Zaloguj
Reklama

Dermatologiczne aspekty menopauzy - wpływ hormonów

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Badanie wzroku
Fot. medforum
Badanie wzroku
(4)

Menopauza jest okresem kiedy następuje wiele zmian w organizmie i psychice kobiety. Zmiany te między innymi są związane z procesami starzenia.

Reklama

Najlepszym modelem obserwacji procesów starzenia jest skóra. Starzenie jest związane z obniżeniem odporności na zewnętrzne i wewnętrzne czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne. Polega ono na spowolnieniu procesów życiowych, gdzie degradacja przewyższa odnowę.

Wygląd skóry zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych są hormony, których równowaga w okresie menopauzy jest zaburzona. W skórze znajdują się receptory dla hormonów płciowych, takich jak: estrogeny, progesteron i androgeny. Innymi hormonami wpływającymi na skórę są: hormon wzrostu czy melatonina. Te wszystkie hormony określa się jako juwenilne, czyli takie, które opóźniają procesy starzenia organizmu.

Estrogen wpływa na zdolność regeneracji warstwy rogowej naskórka. W okresie menopauzy stężenie estrogenu jest mniejsze, przez co naskórek staje się cieńszy. Szczególnie widocznie jest to w obrębie twarzy, gdzie liczba receptorów dla estrogenu jest szczególnie duża. Hormony płciowe wpływają też na tworzenie nowych naczyń krwionośnych, które odżywiają i dotleniają skórę. Zmniejszenie stężenia tych hormonów pogarsza stan odżywienia skóry, a co za tym idzie, pogarsza się jej kolor, elastyczność, zwiększa podatność na urazy mechaniczne, pogłębiają się naturalne linijne zagłębienia i bruzdy.

Uwydatniają się już istniejące zmarszczki oraz powstają nowe. Spadek stężenia estrogenów i progesteronu powoduje również zaburzenia naczynioruchowe.

Związane są one z uderzeniami gorąca oraz zlewnymi potami. Wpływ na widoczność zmarszczek ma również obniżona ilość wody.

Badania wykazały, że to zjawisko jest związane z obniżeniem stężenia kwasu hialuronowego, który ma zdolność wiązania wody.

Wiele zabiegów kosmetycznych wykorzystuje ten związek do poprawy wyglądu skóry, nadając jej zdrowy i młody wygląd.

Menopauza, fot.ojoimages

Zmiany hormonalne wpływają też na pH skóry, np. w okolicy pochwy co zaburza jej naturalną barierę ochronną. Zwiększa to podatność na zakażenia i objawia się częstym występowaniem stanów zapalnych.

Zmienione właściwości biochemiczne skóry i błon śluzowych wpływają na występowanie typowych dla menopauzy chorób: 

  • rogowacenie starcze,
  • zanikowe zapalenie sromu, 
  • zanikowe zapalenie pochwy,
  • liszaj twardzinowy.

Pogorszenie kondycji skóry, pojawienie się nowych oraz uwidocznienie istniejących oznak starzenia, np. zmarszczek, jest dużym problemem dla kobiet w okresie menopauzy.

Zjawiska te dodatkowo pogarszają samopoczucie kobiet oraz poczucie ich własnej atrakcyjności fizycznej. Obecnie jest wiele metod poprawiających wygląd skóry. Należy dobrać odpowiednią terapię oraz rozważyć wszystkie jej zalety i wady.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Trznadel-Budźko E., Rotsztejn H., Dermatologiczne aspekty menopauzy, Przegląd Menopauzalny 2006, 6: 398-401

Reklama
(4)
Komentarze