Laserowa depilacja w domu – za i przeciw

Gładka skóra, bez niechcianych włosków? Tak, wiele z nas o tym marzy. Depilacja golarką ręczną czy woskiem nie zawsze jest w stu procentach satysfakcjonująca.
Spis treści:
- Różne sposoby depilacji
- Depilacja maszynką do golenia
- Depilacja woskiem
- Depilacja laserowa wykonana w domu
- Zalety depilacji laserowej
- Wady i przeciwwskazania
- Czy warto kupić domowy depilator laserowy?
Różne sposoby depilacji
Rodzaj depilacji powinien być uzależniony od miejsca, które chcemy depilować – inaczej zachowuje się skóra okolic bikini i miejsc intymnych, inaczej skóra nad górną wargą a jeszcze inaczej – na nogach pod pachami. Również struktura włosów jest nieco inna – włosy łonowe są bardziej sprężyste i grube niż ich odpowiednicy np. na górnej wardze.
Depilacja maszynką do golenia
Depilacja przy użyciu maszynki do golenia to jedna z najmniej skutecznych metod – włoski odrastają szybko, często dochodzi do podrażnień czy wrastania włosków. Zabieg trzeba powtarzać co kilka dni, a włoski odrastają silniejsze.
Depilacja woskiem
Depilacja woskiem uznawana jest za jedną ze skuteczniejszych metod walki z niechcianym owłosieniem – należy jednak zaznaczyć, że ten rodzaj depilacji nie jest zalecany dla wszystkich. Próg bólu i wytrzymałości na moment „zerwania” wosku jest różny, stąd zabieg nie jest polecany osobom o niskim progu bólu. Dodatkowo, osoby skłonne do podrażnień skóry również nie powinny zbyt często wykonywać tego zabiegu.
Depilacja laserowa wykonana w domu
Depilacja laserowa – w przeciwieństwie do innych metod depilacji, uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod pozbywania się niechcianego owłosienia. Usuwanie włosków przy pomocy lasera następuje na skutek tzw. fototermolizy, czyli procesu wnikania światła lasera w głąb skóry. Energia światła lasera jest pochłaniana przez barwnik, znajdujący się w mieszkach włosowych – melaninę. Laser dodatkowo niszczy cebulki włosów. Osoby nadwrażliwe na ból mogą odczuwać lekkie pieczenie i dyskomfort w trakcie epilacji laserowej.
Zalety depilacji laserowej
Przede wszystkim – skuteczność. Pozwala usunąć niechciane owłosienie z różnych partii ciała, jest długotrwała – zapewnia znacznie dłuższy efekt niż depilacja przy użyciu maszynki do golenia czy wosku.
Wady i przeciwwskazania
Wadą jest konieczność powtarzania zabiegu co jakiś czas – w przypadku domowych laserów, które są słabsze niż te w salonach kosmetycznych, może istnieć konieczność częstszego powtarzania zabiegów. Przed przygotowaniem się do zabiegu należy poczytać o przeciwwskazaniach – należy unikać opalania się, solarium ale również stosowania retinolu, witaminy C, izotretynolu i kwasów owocowych. Nie zaleca się również stosowania peelingu gruboziarnistego. Osoby mające opryszczkę, chore na bielactwo, łuszczycę czy kobiety w ciąży nie powinny przeprowadzać zabiegu depilacji laserowej.
Czy warto kupić domowy depilator laserowy?
Pamiętajmy, że kluczem do usunięcia niechcianego owłosienia będzie systematyczność w zabiegach. Cenowo z pewnością korzystniej wyjdzie kupno własnego depilatora niż częste korzystanie z zabiegów w salonach kosmetycznych. Domowa depilacja laserowa ma opinie bezpiecznej – można ją wykonać samodzielnie, bez większych problemów. Kupując depilator warto zastanowić się jakie obszary naszego ciała chcemy depilować najczęściej – jeśli np. okolice bikini, warto zwrócić uwagę, czy depilator posiada specjalną nakładkę na te obszary ciała a może, posiada regulowaną moc? Wśród minusów depilatorów domowych można z pewnością wskazać cenę – dobry depilator to jednorazowy wydatek ponad tysiąca złotych.
Depilatory domowe mają mniejszą moc, co z jednej strony czyni je bezpieczniejszymi ale z drugiej, wymaga częstszego stosowania. Dodatkowo, depilatory domowe mają mniejsze głowice niż urządzenia w salonach, co również wpływa na czas wykonania zabiegu. Pamiętajmy, że depilatora należy używać zgodnie z przeznaczeniem a jeśli jesteś osobą z grupy osób o przeciwwskazaniach do używania depilatora – możesz zrobić sobie krzywdę, nie konsultując się ze specjalistą. Warto więc – nawet przed zakupem prywatnego sprzętu – skonsultować się z wykwalifikowanym kosmetologiem, który pomoże w doborze urządzenia i wskaże czy możesz korzystać z urządzenia.