Zaloguj
Reklama

Łuszczyca- co powinniśmy wiedzieć?

Łuszczyca
Fot. pantherstock
Łuszczyca
(0)

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się pojawianiem się zimna w obrębie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem skóry owłosionej. W wielu przypadkach wiąże się to ze znaczną stygmatyzacją ze strony otoczenia, pomimo iż nie jest to choroba zakaźna, a wynikająca z zaburzeń cyklu komórkowego, który w przypadku chorych na łuszczycę jest skrócony. Przyczyn łuszczycy upatruje się w podłożu genetycznym, jednak do dziś jej patofizjologia nie została do końca poznana. W leczeniu zmian stosuje się miejscowo różnego rodzaju środki, które obecnie cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Reklama

Kult ciała pięknego, nieskazitelnego, zdrowego. Kult sukcesu oraz dobrego wyglądu za wszelką cenę, często z pominięciem wartości takich jak intelekt czy zdrowy rozsądek. Tego typu wartości kreuje dzisiejszy świat mediów i przekazy informacyjne na temat tego, jak w życiu osiągnąć sukces oraz stać się kimś. Niestety, kreowany obraz jest nierzeczywisty a niekiedy nawet fałszywy. Nie wszyscy bowiem są piękni, szczupli, nieskazitelni a nawet zdrowi. Wiele osób zmaga się z przewlekłymi chorobami, a z racji tego, że nie są one widoczne dla otoczenia lub też nie rzucają się w oczy, nie są powodem stygmatyzacji czy niechęci otoczenia. Są jednak osoby zmagające się ze schorzeniem, którego objawy są na tyle widoczne, że zauważone przez osoby z otoczenia, mogą być przyczyną różnych, przykrych sytuacji. Mowa o łuszczycy, chorobie, która charakteryzuje się okresowo występującymi zmianami na skórze. Nie jest ona „wyleczalna” i trzeba nauczyć się z nią żyć, jednak kwestia ta nie dotyczy jedynie osób cierpiących na łuszczycę, a edukacja powinna sięgać znacznie szerzej, uświadamiając wszystkim osobom, na czym schorzenie to polega.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to niezakaźna choroba, mająca charakter przewlekły, będąca wynikiem procesów zapalno- poliferacyjnych, zachodzących w skórze. Jej rozpowszechnienie jest dość duże i szacuje się je na około 2 % do 3 % osób chorych, w społeczeństwach zamieszkujących kraje europejskie. Z racji tego, iż choroba ta ma charakter nawrotowy, szczególnie w grupie osób czynnych zawodowo, stanowi ona znaczny problem natury terapeutycznej, psychicznej jak również ekonomicznej.

Łuszczyca ma etiologię najpewniej położoną w genach, stąd też przypuszcza się, że jest to schorzenie dziedziczone, jednak patofizjologia łuszczycy oraz mechanizmy patologiczne wiązane z jej powstawaniem, nie są dziś do końca poznane. Za początek choroby uważa się zmiany w obrębie naczyń krwionośnych, które ulegają poszerzeniu oraz zwiększa się ich przepuszczalność, dzięki czemu, komórki zapalne mają swobodny przepływ. Ponadto, w łuszczycy aktywuje się patologiczny mechanizm namnażania się komórek oraz przyspieszone zostają wszystkie fazy cyklu komórkowego, który z 28 dni, zostaje skrócony do zaledwie 4 dni.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Poradnik dla chorego na łuszczycę” K. Łoza, R. Miturska, A. Borzęcki, Lublin 2009

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze