Zaloguj
Reklama

Łysienie – przyczyny i sposoby leczenia cz. 1

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Wypadające włosy
Fot. medforum
Wypadające włosy
(3)

Jedną z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów do dermatologa jest łysienie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy wśród kobiet.

Reklama

Łysienie może być ograniczone lub obejmować całą owłosioną skórę głowy. W części przypadków łysienie ma charakter przemijający, po usunięciu przyczyny włosy odrastają. Charakter trwały ma łysienie typu męskiego oraz choroby skóry, które prowadzą do bliznowacenia.

Najczęstsze przyczyny łysienia

  • Przyczyny mechaniczne – na przykład wyrywanie włosów.
  • Przyczyny toksyczne – zatrucia metalami.
  • Choroby zakaźne – dur, kiła.
  • Choroby układowe – toczeń rumieniowaty układowy.
  • Leki – cytostatyki, leki immunosupresyjne, leki przeciwtarczycowe.
  • Choroby skóry głowygrzybica, liszaj.

Na osobne omówienie zasługują trzy typy łysienia:

Łysienie androgenowe mężczyzn – ma charakter trwały, wypadanie włosów rozpoczyna się od kątów czołowych oraz w okolicy szczytu głowy. Średnio pojawia się po 40 roku życia. Przyczyny nie do końca są poznane, pewne znaczenie ma podłoże genetyczne oraz zaburzenia hormonalne.
Jeśli chodzi o leczenie, stosowane są głównie preparaty, które wykazują działanie przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Z leków wymienić należy minoksydil  i finasteryd. Należy jednak pamiętać, że efekty występują jedynie u około 30 procent pacjentów, a po zaprzestaniu leczenia włosy znów wypadają. Ostatecznym etapem  leczenia jest przeszczep włosów, jest to jednak proces długotrwały i wymaga cierpliwości zarówno ze strony pacjenta ja i lekarza.
Pewne znaczenie rokownicze w tym typie łysienia ma badanie – trichogram. Ocenia się w nim ilość włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Wzrost liczby włosów telogenowych (telogen to ostatnia faza wzrostu po której włos wypada) koreluje z nasileniem procesu wypadania włosów.

W drugiej części artykułu zostaną omówione kolejne typy łysienia.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008, str 43-44

Reklama
(3)
Komentarze