Zaloguj
Reklama

Jak wyleczyć alergię nie rezygnując z aktywnego życia?

Autorzy: Odczulanie.info
Katar alergiczny
Fot. Panthermedia
Katar alergiczny
(5)

Jesteś alergiczką i prowadzisz aktywne życie? Do tej pory odczulanie wiązało się z regularnymi, comiesięcznymi zastrzykami i wizytami u alergologa. Teraz można jednak poprosić specjalistę o zalecenie zdecydowanie mniej absorbującej i uciążliwej metody. Nowoczesna szczepionka w formie kropel lub tabletek podawanych pod język zyskuje coraz więcej entuzjastów także w Polsce.

Reklama

Najnowocześniejsza dziś metoda immunoterapii, od wielu lat popularna w Europie, w Polsce nie jest zbyt rozpowszechniona. Jednak wraz ze wzrostem jej dostępności i świadomości na jej temat wśród alergologów i pacjentów, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeśli więc jesteś w trakcie kolejnego „sezonu kichania”, albo masz go właśnie za sobą, warto byś rozważyła jej zastosowanie. Oczywiście możesz wybrać także szczepionkę w zastrzykach, ale tylko pod warunkiem, że masz czas na regularne wizyty u alergologa. Co ważne: specjaliści podkreślają, że szczepionka podjęzykowa jest równie  skuteczna, co ta podawana w zastrzykach, a jednocześnie bardziej bezpieczna i przyjazna pacjentowi.

Kiedy zacząć odczulanie?

Za nami wiosenna „burza pyłkowa”, która w tym roku była wyjątkowo dotkliwa. Opóźnienie kwitnienia leszczyny, olchy i brzozy, których pyłki są jednymi z najbardziej uczulającymi w Polsce spowodowało, że objawy alergii były wyjątkowo intensywne i gwałtowne. Teraz mamy czas pylenia traw, który zaczął się około połowy maja i potrwa do połowy sierpnia. Za chwilę nadejdzie okres pylenia chwastów, a przez cały rok cierpią osoby uczulone na alergeny roztoczy kurzu domowego.

Zamiast stosując leki przeciwalergiczne tylko łagodzić  objawy takie jak: uporczywy kaszlem, kichanie, ciągły katar lub zatkany nosem, swędzące, łzawiące i zaczerwienione ocz, powinnaś udać się do specjalisty i rozpocząć odczulanie.

Pamiętaj jednak, że tę jedyną skuteczną metodę leczenia – a więc trwałego pozbycia się alergii, można rozpocząć wyłącznie przed lub po okresie pylenia. Jeśli zatem uczulają cię pyłki roślin, możesz już teraz przygotować się do rozpoczęcia immunoterapii jesienią.

W przypadku uczulenia na alergeny całoroczne: roztocze zawarte w kurzu, zarodniki grzybów pleśniowych, alergeny zwierząt, decyzję o najlepszym momencie do rozpoczęcia terapii powinien podjąć twój alergolog.

Alergia, fot. pantherstock

Szczepionka w domu, w pracy i na wakacjach

Problemem, który często nie pozwala alergikowi podjąć decyzji o rozpoczęciu odczulania jest czas, który musi poświęcić na leczenie. Aby immunoterapia była skuteczna musi trwać nieprzerwanie 3-5 lat. A jeśli decydujemy się na tradycyjną szczepionkę w zastrzykach, to przez ten cały czas musimy regularnie odwiedzać specjalistę. Dlaczego?

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze