Zaloguj
Reklama

Kępki żółte powiek – czym są i jak je usunąć?

Rzęsy
Fot. Shutterstock
Rzęsy
(0)

Kępki żółte to grudkowate bądź guzkowate zmiany skórne, które znajdują się na skórze powiek. Charakterystyczne, żółtawe bądź lekko brązowe zabarwienie sprawia, że są one często obiektem kompleksów. Jak je usunąć? Czy zabieg jest bezpieczny?

Reklama

Spis treści:

  1. Skąd się biorą kępki żółte?
  2. Podział kępek żółtych
  3. Jak usuwa się kępki żółte

Kępki żółte nazywane są również żółtakami. Ich medyczna, łacińska nazwa to xanthelasma. Kępki żółte najczęściej pojawiają się u kobiet między 40 a 50 rokiem życia. Lokalizują się przede wszystkim na powiekach.

Skąd się biorą kępki żółte?

Powstawanie kępek żółtych uwarunkowane jest przede wszystkim zaburzeniami gospodarki tłuszczowej i wiązane jest z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi (przede wszystkim LDL). Nie oznacza to jednak, że kępki nie pojawią się u pacjentów, u których gospodarka lipidowa jest w normie – u nich też mogą się pojawić. Co istotne, kępki żółte mogą też pojawiać się w przypadku innych chorób jak choroby serca (głównie choroba niedokrwienna), cukrzyca czy problemy z wątrobą

Podział kępek żółtych

Kępki żółte można klasyfikować pod względem wyglądu, rozmiaru a nawet lokalizacji. Żółtaki mogą bowiem (bardzo rzadko) pojawić się na innych częściach ciała:

  • Kępki żółte wysiewne – to niewielkie zmiany, które pojawiają się na plecach, pośladkach czy kończynach. Mogą pojawić się u dzieci.
  • Kępki żółte ścięgien – pojawiające się w obrębie ścięgien
  • Kępki żółte guzkowe – tworzą symetryczne guzki, których lokalizacja to stawy (najczęściej kolanowy czy łokciowy)
  • Kępki linijne dłoni – pojawiają się jako charakterystyczne przebarwienia na dłoni.

Warto skonsultować się z lekarzem i określić, czy pojawienie się zmian nie jest związane z chorobami ogólnoustrojowymi.

Jak usuwa się kępki żółte

Kępki żółte można usuwać za pomocą lasera – zwłaszcza jeśli mowa o zmianach o łagodnym charakterze. W przypadku dużych zmian, konieczne jest najpierw przeprowadzenie badania histopatologicznego. W przypadku zmian w obrębie oczu, zawsze należy skonsultować się z okulistą. Kępki mogą być również usuwane tradycyjną metodą chirurgiczną. W przypadku skóry powiek, po usunięciu zmiany chirurg zszywa skórę, pozostawiając niewielki ślad. Obrzęki zasinienie powinny zniknąć w przeciągu tygodnia, choć wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarskich co do pielęgnacji skóry poddanej zabiegowi.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze