Jak przygotować skórę na nadejście zimy?

Wraz z niskimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza na zewnątrz, zaś gorącego oraz suchego powietrza w pomieszczeniach, kondycja skóry znacznie się pogarsza. W okresie zimowym skóra charakteryzuje się szorstkością i ma tendencję do podrażnień. Dowiedz się jak przygotować skórę na nadejście zimy, by była zdrowa i promienna.
Spis treści:
Skóra jesienią i zimą potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i odżywienia. Produkty kosmetyczne powinny więc być wzbogacone o takie składniki jak m.in. algi, aloes czy wyciąg z nagietka.
Ważne! W okresie zimowym należy stosować kremy zdecydowanie tłustsze, a także gęstsze - otulą skórę ochronnym filmem i uchronią przed powstaniem uszkodzeń.
Krem na zimę i jego skład
Kremy, a także inne kosmetyki (m.in. toniki, balsamy) stosowane zimą zdecydowanie powinny różnić się składem od tych, których używamy w pozostałych porach roku. Powinny zawierać olej jojoba, witaminę B5 oraz alantoinę. Składniki te lekko natłuszczają naskórek i działają kojąco.
Ponadto w składzie „zimowych” produktów kosmetycznych dobrze jest, jeżeli znajdą się witaminy:
- C – wzmacnia naczynia krwionośne,
- E – właściwości regenerujące,
- A – odżywia skórę.
Istotne jest także, aby kosmetyki zawierały:
- ceramidy, działające uszczelniająco i zapobiegające odparowaniu wody,
- kwas hialuronowy, mający właściwości wiązania wody w naskórku. Ponadto zabezpiecza przed zaczerwienieniem i pękaniem naczynek krwionośnych,
- oleje roślinne i mineralne (m.in. wiesiołka, awokado, oleju organowego, kwasów omega-3 i -6),
- NMF, który jest naturalnym składnikiem ochronnym. Jest to z reguły mieszanina takich związków, jak m.in. aminokwasy, mleczany sodu, mocznik,
- filtry ochronne UVA i UVB.
Istotna regeneracja
Pora zimowa to dobry czas, by zregenerować skórę po lecie i przywrócić jej zdrowy wygląd. W tym celu dobrze jest stosować peelingi, które pomogą usunąć obumarłe komórki naskórka, dodatkowo zabieg ten ułatwi przeniknięcie substancji aktywnych zawartych w kremach w głębsze warstwy skóry. Nie należy zapominać o preparatach na przebarwienia (kremy, maseczki), a także o serum będącym witaminową kuracją pobudzającą skórę do odnowy.
Zabiegi dermatologiczne
Zimą warto zadbać o skórę profesjonalnie i poddać się zabiegom regeneracyjnym w salonie kosmetycznym bądź gabinecie medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych zabiegów należy:
- mezoterapia igłowa, terapia tego typu dostarcza aktywnych oraz odżywczych substancji w głębokie warstwy skóry. Zabieg ujędrnia, odżywia i głęboko nawilża przywracając skórze elastyczność.
Pielęgnacja skóry zimą, fot. panthermedia
Ważne! Zalecana jest mezoterapia igłowa z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.
- mezoterapia bezigłowa, zabieg poprawia koloryt skóry i odżywia. W terapii użyta jest równocześnie fala ultradźwiękowa i impuls bodźca elektroterapeutycznego. Takie działanie umożliwia przedostanie się składników odżywczych w głębsze warstwy skóry i sukcesywne ich uwalnianie,
- mikrodermabrazja jest procesem złuszczania martwego naskórka z twarzy, szyi, dekoltu,
- rewitalizacja laserem, celem zabiegu jest nawilżyć, odżywić, dotlenić oraz poprawić napięcie skóry,
- elektroterapia (facelifting) jest elektrostymulacją, w trakcie której krótki impuls pobudza i ćwiczy wiotkie mięśnie. Kuracja przyśpiesza metabolizm, co wzmaga usuwanie toksyn oraz nadmiaru wody (pobudzony zostaje układ limfatyczny),
- jonoforeza z witaminą, terapia polega na wprowadzeniu w głąb skóry odpowiednich substancji odżywczych za pomocą działania pola magnetycznego. Efektem zabiegu jest zregenerowanie skóry oraz jej odpowiednie nawilżenie (odzyskuje blask i świeżość).
Nie tylko twarz…
Zimowa pielęgnacja nie powinna ograniczać się jedynie do twarzy i ciała. Nie można zapominać o:
- ustach (należy stosować pomadki ochronne bądź balsamy),
- dłoniach (używać kremy lekkie, szybko wchłaniające się. Przed snem tłusty krem, który odpowiednio je nawilży),
- włosach (stosować szampony oraz odżywki wzmacniające).
Właściwa dieta
Równie ważna co pielęgnacja zewnętrzna jest pielęgnacja wewnętrzna. Codzienna dieta ma istotny wpływ na kondycję skóry.
Ważne! Należy wypijać 1-2 litry wody dziennie.
Menu powinno być bogate w witaminy A, E, C oraz selen – składniki te nie tylko pomogą nawilżyć ciało od wewnątrz, ale także poprawić kondycję skóry. Ponadto w jadłospisie powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze, które chronią komórki.
Ważne! Skóra zimą musi być odpowiednio zabezpieczona oraz prawidłowo nawilżona.