Zaloguj
Reklama

Jesienny wyjazd do ciepłych krajów? Zobacz jak pielęgnować skórę po opalaniu

Plaża
Fot. medforum
Plaża
(5)

Brak wyobraźni, ale często i również zwyczajna niewiedza, skutkują tym, że zamiast cieszyć się piękną opalenizną - zmagamy się z nieprzyjemnymi następstwami przebywania na słońcu. 

Jak prawidłowo pielęgnować skórę po opalaniu radzi dr n.med. Karolina Kopeć - Pyciarz. Specjalista dermatolog - wenerolog z Instytutu we Wrocławiu.

Reklama

Słońce to źródło witaminy D, zwanej witaminą życia. Równocześnie to także źródło szkodliwego dla skóry promieniowania UVA, odpowiadającego m.in. za alergię i starzenie się skóry. Czy jest jakiś bezpieczny sposób korzystania z kąpieli słonecznych? 

Ekspozycja na światło słoneczne pozwala na prawidłową syntezę witaminy D, leczy wiele chorób dermatologicznych, ale jednocześnie nadmierne korzystanie z uroków opalania zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry, zmian pigmentacyjnych, przedrakowych i przyspiesza starzenie. Zachowanie równowagi między korzyściami i ryzykiem wymaga zdrowego rozsądku oraz właściwej ochrony p/słonecznej. W naszym klimacie wystarczy 10-15 min przebywania na słońcu, by zapewnić odpowiednią syntezę witaminy D. Aby uniknąć przykrych skutków nadmiaru słońca i być bezpiecznym trzeba pamiętać o kremach z filtrem o współczynniku ochrony SPF 15-50+ i co 2-3 godziny uzupełniać warstwę ochronną. 

Jednym ze skutków nierozważnego opalania jest oparzenie słoneczne. Jakie są objawy i jak je można złagodzić? 

Oparzenie słoneczne charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, pieczeniem i świądem skóry z następczym złuszczaniem naskórka. Najlepszą metodą na złagodzenie objawów przedawkowania słońca jest stosowanie preparatów chłodząco-regenerujących dostępnych w aptekach zawierających w składzie aloes, alantoinę, pantenol. 

Czy istnieje sposób na podtrzymanie opalenizny? 

Opalenizna dłużej przetrwa na zadbanej, nawilżonej skórze, poddawanej regularnym peelingom przed urlopem. Po ekspozycji na słońce stosujmy specjalistyczne preparaty nawilżające. Trwałość złocistego koloru skóry możemy także przedłużyć stosując dietę bogatą w warzywa i owoce zawierające beta-karoten jak np. marchewka, pomidor, papryka, morele. 

Skóra po opalaniu często jest sucha i napięta. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja? 

Po przyjściu z plaży obowiązkowo weźmy prysznic, który spłucze resztki soli morskiej, piasku i kremów. Po oczyszczeniu skóry zastosujmy balsam nawilżająco-regenerujący zawierający np. oliwę z oliwek, masło kakaowe, pantenol, alantoinę, wit. B5, E. 

Ostatnio bardzo modne stały się kosmetyki na bazie koziego mleka. Czy rzeczywiście tak dobrze sprawdzają się po opalaniu? 

Kozie mleko ma silne właściwości nawilżające i neutralne PH, dlatego może być cennym składnikiem balsamów po opalaniu. Zawartość protein i kwasu linolowego działa odżywczo i regenerująco na naskórek. 

Efektem długotrwałego opalania są zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. W jaki sposób można je zlikwidować? 

Uszkodzenia posłoneczne likwidujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy ekspozycja na promieniowanie UV jest mała. Plan terapii ustala lekarz po przeprowadzeniu badania. Rodzaj i ilość zabiegów jest uzależniony od rodzaju skóry, typu i nasilenia zmian. Najczęściej stosuje się różnego typu peelingi medyczne, terapię IPL (Intense Pulse Light) oraz lasery frakcyjne (np. Alma Pixel Pro, Fraxel, Renas, CO2) w połączeniu z mezoterapią kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym.

fot. shutterstock

Dr n.med. Karolina Kopeć - Pyciarz - specjalista dermatolog - wenerolog. Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, szkolenie specjalizacyjne w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, studia doktoranckie na Wydziale Lekarskim Kształcenia Podyplomowego, a także studia podyplomowe „Kosmetologia z elementami medycyny estetycznej” na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Była m.in. wykładowcą w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu na kierunku „Kosmetologia”. Jest autorką i współautorką wielu publikacji w czasopismach branżowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Kosmetycznej i Estetycznej. Regularnie bierze udział w kursach doskonalących, specjalizacyjnych oraz konferencjach krajowych i międzynarodowych. 

Reklama
(5)
Komentarze