Zaloguj
Reklama

Łupież i łojotokowe zapalenie skóry

Autorzy: dr n. med. Anna Pura-Rynasiewicz
Kobieta
Fot. medforum
Kobieta
(3)

Łupież zwykły jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Jego objawem są drobne łuski na owłosionej skórze głowy. Może mieć różne nasilenie – od ledwo zauważalnego drobnopłatowego złuszczania aż do powstania nawarstwionych, grubych, tłustych łusek. 

Reklama

Leczenie

Objawy chorobowe zwykle ustępują po zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych. Często do zwalczania łupieżu i łojotokowego zapalenie skóry o nieznacznym stopniu nasilenia wystarczają szampony przeciwłupieżowe. W leczeniu bardzo nasilonych zmian łojotokowego zapalenia skóry stosuje się leki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i złuszczające.

U kogo występuje?

Łupież zwykły jest jednym z najczęstszych schorzeń, występuje u około 50% ludzi rasy białej na świecie, głównie mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Jego objawem są drobne łuski na owłosionej skórze głowy.

Może mieć różne nasilenie – od ledwo zauważalnego drobnopłatowego złuszczania aż do powstania nawarstwionych, grubych, tłustych łusek. Łuski mogą mieć kolor biały lub szary, a przy towarzyszącym łojotoku, nawet żółtawy.

fot.ojoimages

Fizjologicznie martwe komórki naskórka ulegają regularnemu złuszczaniu, nie tworząc widocznych skupisk na powierzchni skóry. Łupież powstaje w wyniku przyspieszonej proliferacji komórek warstwy podstawnej i, co za tym idzie, przyspieszonego przechodzenia większej ilości komórek do warstwy rogowej z zachowanymi resztkowymi jądrami, co w obrazie histopatologicznym widoczne jest pod postacią parakeratozy.

Złuszczające się komórki wykazują tendencję do gromadzenia się w większe skupiska. Zmianom tym może towarzyszyć wyraźny stan zapalny objawiający się zaczerwienieniem, sączeniem, połączonym ze świądem, czasem bardzo uporczywym. Objawy te wskazują na rozwijające się łojotokowe zapalenie skóry, które nieleczone może doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze