Zaloguj
Reklama

Likwidowanie tkanki tłuszczowej - przegląd zabiegów medycyny estetycznej

Cellulit
Fot. medforum
Cellulit
(5)

Wiele osób pomimo aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety, nie może pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej - wpływ na to mają m.in. procesy starzenia, uwarunkowania genetyczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej, który najbardziej „lubi” gromadzić się na brzuchu, udach, pośladkach - powoduje duży dyskomfort i kompleksy. Z pomocą w takim przypadku przychodzą zabiegi medycyny estetycznej (inwazyjne i nieinwazyjne), które skutecznie usuwają nadmiar tłuszczu, modelując ciało.

Reklama

Spis treści:

  1. Tkanka tłuszczowa, czyli…
  2. Zabiegi - rodzaje

Rolą tkanki tłuszczowej, która usytuowana jest przede wszystkim w warstwie podskórnej - jest wzmocnienie i nadanie skórze elastyczności. Ponadto tkanka tłuszczowa otacza także niektóre narządy wewnętrzne.

W zależności od zapotrzebowania organizmu - komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz, który jest materiałem energetycznym dla procesów oddychania komórkowego.

Tkanka tłuszczowa, czyli… 

Tkanka tłuszczowa spełnia funkcję termoizolacyjną, ochronną oraz gruczołu wydzielania wewnętrznego. W miarę jak organizm się starzeje - procesy przemiany materii stopniowo spowolniają się. Rezultatem jest zwiększenie się zawartości tkanki tłuszczowej (m.in. na brzuchu, udach).

Ważne! Wiele osób pomimo ćwiczeń i przestrzegania zasad prawidłowej diety, nie może pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Jednym z czynników są m.in. zmiany hormonalne, do jakich dochodzi u kobiet w trakcie cyklu menstruacyjnego oraz w okresie przekwitania.

Niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej można usunąć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej (rozbicie i bezpowrotne zniszczenie komórek tłuszczowych).

Zabiegi - rodzaje 

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, których celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dobór terapii jest kwestią indywidualną.

Accent Ultra V Shape jest zaawansowanym i wielofunkcyjnym urządzeniem, które stosuje się w terapii modelowania m.in. sylwetki. Podczas zabiegu wykorzystywane są równocześnie: fale ultradźwiękowe, laser diodowy, drenaż limfatyczny, a także unipolarna fala radiowa. W trakcie terapii ultradźwięki niszczą w sposób selektywny komórki tłuszczowe, opróżniając ich zawartość i nie uszkadzając podczas całego procesu tkanek sąsiadujących. Za przyspieszenie metabolizmu odpowiada uni- oraz bipolarna fala radiowa - usprawniają funkcjonowanie układu limfatycznego (usuwają z organizmu uwolniony tłuszcz).

Procedura zabiegu składa się z dwóch faz, podczas których stosowane są inne głowice:

  1. Podczas fazy przedterapeutycznej zastosowanie ma głowica, która emituje ultradźwięki (podnosi temperaturę tkanek do 40 stopni C).
  2. W fazie terapeutycznej dochodzi do całkowitego resetu energii akumulacyjnej z jednoczesną redukcją komórek tłuszczowych.

Ważne! Zabieg polecany jest m.in. na takie partie ciała jak brzuch oraz pośladki.  

Lipoliza iniekcyjna należy do niechirurgicznych sposobów redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Metoda polega na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową substancji pozyskiwanej z soi (fosfatydylocholiny) doprowadzającej do rozpuszczenia błony komórkowej komórek tłuszczowych - następnie służącej dalej, jako nośnik tłuszczu w krwi (lipoproteina) w połączeniu z deoksycholatem (substancją niszczącą tłuszcz).

Ważne! Najlepsze efekty metoda przynosi w likwidacji tzw. „bryczesów na udach”. Ponadto modeluje pośladki, biodra, ramiona. 

Ważne! Chcąc przyspieszyć efekty zaleca się dodatkowo wykonanie masażu próżniowego (endermologii) oraz drenażu limfatycznego. Ponadto polecany jest ruch i zbilansowana dieta.

Liposukcja laserowa należy do procedur nowoczesnych, efekty terapii zbliżone są tych wykonywanych metodą inwazyjną. Zabieg polecany jest przede wszystkim tym osobom, które mają kłopot z usunięciem zbyt obfitej oraz nieprawidłowo położonej tkanki tworzącej fałdy umiejscowione na wysokości pasa (pomimo ćwiczeń i stosowania prawidłowej diety, nie udaje się uzyskać płaskiego brzucha). 
Liposukcja laserowa jest przeprowadzana samodzielnie. Jednakże bardzo często zabieg wykonywany jest, jako uzupełnienie po wcześniejszej liposukcji klasycznej.
Procedura zabiegu polega procesie rozpuszczenia tkanki tłuszczowej na powłokach brzusznych, do którego dochodzi w skutek zastosowania wprowadzonego pod skórę włókna emitującego światło lasera - działa on selektywnie i nie niszczy innych tkanek. Działając doprowadza do koagulacji naczyń, co przeciwdziała zbyt intensywnemu krwawieniu.

Cavilipoliza jest zabiegiem modelującym sylwetkę oraz redukującym tkankę tłuszczową ultradźwiękami i energią o bardzo wysokiej częstotliwości (nadmiar tłuszczu jest wytapiany za pomocą lasera).
Ważne! Efekty terapii są widoczne dość szybko w postaci poprawienia jędrności skóry (zwiększenie produkcji kolagenu).
Zabieg należy do metod nieinwazyjnych. Jest bezpieczny i bezbolesny. Elektrody rozbijają tkankę tłuszczową oraz cholesterol. Polecany jest na takie partie ciała jak: brzuch, uda, pośladki.

Kriolipoliza polega na kontrolowanym schłodzeniu tkanki tłuszczowej - znajdujące się pod skórą właściwą w tkance podskórnej komórki tłuszczowe (bogate w nasycone kwasy tłuszczowe) są trwale niszczone.
Ważne! Zabieg polecany jest osobom z nadmierną tkanką tłuszczową występującą miejscowo (m.in. brzuch, uda, dolna część pleców).

ThermaSlim w swojej procedurze likwidowania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej wykorzystuje ciepło. Komórki tłuszczowe poddawane zostają działaniu fali radiowej monopolarnej (wnika w głąb skóry docierając do miejsca, gdzie rozpoczyna się gromadzenie komórek tłuszczowych). W trakcie terapii następuje proces podgrzania skóry właściwej oraz tkanki podskórnej (głębokość 5 cm). Wzrost temperatury powoduje proces rozszerzania się naczyń włosowatych, co wpływa na usprawnienie krążenia, przyspieszenie metabolizmu oraz dotlenienie i odżywienie tkanki. Zbędne produkty przemiany materii są usuwane z organizmu. Następuje także pobudzenie aktywności fibroblastów, które odpowiadają za produkcję białek strukturalnych kolagenu oraz elastyny.

Ważne! Poprawie ulega gęstość oraz napięcie skóry (jest bardziej jędrna i gładsza jak po liftingu). Obszary poddawane terapii tego typu to: brzuch, uda, ramiona, uda.

Exilis jest nowością wśród zabiegów medycyny estetycznej, które likwidują tkankę tłuszczową. Zabieg stanowi alternatywę dla liposukcji i liftingu. W terapii wykorzystywana jest radiofrekwencja, fale ultradźwiękowe oraz chłodzenie - przebiega szybko, bezboleśnie i daje widoczne rezultaty.
Ważne! Terapia wzmaga produkcję kolagenu, dając efekt wygładzonej, zagęszczonej oraz ujędrnionej skóry.
Dzięki działaniu urządzenia Exilis można zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej i wysmuklić sylwetkę, zredukować cellulit, wymodelować pośladki.

Ważne! Efekty zabiegów, aby były trwałe powinny być wspierane aktywnością fizyczną (m.in. spacery, basen, rower) oraz zbilansowaną dietą, w której nie może zabraknąć wypijania odpowiedniej ilości (2 litry dziennie) wody mineralnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze