Zaloguj
Reklama

Delikatna i wrażliwa skóra powiek i okolic oczu - jak o nią dbać?

Autorzy: lek. Paulina Szczepanik-Kułak
Fot. Verco
(0)

Jak dbać o skórę powiek i okolic oczu?

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego powinniśmy zadbać o szczególną pielęgnację powiek i okolic oczu?
  2. Na co warto zwrócić uwagę wybierając preparat do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej okolicy oczu?
  3. Jak dbać o delikatną i wrażliwą skórę powiek i okolic oczu?

Dlaczego powinniśmy zadbać o szczególną pielęgnację powiek i okolic oczu?
 

Powieki pełnią bardzo ważną rolę w ochronie naszych oczu, ponieważ chronią gałkę oczną przed urazami oraz regulują dopływ światła do oka. Ich delikatna skóra jest bardziej podatna na podrażnienie niż skóra innych części twarzy. Dlaczego? Skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka (jest nawet 4 razy cieńsza niż skóra na twarzy), dodatkowo posiada cieńszą warstwę rogową oraz zmniejszoną liczbę gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję sebum, które stanowi naturalny płaszcz ochronny dla skóry. Oznacza to, że skóra okolic oczu dużo szybciej ulega przesuszeniu, jest bardziej podatna na utratę wody z naskórka oraz na działanie alergenów i negatywnych czynników zewnętrznych.
Skóra powiek wykazuje zwiększoną elastyczność oraz skłonność do przebarwień, obrzęków, suchości, podrażnień i alergii. Z tego powodu bywa niekiedy określana jako swoisty marker starzenia się lub zmęczenia.
Co więcej, okolicę tę charakteryzuje duża podatność na uszkodzenia wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu i przewlekłe pocieranie spowodowane sezonowymi alergiami, substancjami drażniącymi, atopowym lub kontaktowym zapaleniem skóry. [1]
Warto zwrócić uwagę, że kluczową rolę w rozwoju podrażnień skóry powiek odgrywa szeroko pojmowana nieodpowiednia pielęgnacja, szczególnie w aspekcie zbyt mocnego pocierania skóry, nieprawidłowego doboru produktów kosmetycznych o potencjale drażniącym lub alergizującym, aplikacji zbyt grubych warstw makijażu i następnie ich niedokładnego zmywania. Często w trakcie codziennych zabiegów okolica powiek nie jest odpowiednio pielęgnowana, przede wszystkim bez uwzględnienia w dedykowanych produktów. [2]


fot. Verco

Na co warto zwrócić uwagę wybierając preparat do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej okolicy oczu?

Do podstawowych składników, które powinny być włączone w skład produktów pielęgnacyjnych do skóry powiek, należą emolienty, czyli substancje nawilżająco-natłuszczające, wzmacniające i poprawiające funkcjonowanie bariery naskórkowej. Wśród emolientów szczególną rolę odgrywają występujące naturalnie w skórze: ceramidy, fosfolipidy lub niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto warto pamiętać o korzystnym wpływie składników regenerujących (np. D-panthenol), nawilżających (np. kwas hialuronowy) łagodzących podrażnienia (kwas glicyretynowy i alantoina), przeciwświądowych (np. SymCalmin). Warto również pamiętać o codziennym stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

Jak dbać o delikatną i wrażliwą skórę powiek i okolic oczu?

Dobór preparatów kosmetycznych do pielęgnacji skóry okolicy oczu i powinien opierać się o zasady wysokiego profilu bezpieczeństwa i tolerancji oraz dobrej skuteczności. Na pierwszą cechę wskazuje możliwość aplikacji danej substancji już w wieku dziecięcym od najwcześniejszych lat oraz szeroki zakres wskazań do zastosowania.
Z kolei wysoka skuteczność produktu powinna być odzwierciedlona szybkością działania, najlepiej już kilka minut od momentu aplikacji oraz uzyskanym efektem, wyrażonym poprawą obiektywną, tzn. poprawą nawilżenia skóry, zmniejszeniem transepidermalnej utraty wody, łagodzeniem miejscowego podrażnienia, zaczerwienienia skóry oraz subiektywną - poprzez złagodzenie dyskomfortu, świądu lub pieczenia skóry.
Warto także uwzględnić odpowiednią postać produktu. Warto wybierać lekkie, szybko wchłaniające się formulacje (np. Palpederm), które nie wymagają długiego rozsmarowywania, szybko się wchłaniają i pozwalają na uniknięcie dodatkowego mechanicznego drażnienia skóry.

Weź udział w KONKURSIE! Odpowiedz na pytania i zyskaj możliwość wygrania atrakcyjnych nagród!

Więcej na temat pielęgnacji skóry powiek i okolic oczu kliknij TUTAJ

Regulamin

Reklama
(0)
Komentarze