Zaloguj
Reklama

Jak zbudowana jest skóra człowieka?

Pielęgnacja twarzy
Fot. panthermedia
Pielęgnacja twarzy
(3)

Skóra człowieka stanowi równocześnie największy jego narząd oraz najbardziej zewnętrzną powłokę ciała. Waga skóry to około 4 kilogramy a jej powierzchnia może osiągać nawet do 2 m².

Reklama

Skóra składa się z naskórka oraz skóry właściwej pod którą przebiega warstwa tkanki łącznej zwanej tkanką podskórną. Gruczoły łojowe, potowe, włosy oraz paznokcie nierozerwalnie związane są ze skórą i stanowią jej przydatki. Skóra jest tym elementem ciała człowieka, który osłania wszystkie organy wewnętrzne oraz reguluje wszelkie procesy zachodzące pomiędzy organizmem człowieka i jego otoczeniem czy środowiskiem zewnętrznym.

Naskórek to wielowarstwowy, płaski nabłonek, który ma tendencje do rogowacenia. Zbudowany jest z czterech typów komórek takich jak: keratynocyty, melanocyty, komórki Langerhansa oraz komórki Merkla. Zdecydowanie największą ilość komórek w naskórku stanowią keratynocyty układające się wyraźnie w cztery warstwy: podstawową, kolczastą, ziarnistą i rogową. Melanocyty są komórkami, które znajdują się najczęściej w warstwie podstawowej i odpowiadają za syntezę barwinka - melaniny, która przez wypustki transportowana jest do keratynocytów. To aktywność melanocytów nadaję kolor naszej skórze. Komórki Langerhansa, wywodzące się ze szpiku kostnego, prezentują antygeny co ma bardzo duże znaczenie w procesach odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu. Komórki Merkla stanowią natomiast receptory dotyku. Za pomocą błony podstawowej, naskórek łączy się ze skórą właściwą.

Skóra właściwa jest tkanką łączną zawierającą naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, nerwy oraz gruczoły. Skóra właściwa podzielona jest na dwie warstwy. Warstwa brodawkowata to tkanka łączna luźna, natomiast druga warstwa skóry to warstwa siateczkowata zbudowana z tkanki łącznej zbitej. To w skórze właściwej syntezowany jest kolagen, czyli białko występujące w organizmie człowieka najczęściej.

Naczynia krwionośne, występujące w skórze, przebiegają przez warstwę podskórną, skórę właściwą aż do granicy skóry właściwej z naskórkiem, w który już naczynia krwionośne nie wnikają. Dwa sploty naczyń zapewniają skórze odpowiednie unaczynienie a mianowicie, jeden splot naczyniowy występuje na granicy tkanki podskórnej i skóry i jest to splot głęboki. Splot powierzchniowy natomiast znajduje się w warstwie siateczkowatej skóry.

Skóra jest również obfita w włókna nerwowe, a dokładniej mówiąc w dwa rodzaje włókien. Włókna wegetatywne, odpowiedzialne za regulacje czynności naczyń krwionośnych oraz włókna czuciowe, odpowiedzialne za percepcje bodźców czyli ciepła, zimna, dotyku, przeplatają się tworząc sieć nerwową.

Skóra, fot. pantherstock

Tkanka podskórna to w większości zraziki tłuszczowe pomiędzy którymi umieszczone są układy wydzielnicze gruczołów potowych, naczynia krwionośne czy zakończenia nerwowe.

Skóra stanowi swoisty regulator pomiędzy organizmem a otoczeniem. Warstwa rogowa tworzy barierę przed wnikaniem drobnoustrojów jak również chroni przed nadmierną utratą wody. Skóra to również bariera chroniąca przed czynnikami chemicznymi za sprawą kreatyny zapewniającej odpowiednie pH skórze (około 5).

Skóra uczestniczy w odpowiedzi immunologicznej za sprawą komórek Langerhansa czyli ma swój udział w odporności człowieka. Jest to również miejsce syntezy witaminy D, jak również stanowi ona system termoregulacji organizmu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Budowa i fizjologia skóry” B. Mamcarz, B. Jakubowska [w:] „Medycyna estetyczna w praktyce” pod red B. Mamcarz i D. Prandeckiej

Reklama
(3)
Komentarze