Zaloguj
Reklama

Łamliwe paznokcie – dlaczego je mamy i jak sobie z nimi radzić

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(2)

Z problemem łamliwych paznokci boryka się nawet 20% populacji. Paznokcie takie są miękkie, cienkie przez co łatwo się łamią. Przyczyną może być zła dieta, choroba lub działanie negatywnych czynników.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny łamliwych paznokci
  2. Zmywacz a łamliwość paznokci

Przyczyny łamliwych paznokci

Jeśli paznokcie są suche i łamliwe przyczyną najprawdopodobniej może być niedostateczne nawilżenie. Natomiast w przypadku nadmiaru wilgoci paznokcie są miękkie i kruche. Zaleca się unikanie nadmiernego mycia i suszenia rąk bez konieczności.

Ciepłe i suche powietrze latem oraz w domach podczas sezonu grzewczego może przyczynić się do nasilenia łamliwości. Działanie detergentów i zmywaczy do paznokci często sprawia, że stają się one miękkie i kruche. Podobnie działają również lakiery do paznokci.

Przyczyną może być również niedobór żelaza. Czasem można zaobserwować, ze paznokcie stacją się bardziej kruche wraz z wiekiem. Nie należy zbyt często piłować paznokci, ponieważ łatwo można doprowadzić do ich uszkodzenia. Łatwo dostępne są preparaty z kompleksem witamin B, jednak należy zaznaczyć, że niedobór witamin bardzo rzadko jest przyczyną łamliwości paznokci.

Łamanie paznokci fot. panthermedia

Zmywacz a łamliwość paznokci

Powinniśmy uważać na silnie działające detergenty. Najlepiej zamienić je na łagodniejsze bądź podczas ich używania korzystać z rękawiczek. W przypadku suchych paznokci pomocne może okazać się nakładanie kremu nawilżającego bezpośrednio na nie. Zbyt częste używanie zmywacza do paznokci może zwiększyć podatność na łamanie i rozdwajanie.

Jeśli jednak musimy z niego korzystać wybierzmy ten bez acetonu. Na jakiś czas należy zaprzestać malowania paznokci i sprawdzić czy ich stan nie uległ poprawie. Warto również zadbać o zdrową dietę i suplementację żelaza jeśli jest go zbyt mało w spożywanych pokarmach. Polecane jest stosowanie kremów zawierających lanolinę lub alfa-hydroksykwasy.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze