Zaloguj
Reklama

Jakie zmiany skórne można usunąć za pomocą laseroterapii

Zabieg laserowy na twarz
Fot. Shutterstock
Zabieg laserowy na twarz
(5)

Każdy marzy o skórze nieskazitelnie gładkiej, zdrowej i o równomiernym kolorycie. Wszelkie niedoskonałości (m.in. włókniaki, piegi) czy schorzenia (m.in. trądzik), jakie na niej się pojawiają, nie są mile widziane. Obecnie dzięki pomocy medycyny estetycznej prawie każdy skórny defekt można skutecznie i co najważniejsze – trwale zlikwidować. Od wielu lat na rynku medycznym popularny jest laser i jego zbawienny wpływ na skórę.

Reklama

Spis treści:

 1. Laseroterapia, czyli…
 2. Laseroterapia w dermatologii
 3. Zalety laseroterapii

Laser wykorzystywany jest w dermatologii, w leczeniu nie tylko zmian chorobowych, ale także i w poprawianiu defektów skórnych. W terapii wykorzystuje się lasery wysokoenergetyczne (m.in. w leczeniu naczyniaków, oparzeń) oraz niskoenergetyczne (m.in. w leczeniu ran i blizn). 

Metoda laserowa należy do nieinwazyjnych zabiegów i świetnie nadaje się do leczenia schorzeń skóry. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia – po laseroterapii nie pozostają blizny. Co również wpływa w sposób zdecydowany na popularność tego typu terapii.  

Laseroterapia, czyli… 

W laseroterapii wykorzystuje się czynnik wysokiej temperatury wytwarzanej przez wiązkę promieni światła, którą można punktowo skierować na chory obszar. Komórka, na jaką pada światło lasera, otrzymuje porcję energii, która następnie podlega zamianie w ciepło prowadzące do procesu jej zniszczenia. Światło emitowane przez laser nie dociera do wszystkich komórek, ale jest wychwytywane przez cząsteczki zwane chromatoforami (są to struktury, które zawierają różne rodzaje barwników).

Ważne! Poszczególne rodzaje laserów różnią się zastosowaniem, ponieważ emitują różne długości światła, „wychwytywane” przez inne chromatofory. Najczęściej stosowanymi laserami są: laser CO2, laser argonowy, laser rubinowy oraz laser diodowy.

Warunkiem zastosowania laseroterapii jest upewnienie się, że dana zmiana skórna jest zmianą łagodną – laser nieodwracalnie niszczy tkankę i nie można wtedy zbadać jej pod mikroskopem w celu potwierdzenia rozpoznania.

Ważne! We wszystkich niejasnych przypadkach należy wykonać wycięcie chirurgiczne wraz z badaniem histopatologicznym, które umożliwia wykluczenie nowotworu złośliwego. Ma to szczególne znaczenie w różnego rodzaju zmianach barwnikowych.

Laseroterapia w dermatologii 

We współczesnej medycynie zastosowanie znalazła spora grupa urządzeń laserowych. Zastosowanie dotyczy niemal każdej dziedziny medycyny i to zarówno w diagnostyce, jak i w terapii.

Ważne! W dermatologii z powodzeniem stosuje się laser w wielu schorzeniach oraz defektach skórnych.

Do najczęstszych przypadłości, które zwalcza się metodą laseroterapii, należą:

 • brodawki,
 • narośla na skórze (m.in. kurzajki, włókniaki, czyraki),
 • zaczerwienienia,
 • trądzik różowaty,
 • łuszczyca,
 • piegi,
 • plamy starcze,
 • różnego rodzaju zmiany naczyniowe (m.in. naczyniaki krwionośne  – nieprawidłowe zwiększenie liczby naczyń),
 • teleangiektazje (nieprawidłowe poszerzenia naczyń).

W schorzeniach skórnych takich jak brodawki, laser skutecznie „wysusza” zaopatrujące je naczynia krwionośne, w efekcie zapobiega to dalszemu dostarczaniu krwi do brodawki, co skutkuje jej obumarciem. Co istotne, zabieg nie pozostawia śladów, a usunięta zmiana nie może również odrosnąć. 

Laseroterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod likwidowania popękanych naczynek krwionośnych, rumienia, a także naczyniaków. Ponadto metoda ta sprawdza się w leczeniu grzybicy skóry – terapia polega na naświetlaniu chorobowo zmienionego miejsca oraz tkanek okalających odpowiednio dobraną wiazką lasera. 

W przypadku choroby, jaką jest trądzik różowaty, za którego występowanie odpowiedzialne są nienaturalnie powiększone naczynia krwionośne - stosując energię cieplną, jaką emituje laser, powoduje się zwężenie oraz unaczynienie naczyń krwionośnych. Skutkuje to wyraźnym zmniejszeniem zaczerwienienia, a unaczynione naczynia organizm w krótkim czasie samoczynnie likwiduje.

Jak każdy zabieg, także laseroterapia charakteryzuje się występowaniem przeciwskazań do jej wykonania. Zalicza się do nich:

 • skłonności do krwawień,
 • tkanki nowotworowe,
 • infekcje lokalne nieswoiste,
 • ciąża.

Laseroterapia, fot. panthermedia

Po zabiegu mogą pojawić się małe ranki, można myć je wodą z mydłem. Należy ponadto przemywać owe miejsca preparatem dezynfekującym. W przypadku większych ran powinno się zasłaniać je opatrunkiem przepuszczającym powietrze. Proces gojenia trwa 3-4 tygodnie. Bezpośrednio po wygojeniu miejsc poddanych laseroterapii nie powinno się ich opalać, ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień świeżo utworzonego naskórka.

Zalety laseroterapii 

Głównym plusem zabiegów z zastosowaniem lasera jest to, że działając punktowo na chore miejsce, zwalczane są przyczyny odpowiedzialne za dane schorzenie skóry (unika się naruszenia zdrowej skóry). Efektem jest przyśpieszony proces gojenia. Ponadto prawie nigdy nie tworzą się blizny, jak ma to miejsce w przypadku głębokich nacięć.

W większości przypadków laserowe leczenie schorzeń skóry jest bezbolesne. Pacjent odczuwać może jedynie dyskomfort w postaci lekkiego mrowienia w obszarze poddawanemu zabiegowi.

Ważne! Laseroterapii mogą być poddani pacjenci w każdym wieku. Przy dużych zmianach zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zmiany skórne najczęściej usuwa się za pomocą lasera CO2. Laser tego typu charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w dermatologii estetycznej. Zabiegi z jego zastosowaniem należą do bezpiecznych oraz bezkrwawych. Przy jego użyciu można usunąć takie zmiany skórne jak:

 • włókniaki miękkie,
 • kaszaki,
 • tłuszczaki.

Ważne! Zaletą stosowania lasera CO2 do likwidowania zmian skórnych jest szybkość gojenia się ran pozabiegowych, brak krwawienia w trakcie zabiegu, a także dobry efekt kosmetyczny.

Ważne! Ceny zabiegu zależą w dużej mierze od okolicy ciała, która jest poddawana laseroterapii. W przypadku usuwania zmian naczyniowych (np. rozszerzone naczynka na twarzy), zabieg kosztuje kilkaset złotych, jest to cena pojedynczego zabiegu. W niektórych przypadkach, aby uzyskać optymalny efekt potrzeba 2-3 zabiegów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze