Zaloguj
Reklama

Jak chronić skórę przed promieniami słonecznymi?

Wakacje
Fot. Panthermedia
Wakacje
(0)

Nadmierne wystawianie skóry na działanie słoneczne może powodować wiele chorób, począwszy od poparzeń, aż po raka skóry. Aby chronić skórę przed promieniami słonecznymi, należy w odpowiedni sposób zadbać o nią. W artykule omówiono jakie są najlepsze metody ochrony skóry przed słońcem.

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie są pozytywne i negatywne aspekty promieniowania słonecznego?
  2. Jak odpowiednio chronić się przed promieniami słonecznymi?

Jakie są pozytywne i negatywne aspekty promieniowania słonecznego? 

Na samym początku warto zaznaczyć, że promienie słoneczne mają również zalety dla naszego organizmu, bowiem korzystnie wpływają na naszą aktywność i samopoczucie. Z medycznego punktu widzenia korzystnym efektem działania promieniowania UVB na skórę jest umożliwienie syntezy witaminy D3, która m.in. odgrywa podstawową rolę w metabolizmie wapnia zwiększając wchłanianie jelitowe, stymulując tworzenie i mineralizację tkanki kostnej. Kolejnym pozytywnym aspektem promieniowania UVB jest wzrost odporności skóry w zakresie jej zdolności do przyjmowania kolejnych dawek UV. Jest to efekt uaktywnienia produkcji melaniny pełniącej funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Niestety promieniowanie słoneczne również wpływa negatywnie na naszą skórę. W skrajnych przypadkach może powodować poparzenia skóry. Ponadto może wpływać na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, nowotwory (np. czerniaki) czy inne schorzenia skóry.

Jak odpowiednio chronić się przed promieniami słonecznymi? 

Nie należy całkowicie unikać słońca, powinno się jednak pamiętać o kilku ważnych czynnościach zanim wyjdziemy na słońce.

  1. Ograniczenie czasu przebywania na słońcu - należy w miarę możliwości unikać przebywania na słońcu między godziną 10 rano, a 4 po południu, bowiem w tym czasie promienie słoneczne są najsilniejsze (szczególnie niebezpieczne są one dla dzieci i osób starszych).
  2. Odpowiednie ubranie - ważnym elementem jest nakrycie głowy, luźne i przepuszczające powietrze ubranie oraz okulary przeciwsłoneczne.
  3. Stosowanie produktów do ochrony przeciwsłonecznej - istotne jest używanie kremów przeciwsłonecznych podczas każdej ekspozycji na słońce, nie tylko na plaży czy podczas opalania się. Krem powinien być odpowiednio dobrany do danego fototypu skóry.

Należy ponadto unikać solarium, ponieważ wzmaga ono działanie rakotwórcze, podczas długich ekspozycji na słońcu. Nie należy również stosować samoopalaczy, gdyż działają one jedynie na martwe komórki warstwy rogowej naskórka oraz kremów przyspieszających opalanie, które nie posiadają filtra ochronnego.

Ważne jest regularne oglądanie swojej skóry po każdym wyjściu na słońce. Każda zmiana skórna powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze