Zaloguj
Reklama

Depilacja laserowa: na czym polega i jaka jest jej skuteczność?

Depilacja nóg
Fot. panthermedia
Depilacja nóg
(0)

W przeszłości do usuwania niechcianego owłosienia wykorzystywano maszynki do golenia, dziś do tego celu stosowane są bardzo różnorodne metody. Depilację można przecież przeprowadzać w domu, z wykorzystaniem różnych kremów czy wosku, możliwe jest również usuwanie niechcianego owłosienia w gabinetach medycyny estetycznej na drodze depilacji laserowej. Na zabiegi te decyduje się coraz więcej pacjentów, pytanie jest jednak jedno: czy depilacja laserowa jest skuteczna?

Reklama

Z depilacji korzystają przede wszystkim przedstawicielki płci pięknej – panie mogą się zdecydować np. na usunięcie włosów znajdujących się w okolicach intymnych czy pod pachami. Mężczyźni, choć rzadziej, to jednak również korzystają z zabiegów usuwających nadmierne owłosienie – panowie mogą depilować sobie chociażby plecy, ramiona czy pośladki.

W obecnych czasach na rynku znaleźć można szereg różnorodnych metod depilacji. Możliwe jest usuwanie nadmiernego owłosienia samodzielnie w warunkach domowych. Do tego celu można wykorzystać czy to maszynki do golenia, czy też kremy bądź plastry do depilacji. Skorzystać można jednak również i z profesjonalnych zabiegów usuwania nadmiernego owłosienia – coraz więcej klinik medycyny estetycznej oferuje bowiem zabiegi depilacji laserowej.

W przypadku usuwania włosów kremem czy maszynką do golenia, efekt takich działań jest dość oczywisty. Na czym jednak opiera się depilacja z użyciem lasera?

Depilacja laserowa: na czym polega ten zabieg?

Lasery emitują wiązki światła. Wpływają one na różne barwniki, w tym również na te, które obecne są w skórze czy włosach – kiedy wiązka jest przez barwniki te pochłaniana, dochodzi wtedy do generowania energii cieplnej. Tego rodzaju ciepło jest w kosmetologii i medycynie estetycznej bardzo korzystne. Dzięki niemu różne struktury mogą być – celowo – uszkadzane. W przypadku zabiegów depilacji laserowej tymi strukturami są mieszki włosowe oraz cebulki włosów.

Trudno jest tutaj jednoznacznie powiedzieć, jak długo trwa zabieg depilacji laserowej. Długość procedury uzależniona jest bowiem chociażby od obszaru, który jest jemu poddawany – krócej będzie trwała depilacja włosów nad górną wargą, dłużej natomiast zabieg usuwania owłosienia z pleców. Czas trwania zabiegu zależny jest też od gęstości włosów pacjenta – z tego powodu depilacja przeprowadzana u mężczyzn typowo trwa zdecydowanie dłużej niż zabieg przeprowadzany u kobiety. Ostatecznie depilacja laserowa może więc trwać zaledwie kilka minut, jak i nawet godzinę.


fot. panthermedia

Jak szybko miałoby dochodzić do usunięcia niechcianych włosów?

Rzeczywiście podczas depilacji laserowej dochodzi do uszkodzenia struktur włosów, nie oznacza to niestety jednak tego, że już po jednym zabiegu pacjent pozbędzie się niechcianego owłosienia z jakiejś okolicy ciała. Wynika to nawet nie z jakichś niedoskonałości samej techniki depilacji laserowej, ale tak naprawdę z cyklu życia włosa.

Otóż wyróżnia się trzy różne fazy, przez które przechodzi każdy z ludzkich włosów: są nimi anagen, katagen oraz telogen. Anagen jest tym etapem, w którym procesy wzrostu włosa zachodzą najbardziej intensywnie i trwa on nawet kilka lat. Kolejną fazą cyklu jest katagen, który trwa kilka tygodni i podczas niego dochodzi do stopniowego zanikania komórek rozrodczych danego włosa. Na końcu pojawia się telogen, trwająca kilkanaście tygodni faza cyklu życiowego włosa, w której nie zachodzą już procesy wzrastania i jej zwieńczeniem jest wypadnięcie włosa, na którego miejscu pojawia się kolejny, będący w fazie anagenu, włos.

Powyższy, dość zapewne skomplikowany opis faz cyklu życiowego włosa znaleźć się tutaj musiał po to, aby móc wyjaśnić, dlaczego jednokrotne przebycie depilacji laserowej nie umożliwia rozwiązania problemu nadmiernego owłosienia. Otóż lasery działają tylko na te włosy, które znajdują się w fazie anagenu. Z tego właśnie powodu do usunięcia nadmiernego owłosienia konieczne jest powtarzanie zabiegu, zazwyczaj przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami wynoszą 6-8 tygodni.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze