Zaloguj
Reklama

Jakie zastosowanie ma olej kokosowy?

Olej kokosowy
Fot. shutterstock
Olej kokosowy
(0)

Olej kokosowy uważa się za najzdrowszy tłuszcz roślinny, świetnie nadaje się do smażenia, ale również można go używać do pielęgnacji ciała i włosów. A to tylko niektóre właściwości tego oleju roślinnego.

Reklama

Spis treści:

  1. Olej kokosowy świetny dla skóry
  2. Olej kokosowy dla włosów
  3. Właściwości przeciwbakteryjne oleju kokosowego

Olej kokosowy wytwarza się poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry (twardego miąższu orzechów palmy kokosowej). Około 84% jego kalorii pochodzi z tłuszczów nasyconych. Okazuje się, że może mieć on dobry wpływ na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego pomimo tego, że zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, więcej niż oliwa z oliwek czy masło.

Olej kokosowy świetny dla skóry 

Olej kokosowy jest bardzo dobry dla naszej skóry, wchłania się szybko i zapewnia właściwe nawilżenie, jest także dobrą barierą ochronną przed rozwojem bakterii, dlatego warto go stosować przed kąpielą. W związku z tym jest idealny nawet dla bardzo wrażliwej skóry oraz atopowej, dotkniętej łuszczycą czy egzemą. Szybko łagodzi stany zapalne, nie podrażniając delikatnego naskórka. Olejek kokosowy może również zastąpić mleczko kosmetyczne – można go stosować do zmywania makijażu twarzy i oczu. Olej kokosowy możemy stosować niezależnie od pory roku. Latem jako krem przeciwsłoneczny, a także jako balsam po opalaniu, który ukoi spieczoną skórę. Natomiast w okresie jesienno-zimowym chroni cerę przed szkodliwych wpływem niskich temperatur i zimnego wiatru. Olejek kokosowy możemy również stosować jako kosmetyk przeciwzmarszczkowy oraz jako element naturalnej pielęgnacji maluchów. Może on bowiem zastąpić oliwkę do kąpieli, mleczko do ciała, a nawet krem do podrażnionej pupy.

Olej kokosowy dla włosów 

Olej kokosowy może być również idealny dla naszych zniszczonych włosów, bowiem uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że stają się one elastyczne, a końcówki przestają się rozdwajać. Osoby posiadające suche, kręcone włosy chętnie sięgają po olej kokosowy, aby „ujarzmić włosy” i poprawić ich skręt. Olej kokosowy ma również dobry wpływ na skórę głowy, gdyż działa na nią odżywczo, zapobiegając niszczeniu cebulek włosowych i przeciwdziałając łupieżowi.

Pielęgnacja skóry i włosów, fot. panthermedia

Właściwości przeciwbakteryjne oleju kokosowego 

Olej kokosowy wykazuje również właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe, dzięki czemu od wieków ceniony jest jako substancja podnosząca ogólną odporność organizmu. Głównymi schorzeniami, w jakich pomocny jest olej kokosowy, są bóle zębów, różnego rodzaju osłabienia (przeziębienie, gorączka, infekcje), kamica nerkowa, awitaminoza, problemy trawienne oraz problemy skórne. Olej kokosowy stosować można również na zęby, pomaga on bowiem pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zapobiega próchnicy. Natomiast ssanie oleju eliminuje drożdże, a równocześnie oczyszcza organizm z toksyn.

Uniwersalność oleju kokosowego polega na tym, że można go stosować do celów kulinarnych, jak i kosmetycznych. Z powodzeniem może więc zastąpić nam szereg kosmetyków do ciała i włosów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze