiednich dla danej niej składników. Przykładem może być dodanie do maski tłuszczy w przypadku skóry suchej. Maski parafinowe mają również działanie przyspieszające przemianę materii poprzez wywoływanie silnego przegrzania oraz pocenia się skóry.

Maski specjalne przeznaczone są do cery ze specyficznymi problemami. Zazwyczaj posiadają one w składzie nie tylko substancje odżywcze, ale także lecznicze, jak na przykład borowina, aloes czy algi. [1]

Maski kosmetyczne, fot. shutterstock

W zależności od funkcji... 

Biorąc pod uwagę funkcję, jaka ma spełniać preparat, który aplikujemy na skórę, również można wskazać różne rodzaje masek kosmetycznych.

Maski glinowe składają się przede wszystkim z wysoko rozdrobionych ciał stałych, czyli bentonitu, krzemianu glinowo- magnezowego, kaolinu, gliny, węglanu magnezu, tlenku cynku czy ditelnku tytanu. Do pozostałych składników tego rodzaju masek zalicza się wodę, żywice, pochodne celulozy, jako środki zagęszczające, glicerynę lub oleje w celu nadania właściwości zmiękczających, środki konserwujące czy też złuszczające. Maski te mają właściwości delikatnie złuszczające i ścierające ze względu na zdolności absorpcyjne ich składników.

Maski typu peel-off bazują głównie na alkoholu poliwinylowym wzbogaconym o środki zmiękczające oraz hydrofilowe, jak również zaopatrzonym w substancje pochłaniające wilgoć. Dodatkowo, w składzie tego typu masek, znajdują się również rozpuszczalniki, środki konserwujące oraz zapachowe, celem nadania preparatowi odpowiedniej konsystencji. Maski typu peel-off doskonale nadają się do oczyszczenia porów, usunięcia ze skóry zanieczyszczeń oraz martwych komórek.

Maski nawilżające oparte są na emulsji typu woda w oleju lub olej w wodzie, przy czym zachowuje się dużą zawartość oleju. Do głównych składników, jakie znajdują się w maskach nawilżających, zalicza się środki zmiękczające, takie jak stearynian gliceryny czy też pochodne glikoli polietylenowych. Ponadto, w składzie znajdują się również emulgatory, substancje pochłaniające wilgoć, środki zagęszczające, barwiące oraz zapachowe. Efektem zastosowania tego typu maski jest miękka i nawilżona skóra.

Maski złuszczające mogą opierać swoje działanie na mechanicznym złuszczaniu i wówczas, w składzie takiej maski znajdziemy ziarna polietylenu, wosku, zmielone pestki owoców, mąkę kukurydzianą czy kryształki chlorku sodu. W przypadku masek złuszczających działających na zasadzie chemicznego złuszczania, głównymi składnikami są odpowiednie enzymy hydrokwasów, emulgatory, wody, środków zmiękczających oraz substancji zapachowych. Maski złuszczające znajdują swoje zastosowanie wówczas, kiedy celem zabiegu jest usunięcie zewnętrznej warstwy naskórka. [2]

Kiedy nie stosować masek kosmetycznych 

W zasadzie nie ma jednoznacznych przeciwskazań do stosowania masek kosmetycznych. Niewątpliwie konieczne jest dobranie maski do typu skóry lub też głównego problemu, jaki na niej wystąpił. Ważne jest zrobienie próby uczuleniowej, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że cera zareaguje alergicznie nie tylko na substancje czynne zawarte w masce, ale również na substancje pomocnicze, środki konserwujące czy olejki zapachowe. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Maski kosmetyczne” [w:] ” [w:] „Kosmetologia” B. Jaroszewska, Warszawa 2008
    [2] „Związki metali, jako barwniki w kosmetykach” M. Cegłowski, G. Schroeder [w:] „Kosmetyki- chemia dla ciała” pod red. G. Schroeder, Cursiva 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze