Zaloguj
Reklama

Leczenie żylaków - zabieg ablacji parą wodną

Ból łydek
Fot. medforum
Ból łydek
(5)

Przewlekłe zaburzenia żylne, których efektem są żylaki kończyn dolnych zaliczane są do chorób cywilizacyjnych - cierpi na nie niemal 60% populacji. Według badań epidemiologicznych, w Polsce na to żylne schorzenie choruje 47% kobiet oraz 37% mężczyzn. Podłożem wystąpienia przypadłości są nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również tryb życia (m.in. długie stanie). Żylaki są istotnym elementem choroby zatorowo - zakrzepowej, która jest bardzo niebezpieczna. Dlatego, tak istotne jest, aby nie dopuścić do powstania żylaków. 

Reklama

Pierwszymi objawami tworzących się żylaków są tzw. „pajączki”, które powstają głównie pod kolanami i w okolicach łydek. „Pajączki” są pękającymi naczynkami - mają postać cieniutkich niteczek umiejscowionych pod skórą. Przybierają one kolor fioletowy, czerwony, bordowy bądź granatowy.

Im przypadłość bardziej zaawansowana tym objawy są bardziej widoczne - wyczuwalne wypukłości pod powierzchnią skóry, zgrubienia, a także przebarwienia żył.

Żylaki - charakterystyka

Żylakami określa się żyły, u których nastąpił proces nieodwracalnego poszerzenia oraz poskręcania. Schorzenie jest efektem upośledzenia ścian a także zastawek żył głębokich.  

Żyły to naczynia krwionośne, przez które krew płynie ku górze w kierunku serca. Mechanizm ten jest możliwy dzięki obecności zastawek, wypustek błon śluzowych. W przypadku zdrowych i dobrze działających zastawek dochodzi do ich zamknięcia w chwili, gdy krew, która płynie ku górze chce się cofnąć. Jeżeli zaś nastąpi utrata przez ścianki żył ich elastyczności - zastawki przestają się domykać.

Ważne! Efektem niedomykania się zastawek jest napieranie na ścianki żył zalegającej krwi. Proces ten prowadzi do rozciągnięcia się oraz do zniekształcenia żył - skutkiem jest powstanie żylaka.  

Schorzenie, jakim są żylaki pociąga za sobą bardzo poważne następstwa zdrowotne (jest elementem choroby zatorowo - zakrzepowej). Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to jedynie przypadłość natury estetycznej.

Podatność do wystąpienia żylaków ma podłoże:

 1. Pierwotne - mowa tu o uwarunkowaniu genetycznym. Skłonność do choroby można odziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale również po pradziadkach.
 2. Wtórne - opiera się głównie na higienie życia.

Choroba żylakowa nie powstaje z dnia na dzień, tylko rozwija się latami. Konsekwencją jej pojawienia się jest m.in.

 • długie siedzenie,
 • długie stanie,
 • otyłość,
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • ciąża (wielokrotna),
 • skłonność do zaparć (dochodzi do utrudnionego odpływu krwi z dolnych partii ciała),
 • mała aktywność fizyczna.

Ważne! Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u chirurga naczyniowego bądź flebologa to:

 • opuchlizna kostek (zwłaszcza pod koniec dnia),
 • wieczorne kurcze oraz bóle łydek,
 • pojawienie się pajączków (pod kolanami i w okolicy łydek),
 • uczucie ciężkości nóg.


fot. panthermedia

Żylaki - diagnostyka   

Zanim rozpocznie się leczenie, niezmiernie istotne jest postawienie właściwej diagnozy. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego, poddaje następnie pacjenta serii testów - ich celem jest ocena stopnia zaawansowania przypadłości.

Podstawowym badaniem jest USG doppler (nieinwazyjne i bezbolesne - na kończyny aplikowany jest specjalny żel, następnie lekarz przesuwa po nim głowicę aparatu dopplerowskiego, przyglądając się żyłom i tętnicom widocznym na ekranie monitora) - badanie to pozwala na zidentyfikowanie niedrożnych żył a także tętnic. Lekarz wykonując badanie widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać (wynik niedomykających się zastawek żylnych).

Ważne! Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia - daje to pojęcie nie tylko o przekroju, ale również o wydolności badanych żył oraz tętnic.

Innym badaniem jest warikografia – badanie polega na wstrzyknięciu do żyły środka cieniującego, który umożliwia wykrycie miejsc, w których nieprawidłowo funkcjonują naczynia.

Ponadto w diagnostyce żylaków przeprowadza się jeszcze, ale bardzo rzadko (najczęściej w przypadku trudności diagnostycznych) badania:

 • flebografii,
 • wenografii KT,
 • angio MRI.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • K. Załoga, L. Ciesielski „Choroby żył kończyn dolnych”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1986 rok
  H.G Schmidt „Żylaki kończyn dolnych”, Wydawnictwo Cedru 2002 rok
  T. Mandecki „Kardiologia”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 rok

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze