Zaloguj
Reklama

Dlaczego skóra się opala?

Autorzy: Agencja Praktycy.com
Wakacje
Fot. Panthermedia
Wakacje
(0)

Wakacje się kończą, jednak niektórzy z nas wyjeżdżają w ciepłe kraje przez cały rok. Piękna, słoneczna pogoda sprzyja opalaniu. Czy zawsze jest to bezpieczne? Opalenizna to wynik zmian w naskórku spowodowanych dwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB. Które szkodzi, a które opala?

Reklama

Za negatywne oddziaływanie słońca na skórę odpowiedzialne są składowe promieniowania: UVA oraz UVB. Różnią się one długością fali, oddziaływaniem na naszą skórę i rodzajem opalenizny, którą dają. – Promieniowanie UVB jest całkowicie pochłaniane przez naskórek i jest odpowiedzialne za negatywne zmiany skórne, a promieniowanie UVA wnika w głębsze warstwy, aż do skóry właściwej, niszcząc włókna kolagenowe – wyjaśnia Hubert Tomczak, ekspert firmy produkującej kremy dermo recepturowe na problemy skórne. Konieczne jest więc stosowanie preparatów ochrony przeciwsłonecznej, które posiadają jednocześnie filtr UVA i UVB.

Promieniowanie UVA

Promieniowanie UVA, które w 90 proc. dochodzi do powierzchni Ziemi, obecne jest nawet w pochmurne i deszczowe dni. Powoduje stres oksydacyjny, w wyniku czego dochodzi do utlenienia melaniny występującej w skórze, co z kolei prowadzi do zabarwienia skóry na brązowo-szary kolor. Opalenizna pojawia się bardzo szybko i równie szybko znika, ponieważ zawartość melaniny w skórze nie zwiększa się. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA może uszkodzić skórę i przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych. – To właśnie ten rodzaj promieniowania odpowiedzialny jest za powstawanie wolnych rodników i proces fotostarzenia się skóry – tłumaczy Hubert Tomczak. Warto mieć na uwadze, że samochodowa szyba lub biurowe okno nie ochronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA.


fot. panthermedia

Promieniowanie UVB

Drugi rodzaj promieniowania – UVB, w znacznej części pochłaniany jest przez warstwę ozonową i tylko około 6 proc. dochodzi do powierzchni Ziemi. Ten rodzaj promieniowania powoduje syntezę skórną witaminy D, niezbędnej dla zdrowych kości i zębów. Zwiększa też produkcję melaniny w naszym naskórku, która chroni przed szkodliwymi działaniami promieniowania ultrafioletowego i zabarwia skórę na piękny złoto-brązowy kolor. Opalenizna jest długotrwała i pojawia się kilka dni po ekspozycji, tzw. opóźnione opalanie. Nie jest jednak tak intensywna jak ta, wywołana przez UVA. Promieniowanie UVB jest niestety głównym sprawcą poparzeń słonecznych i poważniejszych chorób skóry, w tym chorób nowotworowych, ponieważ powoduje bezpośrednie uszkodzenia struktur DNA.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze