Zaloguj
Reklama

Łojotok: jakie są jego przyczyny i jak się z nim uporać?

Diagnoza lekarska
Fot. panthermedia
Diagnoza lekarska
(0)

Łojotok, najogólniej mówiąc, związany jest z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. W pewnych okresach życia – np. krótko po przyjściu na świat i w okresie dojrzewania – łojotok jest wręcz spodziewany, w innych jednak przypadkach łojotok może być spowodowany m.in. zaburzeniami hormonalnymi oraz niedoborami różnych ważnych składników odżywczych. Kiedy więc wystąpienie łojotoku powinno zostać skonsultowane z lekarzem i jakie są możliwości leczenia tego problemu?

Reklama

Jednymi z gruczołów, które są obecne w ludzkiej skórze, są gruczoły łojowe. Powiązane są one ściśle z mieszkami włosowymi – otóż to właśnie do nich trafia produkowany przez te gruczoły łój. Wydzielina ta pełni kilka różnych funkcji, przede wszystkim tworzy ona w obrębie skóry swoistą barierą ochronną, które może chronić ludzi przed wtargnięciem do ich organizmu patogennych bakterii czy grzybów.

Gruczoły łojowe z pewnością są ludziom potrzebne, kiedy jednak ich aktywność jest zbyt duża, prowadzić to może do wystąpienia pewnych problemów dermatologicznych. Nadaktywność tychże struktur prowadzi do stanu, które określany jest jako łojotok.

Jakie są przyczyny łojotoku?

Na ilość produkowanej przez gruczoły łojowe wydzieliny wpływ ma wiele różnych czynników, gdzie jednym z ważniejszych są poziomy różnych hormonów w organizmie. Stymulująco na produkcję łoju wpływają androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Odwrotne działanie mają żeńskie hormony płciowe – estrogeny – które osłabiają wydzielanie łoju.

Ze względu na wyżej omówione zależności w pewnych okresach życia wystąpienie łojotoku bywa wręcz spodziewane. Przez występowanie zmian hormonalnych dochodzi do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych w krótkim czasie po urodzeniu (w okresie niemowlęcym), oprócz tego łojotok typowo pojawia się również w trakcie okresu dojrzewania.

W wymienionych przypadkach łojotok pojawia się i po pewnym czasie – kiedy to dojdzie do stabilizacji stężeń hormonów w organizmie – problem zasadniczo ustępuje. Zdarza się jednak i tak, że łojotok utrzymuje się przez długi czas lub że pojawia się on u dorosłego człowieka. W takiej sytuacji problemowi zdecydowanie warto się przyjrzeć bliżej, ponieważ jego przyczyną może być:

  • nadmiar androgenów (który u kobiet może wynikać np. z chorowania na zespół policystycznych jajników),
  • doświadczanie silnego stresu,
  • niedobory różnych substancji mineralnych (takich jak np. witamina A, B2 czy C),
  • nadmierna kolonizacja skóry przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale.

Zauważalne także jest to, że zwiększoną tendencję do łojotoku mają ludzie cierpiący na pewne schorzenia. Jako przykłady jednostek, które mogą zwiększyć ryzyko nadaktywności gruczołów łojowych, podać można np. chorobę Parkinsona, AIDS, alkoholizm oraz depresję.

Łojotok: objawy

Łojotok zazwyczaj jest łatwy do stwierdzenia. Objawy tego problemu zauważalne są przede wszystkim w tzw. okolicach łojotokowych (czyli tych, gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych) – są nimi głównie owłosiona skóra głowy, okolica zauszna, czoło oraz nos i fałdy nosowo-policzkowe. Rzeczywiście okolice łojotokowe rozmieszczone są przede wszystkim w obrębie twarzy, należą do nich jednak również i okolice mostka czy przestrzeń pomiędzy łopatkami. W przypadku osób, u których istnieje łojotok, we wspomnianych okolicach skóra jest wyraźnie lśniąca, a oprócz tego jest ona zauważalnie tłusta.

fot. panthermedia

Choroby związane z łojotokiem

Łojotok wydawać się może dość błahym problemem – teoretycznie prowadzi on przecież ogólnie do pogorszenia wyglądu skóry. W praktyce jednak nadaktywność gruczołów łojowych może być przyczyną pewnych problemów zdrowotnych, takich jak chociażby łupież łojotokowy czy trądzik pospolity oraz trądzik różowaty. Z łojotokiem związane jest również ryzyko wystąpienia problemu, którym jest łojotokowe zapalenie skóry. Ostatnia z wymienionych jednostek miewa nie tylko uciążliwe objawy (którymi mogą być nieestetyczne zmiany skórne oraz silny świąd), ale i prowadzić ona może nawet do znacznego przerzedzenia włosów na głowie. Wspomniane aspekty powinny przekonać do tego, że łojotoku nie powinno się bagatelizować i w razie jego wystąpienia zdecydowanie zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem – może on wydać pacjentowi zalecenia dotyczące tego, jak uporać się z łojotokiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze