Zaloguj
Reklama

Likwidowanie tkanki tłuszczowej - przegląd zabiegów medycyny estetycznej

Cellulit
Fot. medforum
Cellulit
(5)

Wiele osób pomimo aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety, nie może pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej - wpływ na to mają m.in. procesy starzenia, uwarunkowania genetyczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej, który najbardziej „lubi” gromadzić się na brzuchu, udach, pośladkach - powoduje duży dyskomfort i kompleksy. Z pomocą w takim przypadku przychodzą zabiegi medycyny estetycznej (inwazyjne i nieinwazyjne), które skutecznie usuwają nadmiar tłuszczu, modelując ciało.

Reklama

Rolą tkanki tłuszczowej, która usytuowana jest przede wszystkim w warstwie podskórnej - jest wzmocnienie i nadanie skórze elastyczności. Ponadto tkanka tłuszczowa otacza także niektóre narządy wewnętrzne.
W zależności od zapotrzebowania organizmu - komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz, który jest materiałem energetycznym dla procesów oddychania komórkowego.

Tkanka tłuszczowa, czyli…

Tkanka tłuszczowa spełnia funkcję termoizolacyjną, ochronną oraz gruczołu wydzielania wewnętrznego. W miarę jak organizm się starzeje - procesy przemiany materii stopniowo spowolniają się. Rezultatem jest zwiększenie się zawartości tkanki tłuszczowej (m.in. na brzuchu, udach).

Ważne! Wiele osób pomimo ćwiczeń i przestrzegania zasad prawidłowej diety, nie może pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Jednym z czynników są m.in. zmiany hormonalne, do jakich dochodzi u kobiet w trakcie cyklu menstruacyjnego oraz w okresie przekwitania.

Niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej można usunąć za pomocą zabiegów medycyny estetycznej (rozbicie i bezpowrotne zniszczenie komórek tłuszczowych).

Zabiegi - rodzaje

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, których celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dobór terapii jest kwestią indywidualną.

Accent Ultra V Shape jest zaawansowanym i wielofunkcyjnym urządzeniem, które stosuje się w terapii modelowania m.in. sylwetki. Podczas zabiegu wykorzystywane są równocześnie: fale ultradźwiękowe, laser diodowy, drenaż limfatyczny, a także unipolarna fala radiowa. W trakcie terapii ultradźwięki niszczą w sposób selektywny komórki tłuszczowe, opróżniając ich zawartość i nie uszkadzając podczas całego procesu tkanek sąsiadujących. Za przyspieszenie metabolizmu odpowiada uni- oraz bipolarna fala radiowa - usprawniają funkcjonowanie układu limfatycznego (usuwają z organizmu uwolniony tłuszcz).
Procedura zabiegu składa się z dwóch faz, podczas których stosowane są inne głowice:

  1. Podczas fazy przedterapeutycznej zastosowanie ma głowica, która emituje ultradźwięki (podnosi temperaturę tkanek do 40 stopni C).
  2. W fazie terapeutycznej dochodzi do całkowitego resetu energii akumulacyjnej z jednoczesną redukcją komórek tłuszczowych.

Ważne! Zabieg polecany jest m.in. na takie partie ciała jak brzuch oraz pośladki.  


fot. shutterstock

Lipoliza iniekcyjna należy do niechirurgicznych sposobów redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Metoda polega na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową substancji pozyskiwanej z soi (fosfatydylocholiny) doprowadzającej do rozpuszczenia błony komórkowej komórek tłuszczowych - następnie służącej dalej, jako nośnik tłuszczu w krwi (lipoproteina) w połączeniu z deoksycholatem (substancją niszczącą tłuszcz).

Ważne! Najlepsze efekty metoda przynosi w likwidacji tzw. „bryczesów na udach”. Ponadto modeluje pośladki, biodra, ramiona. 

Ważne! Chcąc przyspieszyć efekty zaleca się dodatkowo wykonanie masażu próżniowego (endermologii) oraz drenażu limfatycznego. Ponadto polecany jest ruch i zbilansowana dieta.

Liposukcja laserowa należy do procedur nowoczesnych, efekty terapii zbliżone są tych wykonywanych metodą inwazyjną. Zabieg polecany jest przede wszystkim tym osobom, które mają kłopot z usunięciem zbyt obfitej oraz nieprawidłowo położonej tkanki tworzącej fałdy umiejscowione na wysokości pasa (pomimo ćwiczeń i stosowania prawidłowej diety, nie udaje się uzyskać płaskiego brzucha). 
Liposukcja laserowa jest przeprowadzana samodzielnie. Jednakże bardzo często zabieg wykonywany jest, jako uzupełnienie po wcześniejszej liposukcji klasycznej.
Procedura zabiegu polega procesie rozpuszczenia tkanki tłuszczowej na powłokach brzusznych, do którego dochodzi w skutek zastosowania wprowadzonego pod skórę włókna emitującego światło lasera - działa on selektywnie i nie niszczy innych tkanek. Działając doprowadza do koagulacji naczyń, co przeciwdziała zbyt intensywnemu krwawieniu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze