Zaloguj
Reklama

Jakie zastosowanie ma węgiel aktywny w kosmetyce?

Zdrowa cera
Fot. panthermedia
Zdrowa cera
(0)

Kosmetyki z węgla aktywnego (aktywowanego) znane są już od dłuższego czasu, jednak dopiero w ostatnim czasie zyskały na popularności. Do kogo są one skierowane i w jakich dziedzinach oprócz dermatologii stosowany jest węgiel aktywny?

Reklama

Spis treści:

  1. Zastosowanie węgla aktywnego w kosmetyce
  2. Jakie kosmetyki z węglem aktywnym można spotkać w drogeriach i aptekach?
  3. Zastosowanie aktywnego węgla w stomatologii
  4. Inne zastosowanie węgla aktywnego
  5. Przeciwwskazania
  6. Podsumowując

Zapewne każdemu z nas węgiel aktywny kojarzy się z lekiem stosowanym na zatrucia i biegunkę. Jednak właściwości tego pierwiastka są znacznie większe. Stosowany jest on m.in. w dermatologii oraz … stomatologii.

Węgiel aktywny znany był już w Starożytnej Grecji, bowiem stosowano go na zakażone rany, co zapewniało ich szybsze gojenie oraz przeciwdziałało występowaniu nieprzyjemnego zapachu.

Zastosowanie węgla aktywnego w kosmetyce 

Węgiel aktywny posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, niweluje niedoskonałości skóry, działa leczniczo na trądzik, wspomaga leczenie chorób skóry, w tym grzybicy. Działa również dobrze na rozszerzone pory – nie tylko je zwęża, ale również odblokowuje. Węgiel aktywny jest również zalecany dla osób zmagających się z problemem tłustej skóry, aby znormalizować wydzielanie łoju skórnego (sebum).

Węgiel aktywny pozwala również poprawić wygląd naszych włosów, bowiem pomaga je głęboko oczyścić, usuwa toksyny i sebum, co jest szczególnie wskazane dla osób z problemem przetłuszczających się włosów, a także zwalcza łupież.

Jakie kosmetyki z węglem aktywnym można spotkać w drogeriach i aptekach? 

W aptekach i drogeriach możemy spotkać wiele kosmetyków zawierających węgiel aktywnych, zarówno dla pań, jak i panów, wśród niż można wymienić m.in.:

  • żel myjący 3w1, który ma za zadanie złuszczyć i odblokować pory, pozostawiając skórę czystą, świeżą i matową;
  • maseczkę peel-off – przeznaczoną dla skóry młodej z niedoskonałościami, usuwającą zaskórniki oraz zanieczyszczenia, która głęboko oczyszcza skórę twarzy i zwęża pory;
  • żel do mycia twarzy dla mężczyzn pozwalający m.in. walczyć z zanieczyszczeniem skóry, zaskórnikami czy widocznymi pora;
  • oczyszczającą maskę węglową dla cery mieszanej i tłustej – o silnym działaniu detoksykującym błyskawicznie poprawiającą stan skóry;
  • głęboko oczyszczające plastry na nos pozwalające walczyć z zaskórnikami i regulujące wydzielanie sebum;
  • piankę lub żel do golenia dla mężczyzn z aktywnym węglem.

To oczywiście tylko kilka wybranych kosmetyków zawierających aktywny węgiel, rynek oferuje ich dużo więcej, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zastosowanie aktywnego węgla w stomatologii 

Aktywny węgiel znalazł również zastosowanie w pastach do mycia zębów. Pomaga on usuwać zanieczyszczenia z jamy ustnej i zębów oraz chronić je przed przebarwieniami.

Zawiera rozjaśniacze optyczne, które sprawiają, że Twój uśmiech staje się jeszcze bielszy i bardziej błyszczący. Szczególnie zalecany jest dla osób pijących kawę, herbatę, wino czy palących papierosy. Pozwala on bowiem przywrócić szkliwu jego naturalny kolor. Wynika to z tego, że łączy się z mikroskopijnymi substancjami, które są powodem plam znajdujących się na zębach. Ponadto pomaga w zwalczaniu brzydkiego zapachu z ust. Oczywiście pasty z aktywnym węglem nie wybielają całkowicie zębów, ale pozwalają w jakimś stopniu poprawić ich wygląd.

Zastosowanie węgla aktywnego w stomatologii, fot. panthermedia

Inne zastosowanie węgla aktywnego 

Węgiel aktywny neutralizuje również brzydki zapach stóp. W niektórych sklepach i aptekach można znaleźć specjalne wkładki zawierające węgiel aktywny. Noszenie ich skutecznie eliminuje problem rozwijania się bakterii i grzybów, a tym samym przykrego zapachu stóp oraz hamuje ich nadmierną potliwość.

Przeciwwskazania 

Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania węgla aktywnego, nie zawsze można go stosować. Nie należy używać produktów zawierających węgiel aktywny jeżeli jesteś uczulony bądź wykazujesz nadwrażliwość na ten składnik. Ponadto kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed ich stosowaniem.

Podsumowując 

Jeżeli nie należysz do grupy ryzyka, a chcesz poprawić wygląd swojej cery, włosów czy zębów, warto stosować produkty zawierające węgiel aktywny. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze