Zaloguj
Reklama

Jesienny wyjazd do ciepłych krajów? Zobacz jak pielęgnować skórę po opalaniu

Plaża
Fot. Panthermedia
Plaża
(5)

Brak wyobraźni, ale często i również zwyczajna niewiedza, skutkują tym, że zamiast cieszyć się piękną opalenizną – zmagamy się z nieprzyjemnymi następstwami przebywania na słońcu. 

Jak prawidłowo pielęgnować skórę po opalaniu radzi dr n.med. Karolina Kopeć-Pyciarz. Specjalista dermatolog – wenerolog z Instytutu we Wrocławiu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy jest jakiś bezpieczny sposób korzystania z kąpieli słonecznych?
  2. Jednym ze skutków nierozważnego opalania jest oparzenie słoneczne. Jakie są objawy i jak je można złagodzić?
  3. Czy istnieje sposób na podtrzymanie opalenizny?
  4. Skóra po opalaniu często jest sucha i napięta. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?
  5. Ostatnio bardzo modne stały się kosmetyki na bazie koziego mleka. Czy rzeczywiście tak dobrze sprawdzają się po opalaniu?
  6. Efektem długotrwałego opalania są zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. W jaki sposób można je zlikwidować?

Słońce to źródło witaminy D, zwanej witaminą życia. Równocześnie to także źródło szkodliwego dla skóry promieniowania UVA, odpowiadającego m.in. za alergię i starzenie się skóry.

Czy jest jakiś bezpieczny sposób korzystania z kąpieli słonecznych?

Ekspozycja na światło słoneczne pozwala na prawidłową syntezę witaminy D, leczy wiele chorób dermatologicznych, ale jednocześnie nadmierne korzystanie z uroków opalania zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry, zmian pigmentacyjnych, przedrakowych i przyspiesza starzenie. Zachowanie równowagi między korzyściami i ryzykiem wymaga zdrowego rozsądku oraz właściwej ochrony p/słonecznej. W naszym klimacie wystarczy 10-15 min przebywania na słońcu, by zapewnić odpowiednią syntezę witaminy D. Aby uniknąć przykrych skutków nadmiaru słońca i być bezpiecznym trzeba pamiętać o kremach z filtrem o współczynniku ochrony SPF 15-50+ i co 2-3 godziny uzupełniać warstwę ochronną. 

Jednym ze skutków nierozważnego opalania jest oparzenie słoneczne. Jakie są objawy i jak je można złagodzić?

Oparzenie słoneczne charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, pieczeniem i świądem skóry z następczym złuszczaniem naskórka. Najlepszą metodą na złagodzenie objawów przedawkowania słońca jest stosowanie preparatów chłodząco-regenerujących dostępnych w aptekach zawierających w składzie aloes, alantoinę, pantenol

Czy istnieje sposób na podtrzymanie opalenizny?

Opalenizna dłużej przetrwa na zadbanej, nawilżonej skórze, poddawanej regularnym peelingom przed urlopem. Po ekspozycji na słońce stosujmy specjalistyczne preparaty nawilżające. Trwałość złocistego koloru skóry możemy także przedłużyć stosując dietę bogatą w warzywa i owoce zawierające beta-karoten jak np. marchewka, pomidor, papryka, morele

Skóra po opalaniu często jest sucha i napięta. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Po przyjściu z plaży obowiązkowo weźmy prysznic, który spłucze resztki soli morskiej, piasku i kremów. Po oczyszczeniu skóry zastosujmy balsam nawilżająco-regenerujący zawierający np. oliwę z oliwek, masło kakaowe, pantenol, alantoinę, wit. B5, E. 

Ostatnio bardzo modne stały się kosmetyki na bazie koziego mleka. Czy rzeczywiście tak dobrze sprawdzają się po opalaniu?

Kozie mleko ma silne właściwości nawilżające i neutralne PH, dlatego może być cennym składnikiem balsamów po opalaniu. Zawartość protein i kwasu linolowego działa odżywczo i regenerująco na naskórek. 

Efektem długotrwałego opalania są zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. W jaki sposób można je zlikwidować?

Uszkodzenia posłoneczne likwidujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy ekspozycja na promieniowanie UV jest mała. Plan terapii ustala lekarz po przeprowadzeniu badania. Rodzaj i ilość zabiegów jest uzależniony od rodzaju skóry, typu i nasilenia zmian. Najczęściej stosuje się różnego typu peelingi medyczne, terapię IPL (Intense Pulse Light) oraz lasery frakcyjne (np. Alma Pixel Pro, Fraxel, Renas, CO2) w połączeniu z mezoterapią kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym.

Opalanie fot. shutterstock

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze