Zaloguj
Reklama

Jak leczyć poparzenia słoneczne?

Stosowanie kremu z filtrem podczas opalania
Fot. panthermedia
Stosowanie kremu z filtrem podczas opalania
(0)

Poparzenia słoneczne mogą zdarzyć się u każdej osoby bez względu na wiek. Są one bardzo niebezpieczne dla niemowląt oraz dzieci. W sytuacji gdy nasza pociecha spędzi zbyt dużo czasu na słońcu może doświadczyć poparzenia słonecznego. Skóra dzieci jest bardzo delikatna i cienka zatem jej poparzenia są bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia.

Reklama

Spis treści:

  1. Oparzenia słoneczne i ich leczenie
  2. Czym jest udar cieplny i jakie są jego objawy?

Objawów poparzeń skóry jest bardzo wiele od zaczerwienionej skóry, po pęcherze, jej łuszczenie się, swędzenie czy silne naciągnięcie. Towarzyszyć temu mogą inne objawy jak np. zawroty głowy, nudności czy bóle oczu. W przypadku poważnych poparzeń słonecznych konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia. Jak leczyć poparzenia słoneczne? Czym jest udar cieplny?

Oparzenia słoneczne i ich leczenie 

Oparzenia słoneczne wywołane są zbyt długą ekspozycją na intensywne promieniowanie słoneczne (widmo promieniowania rumieniotwórczego w zakresie 290-400nm). Pamiętajmy o tym, że najsilniejsze promieniowanie jest pomiędzy godziną 10 a 14. W tym czasie powinniśmy przebywać w domu, w miejscu zacienionym.

Ważną kwestią jest także to byśmy nie przebywali w ogóle na słońcu gdy zażywamy leki (antybiotyki, hormony, leki moczopędne, barbiturany), gdy mamy alergię bądź inne przeciwwskazania od lekarza.  

W zależności od rodzaju oparzenia włączane jest leczenie. Oparzenia I stopnia oraz II stopnia mogą być leczone w większości przypadków w domu. W przypadku oparzeń IIIgo stopnia konieczne jest leczenie szpitalne.

Oparzeniu zawsze towarzyszy bardzo silna reakcja zapalna oraz ból. Koniecznością jest zatem przyjęcie środka przeciwbólowego (w przypadku dzieci zawsze w tej kwestii należy skontaktować się z lekarzem). Następnie bardzo delikatnie należy przemyć oparzone słońcem miejsce, delikatnie je przetrzeć po czy zastosować zimny okład. W aptekach dostępne są także maści na oparzenie skóry (maści z 0,5% hydrokortyzolem).

Popularnie stosowanym lekiem jest także Panteno. Kluczową kwestią jest by oparzona skóra była cały czas nawilżana gdyż bardzo szybko traci wodę. W przypadku poważnych oparzeń słonecznych należy zgłosić się do lekarza. Jeśli dotyczą one dzieci zawsze powinniśmy udać się na odział ratunkowy.

Czym jest udar cieplny i jakie są jego objawy? 

Udar cieplny, nazywany jest także udarem słonecznym. Jest to stan chorobowy, który pojawia się na skutek przegrzania organizmu (mowa tutaj w szczególności o karku oraz głowie i jej okolicach). Każdy z nas narażony jest na udar słoneczny zwłaszcza jeśli przebywa w dusznym, zamkniętym pomieszczeniu, narażony jest na długotrwałe działanie promieni słonecznych bądź nadmierny wysiłek fizyczny. Bardzo często zdarza się on osobą starszym bądź dzieciom.

Objawami towarzyszącymi udarowi cieplnemu są suchość skóry, dreszcze, przyspieszone tętno, silne zmęczenie, oparzenia skóry, wymioty, nudności, ból głowy, zawroty głowy a także zaburzenia świadomości. Jest to stan zagrażający życiu i zdrowiu pacjenta zatem powinniśmy zgłosić się na odział ratunkowy bądź wezwać pogotowie ratunkowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zawadzki A. Medycyna ratunkowa i katastrof, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
    Buchfelder A., Buchfelder M. Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze