Zaloguj
Reklama

Krótki przewodnik po kremach do opalania oraz po najczęstszych błędach w ich stosowaniu

Krem z filtrem
Fot. ojoimages
Krem z filtrem
(0)

Za oknami coraz cieplejsze dni. Jak chronić naszą skórę, aby pierwsze, ciepłe promienie słońca nie przysporzyły nas o nie potrzebne problemy?

Reklama

Spis treści:

  1. Czytaj ulotki!
  2. Na plaży przechowuj kremy pod ręcznikiem!
  3. Stosuj odpowiedni filtr i nakładaj odpowiednio dużą warstwę kremu
  4. Kremu z filtrem używaj zawsze, nie tylko w czasie urlopu
  5. Jakie filtry wybrać?
  6. Co oznaczają skróty na kremach?

Czytaj ulotki! 

Nieświadomie, często dobieramy nie odpowiedni krem do opalania, stosując te o zbyt małym filtrze UV. Ogromnym błędem, który często popełniają wczasowicze, jest nie czytanie ulotek dołączonych do kremów, co wiąże się często ze złym przechowywaniem specyfików. Pamiętaj! Kremy należy przechowywać w temperaturze 5-25 C. Czym skutkuje nie właściwe przechowywanie? Najczęściej nie skutecznością preparatu, czy rozkładem zawartych w nich związków, które zamiast pomagać- szkodzą, np. uczulając.

Na plaży przechowuj kremy pod ręcznikiem! 

Wysoka temperatura i zbytnie nagrzanie przez promienie słoneczne mogą spowodować przegrzanie kremu a tym samym utratę jego właściwośc! Dlatego w czasie zażywania kąpieli słonecznych tak ważne jest chronienie kremu przed przegrzaniem.

Stosuj odpowiedni filtr i nakładaj odpowiednio dużą warstwę kremu 

Posmaruj ciało przed wyjściem na słońce.W przypadku opalania się na plaży, ponowne nałożenie kremu trzeba powtarzać co ok 1,5 godziny. Jak podają dermatolodzy, na dwa centymetry kwadratowe skóry powinno stosować się dawkę kremu,  odpowiadającej objętości opuszka palca, co jest równe 150mL (jednemu opakowaniu kremu) przypadającemu na tydzień/ na osobę dorosłą!

Kremu z filtrem używaj zawsze, nie tylko w czasie urlopu 

Spacerowaniu w letnie dni zawsze powinno towarzyszyć posmarowanie ciała kremem z filtrem!

Jakie filtry wybrać? 

Zanim wybierzesz krem - sprawdź fototyp twarzy. Kolor włosów i karnacja wskazują, jak wrażliwa na ekspozycję słoneczną jest twoja skóra. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr powinno się stosować. Twarz najlepiej chronić kremami z jak nawyższym filtrem. Zwłaszcza, jeśli skóra posiada dodatkowe znamiona, pieprzyki. Najodpowiedniejsze będą więc kremy z filtrem 40-50 SPF. Osoby z ciemną karnacją, ochronią kremy z niższym SPF

Co oznaczają skróty na kremach? 

SPF - faktor określający poziom ochrony przed promieniowaniem. Numer faktora określa jak długo w ciągu dnia możemy się bezpiecznie opalać. Przykładowo, u osoby o jasnej karnacji rummień po nadmiernej ekspozycji słonecznej pojawi się po 30 minutach. Po zastosowaniu SPF 10 daje nam to 300 minut (10x30).
 
IPD,PPD - wskaźniki te określają zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV-A. Im wyższy wskaźnik tym lepsza ochrona.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze