Zaloguj
Reklama

Łysienie – przyczyny i sposoby leczenia cz. 2

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Wpływ stresu na zachowanie
Fot. medforum
Wpływ stresu na zachowanie
(4)

Jedną z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów do dermatologa jest łysienie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla kobiet.

Reklama

Spis treści:

  1. Łysienie androgenowe kobiet
  2. Łysienie plackowate

Łysienie androgenowe kobiet

Typ łysienia może być zbliżony do tego, jaki występuje u mężczyzn lub mieć charakter rozlany. Zwykle rozpoczyna się około 30 roku życia. Jedną z przyczyn są zaburzenia hormonalne, w tym hiperandrogenizm, który może być związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego lub stosowaniem androgenów. Oprócz zmian hormonalnych wśród czynników etiologicznych wymienia się także tło genetyczne, a także niekorzystne działanie kosmetyków. Jeśli chodzi o leczenie, przede wszystkim należy wyeliminować znane czynniki chorobotwórcze, uzupełnieniem jest leczenie hormonalne, z zastosowaniem leków antykoncepcyjnych.

Łysienie plackowate

Innym typem łysienia jest łysienie plackowate, są to rozmaite ogniska pozbawione włosów, może mieć charakter przejściowy i trwały. Charakterystyczne jest natomiast to, że skóra głowy jest niezmieniona. Podłożem utraty włosów jest naciek zapalny w otoczeniu mieszków włosowych. Uważa się, że pewne znaczenie w jego powstawaniu może mieć podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej ogniska wyłysienia pojawiają się nagle, natomiast odrost włosów następuje samoistnie, zwykle po kilku lub kilkunastu miesiącach. Czasem obszary utraty włosów mogą objąć również brwi i rzęsy, a także okolicę narządów rodnych. Zdarza się niekiedy, że nie dochodzi do odrostu włosów – wówczas ten typ łysienia ma charakter złośliwy. Charakterystyczne dla tego schorzenia są również zmiany obejmujące płytki paznokciowe z ich ścieńczeniem i zagłębieniami na ich powierzchni.  Leczenie przyczynowe nie jest do końca poznane. Pewne korzystne efekty może przynieść fotochemioterapia, jednak aby uzyskać efekt odrostu włosów konieczne jest wielomiesięczne naświetlanie skóry głowy. Miejscowo stosuje się tak zwane alergeny kontaktowe.

W różnicowaniu tego schorzenia należy wziąć pod uwagę między innymi trichotillomanię, która polega na nawykowym wyrywaniu włosów, ma to miejsce często u osób z zaburzeniami nerwicowymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008, str 43-44

Reklama
(4)
Komentarze