Zaloguj
Reklama

Jak poradzić sobie z problemem wrastających włosów?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Golenie
Fot. ojoimages
Golenie
(0)

Wrastający włos to nic innego jak zgięty włos, który wrasta w naskórek powodując stan zapalny. Najpowszechniejszym objawem jest zaczerwienienie skóry. W miejscu wrastania się włosa może zbierać się ropa. U mężczyzn wrośnięte włosy najczęściej pojawiają się na brodzie, u kobiet w okolicach bikini oraz pachwin.

Reklama

Spis treści:

  1. Kogo dotyczy problem?
  2. Jak poradzić sobie z problemem?

 

Kogo dotyczy problem? 

Problem częściej dotyczy osób z kręconymi lub szorstkimi i ostrymi włosami. Kręcone włosy szczególnie często wrastają się jeśli są golone bądź ścinane. Osoby z wysokim poziomem niektórych hormonów płciowych często cierpią na nadmierny porost włosów, przez co bardziej prawdopodobne jest, że będą się również zmagać z wrastającymi włosami.

Często wrośnięte włosy same zaczynają rosnąć normalnie. Jeśli się tak nie stanie może dojść do infekcji, przebarwienia skóry lub pozostawienia blizny, szczególnie jeśli miejsce wrośnięcia było drapane.

Jak poradzić sobie z problemem? 

Jeśli wrastające włosy stają się problematyczne, można skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji albo skóra zostanie nacięta sterylnymi narzędziami, dzięki czemu włos będzie mógł normalnie rosnąć albo zostaną przepisane specjalne leki zapobiegające swędzeniu oraz antybiotyki celem wyleczenia ewentualnej infekcji.

Długie włosy praktycznie w ogóle nie wrastają w skórę, więc dobrym rozwiązaniem problemu jest zapuszczenie włosów, niestety często z wielu przyczyn jest to niemożliwe. Warto też stosować peelingi, które zapobiegają stwardnieniu naskórka i ułatwią porost włosów. Jeśli jest to możliwe, warto golić się niezbyt blisko skóry.

Należy również pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Zmoczenie skóry ciepłą wodą oraz zastosowanie kremów nawilżających przed goleniem może okazać się pomocne. Goląc się, najlepiej robić to w kierunku wzrostu włosów. Maszynkę do golenia powinno się opłukać wodą po każdym ruchu.

Włosy najczęściej wrastają po użyciu maszynki. Warto spróbować, czy inna metoda usuwania owłosienia nie zlikwiduje tego problemu. Godne uwagi są kremy do depilacji, które wypalają włosy. Można również skorzystać z metod permanentnego usuwania włosów, np. za pomocą lasera.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze