Zaloguj
Reklama

Jak określić porowatość włosów?

Autorzy: Marta Wiśniewska
Kobieta pod prysznicem
Fot. medforum
Kobieta pod prysznicem
(0)

Na porowatość włosa wpływa nie tylko jego struktura wewnętrzna, ale także wieloletnie działania zewnętrzne, czyli ich pielęgnacja. Ogólnie porowatością określa się sposób ułożenia łusek.

Reklama

Możemy podzielić włosy na:

  • wysokoporowate (łuski przylegają ściśle do siebie),
  • niskoporowate (łuski są porozchylane),
  • mogą być także srednioporowate.

Określenie porowatości włosów

Określenie porowatości włosów pozwoli nam lepiej o nie zadbać. Niektóre kosmetyki lub oleje są przeznaczone wyłącznie do jednego typu włosów. Warto o tym wiedzieć i zapobiec rozczarowaniu po użyciu takiego produktu. Porowatość najlepiej ustalić pod mikroskopem. Jeśli jesteśmy w jego posiadaniu, możemy zrobić sami takie 'badanie' i zobaczyć na ile nasze łuski są odchylone od głównej części włosa. Taki test możemy również powierzyć profesjonalistom, wtedy mamy 100% pewności, ze porowatość naszych włosów zostanie prawidłowo określona. Są instytucje, które wykonują takie badania. Włos wysyła się drogą pocztową z określonej części głowy. Koszt badania struktury 1 włosa wynosi ok. 80zł.


Pielęgnacja włosów fot. pantherstock

Istnieją też domowe sposoby, które nie są tak wiarygodne jak laboratoryjna metoda, jednak mogą się okazać równie przydatne.

  • Test szklankowy - aby go wykonać potrzebujemy 10 włosów z różnych okolic głowy, które wrzucamy do szklanki lub szerszej miski. Jeśli opadną dosyć szybko to znaczy, że nasze włosy są wysokoporowate. Kiedy jednak ich opadanie na dno jest powolne to znaczy, że ich struktura jest bardziej niskoporowata.
  • Test z mąką - parę włosów zanurzamy w mące, a następnie trzymając włosy w palcach - dmuchamy. Jeśli mają niską porowatość będziemy mogli zauważyć pozostałości mąki na włosie. Kiedy jednak po mące nie ma śladu nasze włosy są wysokoporowate.

Możemy także zaobserwować, iż kręcone włosy mają większą zdolność do struktury wysokoporowatej, a proste do średnio- lub niskoporowatej. Jednak nie jest to reguła. Włosy to nasza indywidualna sprawa i musimy najpierw poznać ich naturę, by móc im pomóc.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze